Allison’ın hibrit otobüsleri ile her yer yemyeşil

Allison’ın hibrit otobüsleri ile her yer yemyeşil

Allison H 50 EP ile donatılan ilk 18 metrelik belden kırma Solaris Urbino hibrit otobüs, Almanya’nın Hannover şehri toplu taşıma operatörü "Ustra Hannoversche...

Allison H 50 EP ile donatılan ilk 18 metrelik belden kırma Solaris Urbino hibrit otobüs, Almanya’nın Hannover şehri toplu taşıma operatörü "Ustra Hannoversche VERKEHRSBETRIEBE AG (kısaca üstra’da) tarafından hizmet vermeye başladı. Fraunhofer Enstitüsü’nün de katıldığı yoğun testlerin sonunda, 10 adet Allison donanımlı hibrit otobüs daha 2011 yılı Eylül ayında üstra’nın otobüs filosunda yerini aldı. Hannover’de hizmet veren Allison donanımlı 11 hibrit otobüs, bugüne kadar 750.000 kilometrenin (466.028 mil) üzerinde yol yaptı ve yaklaşık 5 milyonun üzerinde yolcu taşıdı.

Şu an Almanya, Hannover’de her birinin üzerinde “Her şey yeşil” yazan 11 adet hibrit otobüs hizmet veriyor. Şehir merkezi boyunca Haltenhoffstraße‘dan Altenbekener Damm’a kadar 121. hat üzerinde manzara, artık bu otobüsler olmadan hayal edilemiyor. İlk hibrit otobüsün 2009 yılında üstra’da test sürüşüne başladığı günden bu yana, 121.hattın hibrit otobüsler için uygun olduğu düşünülüyordu. Duraklar arasındaki kısa mesafeler, düşük ortalama hız ve yolcuların yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda hibrit otobüslerin sunduğu avantajlar bu hatta büyük faydalar sağlıyor. Kırsal alanlara veya banliyö hatlarının bulunduğu bölgelere göre daha yoğun ve hassas frenlemeye ihtiyaç duyulan bu güzergah üzerinde hibrit otobüsler en verimli şekilde kullanılıyor.

Otobüs servisleri ve üstra şehir içi otobüsleri araç mühendisliği sorumlusu Hubert Nawa yaptığı açıklamada; “Sürekli dur-kalk gerektiren şehir içi hatlarda ihtiyacınız olan tek şey hibrit otobüsler. Çünkü avantajları gerçekten çok fazla. 121. hat boyunca, hibrit otobüsler yaklaşık yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor” diyor.

İstatistiksel olarak her bir hibrit otobüs, ön görülen 12 yıllık ömrü boyunca 88.100 litre (23.273 galon) dizel yakıt tasarrufu sağlayacak. Bu rakamlar, bu güne kadar alınan fiili ölçümlerle yakıt tüketimini 18,8 oranında azalttığının doğrulanması ve tahmini olarak tüm hizmet dönemine yansıtılması ile hesaplanıyor. Aynı zamanda, bu hesaplamalarda aşırı sıcaklar dikkate alınmalıdır. Şiddetli geçen kış aylarında, özellikle ısıtma sistemi gibi araçta çalıştırılması gereken ek fonksiyonlar da bu rakamları etkilemektedir.

Daha az ses, daha fazla çevre koruma

CO2 emisyonlarında sağlanan düşüş ve yakıt tasarrufu, hibrit otobüslerinin önemli avantajlarından sadece bazıları. Bu faydaların yanı sıra Hibrit otobüsler üstra için çok önemli olan gürültü kirliliğini de azaltıyor. Nawa “121. hat yakınında yaşayanlar gerçekten çok mutlu. Onlar neredeyse hibrit otobüsün geçtiğini duymakta zorlanıyorlar” diyor.

Üstra Çevre Yönetim Müdürü Jens Ernsting ise açıklamasında; “Tüm faydalarının yanı sıra hibrit otobüsler, bize daha fazla yolcu sayısı ve bağlantılı yolcu kazandırıyor. Toplu taşıma araçlarında yer alan her kişi de aktif olarak iklimin korunmasına katkıda bulunuyor” diyor.

Bu düşünceyle Çevre ve Doğa Koruma Federal Bakanlığı tarafından devlet, 2011 yılında 10 yeni hibrit otobüsün satın alması için 1.120.000 avroluk (1,41 milyon dolar) bir destekte bulunmuştu.

www.lojiport.com

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.