Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Akılcılığın Ray Koridoru Birdir

Aralık 2016’da hem ulusal hem uluslararası hatlarda ilgilenen yolculara 3 kategoride [yataklı vagon, kuşetli vagon, kompartımanlı vagon] düzenli “gece treni” hizmeti vermeye başlayan “Nightjet”, geride bıraktığımız 4 yıl içerisinde aktif haldeki işletme hatlarının sayısını 27’ye çıkarmayı [iş ortağı olan demiryolu kuruluşlarıyla beraber] başarmış, “ÖBB [Avusturya Federal Demiryolları]” bünyesinde yer alan bir kuruluş. İşte bu Viyana merkezli, başarılı Avusturyalı demiryolu kuruluşunun bağlı olduğu “ÖBB”, geride bıraktığımız 2020 senesinin 8 Aralık günü düzenlenen bir video konferans aracılığıyla Avrupa anakarasındaki gece treni servislerini önümüzdeki yıllarda daha da çoğaltmak için “DB [Alman Ulusal Demiryolları Şirketi]”, “SBB/CFF/FFS [İsviçre Federal Demiryolları] ve “SNCF [Fransız Ulusal Demiryolları Şirketi]” ile daha sıkı, etkin ve kalıcı nitelikte bir ortaklık için anlaşmaya varıldığını duyurdu.  Avrupa Birliği’nin daha çevreci ve iklim dostu bir ulaşım politikasına yönelik hedeflerinde önemli bir kilometre taşı şeklinde yorumlanan bu anlaşma ile “Nightjet” markası da haklı popülaritesini iyice artırma şansını elde edecek.

nightjet.jpg“ÖBB” ve diğer üç demiryolu kuruluşunun amaçladığı yoğun işbirliğinin ilk somut atılımı 2024 senesine dek toplam 13 önemli Avrupa metropolünü gece treni servisleriyle birbirine bağlayacak şu dört yeni “Nightjet” hattı olarak gerçekleşecek:

Aralık 2021: Viyana - Münih - Paris

Aralık 2021: Zürih - Köln - Amsterdam

Aralık 2023: Viyana/Berlin - Brüksel/Paris

Aralık 2024: Zürih - Barselona

Zürih - Amsterdam ve Zürih - Barselona arasında da “Nightjet” servislerinin 2024 yılına kadar başlatılacağı daha önceden, geçtiğimiz Eylül ayında, “ÖBB” ve “SBB/CFF/FFS” tarafından yapılan ortak bir açıklamayla duyurulmuştu. Bunların dışında “ÖBB”, en geç Aralık 2024’te Zürih - Roma arasında da yeni bir “Nightjet” hattını işletmeye açmayı planlıyor. Her şey rayında gittiği takdirde, 2024 senesi sonunda Zürih, Viyana’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük gece treni merkezi konumuna yükselecek. Sektör gözlemcilerine göre, Avrupa’nın önde gelen demiryolu işletmeleri uzun süredir tam netlik kazan(a)mayan gece trenleriyle yolcu taşımacılığı konusunda artık ciddi bir siyasi destek de elde etmiş durumdalar.

nightjet2.jpg

Elbette ki halen devam eden COVID-19 küresel sağlık krizinin ulaştırma sektöründeki olumsuz etkisinden Avrupa’nın tartışmasız en geniş gece treni şebekesinin sahibi “Nightjet”de payını almış durumda. Hâlihazırda, Avusturya-Almanya, İsviçre-Almanya, Avusturya-İtalya ve Avusturya-Belçika arasındaki “Nightjet” seferleri pandemiden en çok etkilenenler. Bu hatlarda “ÖBB”, yolcu treni trafiğinde normale dönüşün en erken 8 Şubat gecesi gerçekleşebileceğini belirtmekte. Şu anda seferleri devam eden “Nighjet” trenlerinden herhangi biriyle seyahate çıkmak isteyen yolcuların medikal/tıbbi maskelerini (yedeğiyle birlikte) hazır etmeleri gerekiyor. Yedek maskesi olmayanların, ihtiyaç durumunda, yolculuk sırasında bir “Nightjet” görevlisinden 2 “euro” karşılığında maske temin etmeleri mümkün. Öte yandan, COVID-19’a rağmen “ÖBB”nin geçen Ağustos ayında “Wien Simmering” istasyon sahası yakınında temelini attığı yaklaşık 40 milyon “euro”luk bir yatırım olan “Nightjet” cer aracı bakım merkezinin inşası hız kesmeden devam ederek, planlandığı gibi Mart 2022’de hizmete açılacak.

foto-galeri.gifArzu eden trenseverler, LOJİPORT yayın ekibinin her zamanki özenli desteğiyle meydana getirdiğim ekteki “Foto Galeri”yi inceleyerek, Viyana Merkez Garı’ndan (Wien Hauptbahnhof) Venedik Santa-Lucia Garı’na (Stazione di Venezia Santa Lucia) bir “Nightjet” treninin yataklı vagonunda yapılacak kısa ama keyifli bir seyir süreci deneyimleyebilirler. Aslında bu seyir süreci epey bir düşsellikle dopdolu çünkü söz konusu Viyana - Venedik gece treni seferi COVID-19 tehlikesi nedeniyle 8 Şubat 2021 tarihine dek ÖBB tarafından askıya alınmış halde. O tarihten sonra başlar mı; tabii ki kötücül ve ölümcül, yeni nesil koronavirüsün [SARS-CoV-2] dalga dalga gelen ataklarından ötürü şimdiden garantisi yok! Bu satırları okuyan sizler ise, eğer köşe yazımın ekinde bulunan ilgili “Foto Galeri”ye tıklamaya başlamayı yeğlerseniz, göreceksiniz ki yataklı-kuşetli-kompartımanlı vagonlardan oluşuk ve bir elektrikli lokomotif tarafından çekilen tarifeli “Nightjet” treni bir dizi renkli görüntü eşliğinde Venediğe doğru Viyana’dan hareket etmek üzere.

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek ümidiyle.

Bu yazı toplam 1947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.