Aprilone Projesi

30 Mart seçimleri yapıldı. Seçimden önce herkes, "bekleyelim, görelim" düşüncesiyle işleri yavaşlatmış, yatırımları ve işleri ile ilgili kararları ertelemiş ve hatta ödemeler gecikmişti. Seçim bitti. Belki çoğu kişi önünü daha rahat görebilecek. Sanırım Hükümet'te bu yavaşlamanın ve durgunluğun farkında olacak ki özellikle malların dolaşımına yönelik aktiviteleri yani ulaştırma ve lojistik ile ilgili çalışmaları daha hızlandırabilmek ve böylece ticaret yapacaklara kolaylık sağlamak için aşağıdaki kararların alınması gündemdeymiş. Bunun için hem sektör uzmanlarından hem de akademisyenlerden kurulu bir toplantı yaparak "Aprilone" adını verecekleri yeni bir canlandırma projesini hayata geçirmek istiyorlarmış. Hadi hayırlısı olsun

  • Motorindeki KDV ve ÖTV miktarlarının yarısı, Yetki Belgesi sahibi olanlara geri ödenecek (yıl sonu düşünülüyor ama çeyrek dönem de olabilirmiş)
  • Nakliye ve lojistik faaliyetler için KDV oranı, tek basamaklı olacak şekilde düşürülecek
  • Lojistik ile ilgili faaliyetlerde çevrenin korunmasına yönelik yatırımların % 50’si devlet tarafından teşvik edilecektir (özellikle dağıtım yapan firmalara 5 sene içinde elektrikli kamyonet kullanımına yönelik yasal düzenleme yapılması planlanıyormuş)
  • Lojistik ile ilgili faaliyetlerinin % 50’den fazlasında dış kaynak kullanan firmalara harcamalarının üçte biri geri ödenecektir (özellikle depo dış kaynak kullanımını özendirecek düzenlemeler düşünülüyor)
  • Liman, depo ve benzeri lojistik alt yapı için yapılan inşaat ve ekipman yatırımlarının % 50’sine kadar teşvik verilecektir.
  • Her yıl 1 Nisan, Lojistik Günü olacak ve bu güne özel uygulamalar yapılacaktır.

Bugün 1 Nisan (NOT başlık Aprilone = Nisan 1) Her gününüz, 1 Nisan gibi hep neşeli olsun. Ama yukarıda yazdıklarım gerçek olsa "hayat bayram olsa".... Saygılarımla,

Bu yazı toplam 2102 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.