25 YILLIK RÜYA GERÇEK OLUYOR

Merhaba,

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi olarak her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz sektör toplantıları için 12 Haziran 2007 Salı günü İzmir’in şirin ilçesi Aliağa’daydık. Aliağa’da bulunmamızın bir başka nedeni daha vardı. Deniz pasaport polisi ve gümrük kapısı kurulması ile ilgili yürütülen işlerin denetlenmesi ve incelemelerde bulunmak.

 

Evet, yılda dört bin geminin giriş çıkış yaptığı Aliağa’da pasaport polisi yoktu ve acenteler pasaport işlemleri için İzmir’e gelmek zorunda kalıyordu. Ancak, yapılan görüşmeler ve çalışmaların ardından gemicilerin pasaport işlemleri artık İzmir yerine Aliağa’da yapılacak. 1 ay içinde de yine Aliağa’da buluşacağız ve gümrük kapısının açılışını yapacağız. 25 yıllık rüya nihayet bitecek.

 

Biraz geriye bakarsak;

7 Kasım 2006 Salı günü Aliağa Kaymakamı Osman Bulgurlu başkanlığında denizciler bir araya gelerek, bu konuda yıllardır yaşadıkları sıkıntıları Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen yetkililere anlattılar ve yapılan görüşmeler sonucunda ilçede Geçici Deniz Hudut Kapısı ve Pasaport Polisi kurulması yolunda mutabakata varıldı. Nemrut ve Aliağa Limanlarına giriş çıkış yapan gemilerin pasaport işlemlerinin artık İzmir yerine İlçede yapılabilmesi sağlanacaktı.

Bu hizmet için Pasaport Polisi işlemleri, Nemrut bölgesinde planlanan ana binanın yapımı tamamlanıncaya kadar Petkim Limanı içindeki bir yapıda gerçekleştirilecek. Deniz Ticaret Odası her zaman olduğu gibi, üyelerinin yararına olacak bu girişimi destekleyerek, binanın restorasyonu, bürolarının donatımı ve klima, bilgisayar gibi teçhizatını sağladı. Ana binanın inşaatı tamamlanınca Pasaport Polisi diğer birimlerle birlikte orada hizmetlerine devam edecek. Böylelikle üzerinde yaklaşık 25 yıldır konuşulan Pasaport Polisi ile ilgili soruna son verilmesi için geçtiğimiz yıl adım atılmış oldu.

 

Denizciliğin geliştirilmesi, daha kaliteli hizmet yapılması ve gemi adamlarının karşılaştıkları güçlüklerin giderilmesi için bu tür yaptırımların hayata geçirilmesi gerekiyor. DTO İzmir Şubesi Başkanı olarak, bu çalışmanın hayata geçirilmesi noktasında emek sergileyen herkese teşekkür etmek istiyorum.

 

Aliağa Kaymakamı Osman Bulgurlu, Belediye Başkanı Tansu Kaya, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka’nın katıldığı sektör toplantısında ise sektör adına yapılan yeni yatırımlar ve sorunlar ele alındı. Nemrut İskeleler Bölgesi’nin, yaklaşık 35 milyon ton elleçleme rakamı ile Türkiye’nin en büyük liman sahası olduğunun dile getirildiği toplantıda ayrıca,  2006 yılında Aliağa’daki iskelelerden 14 milyar dolarlık ticari faaliyet gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

 

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1216 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.