Yunan polisi Türk bayraklı yata el koydu

Yunan polisi Türk bayraklı yata el koydu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Yunanistan’ın Astepelya Adası’na turist taşıyan Türk bayraklı ahşap gulet yata Yunan polisi tarafından el konuldu. 1,5 milyon dolarlık yata 100 bin euro ceza kesilirken, yat kaptanı ise tutuklandı.

Bodrum Limanı’ndan Yunanistan’ın 12 adalarına tura çıkan Türk bayraklı ahşap gulet geçtiğimiz hafta Astepelya Adası’nda Yunan yetkililer tarafından durduruldu. Hiçbir gerekçe gösterilmeden 1,5 milyon dolarlık gulet tipi tekne limana bağlandı. 100 bin euro ceza kesilen guletin kaptanı Yunan polisleri tarafından gözaltına alınarak tutuklandı. Gulet sahibi Aykut Uzunşimşek ise avukatı ile birlikte mahkemeye başvurarak kaptanı içeriden çıkarttı. Cezaevinden çıkan guletin kaptanı ve teknede bekleyen mürettebatı Kos Adası’na getirildi. Tekne kaptanı ve mürettebat Türkiye’ye dönmek için teknenin bırakılmasını bekliyor.

"YUNANİSTAN KEYFİ UYGULAMA YAPIYOR"

Yunan yetkililerin keyfi uygulamaları nedeniyle teknelerinin bağlandığını, kaptanlarının tutuklandığını ve 100 bin euro para cezasına çarptırıldıklarını ifade eden yat sahibi Erhan Berber, hukuk mücadelesine devam ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir hafta önce Halisdemir isimli teknemiz, Yunanistan’ın Astepelya Adası’nda sebepsiz yere bağlandı. Haklı olmayan sebeplerle yatımıza el konuldu. Şu anda bir haftadan beri teknemiz orada 100 bin euro da ceza yazdılar. Turumuz devam ederken illegal şekilde charter yaptığımız söylendi. Avukatlarımız Yunanistan’da bu işle ilgili uğraşıyorlar. Bu durumun hukuki dayanağı yok. Yani biz hem Yunanistan’da hem Türkiye’de bu charterları zaten yapıyoruz. Bu zaten hem Yunanistan’ın hem Türkiye’nin gelir sağladığı bir durum. Bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu artık kendi başımıza düşünmeye çalışıyoruz. İnşallah bu durum hem Türkiye hem de Yunan makamları tarafından düzeltilir. Bu olayla ilgili kaptanımızı tutukladılar ve İstanköy (Kos) Adası’na getirdiler. Tekneye normal şartlarda denizcilik kanunlarına göre bir kaptan atamaları gerekiyor, tekne kaptansız duramaz. Bu bir risktir. Avukatımız gerekli girişimleri yaptı daha sonra da kaptanımız serbest kaldı. İki gün sonra kaptanı tekneye ulaştırdık. Şu anda da Yunanistan hükümetinden ve avukatımızdan bir cevap bekliyoruz.”

BAKANLIK OYUNUNA GELMEDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların liman çıkışlarını dün geceden itibaren yasakladı. Yunanistan tarafına geçen Türk bayraklı teknelere gerekçe gösterilmeyip ceza kesilerek statüsü düşürülmeye çalışıldığını anlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu duruma el atarak Türk bayraklı ticari gemi, yat ve turistlik teknelerin Yunan adalarına geçmesini yasakladı. Beyaz bayrak statüsünde olan Türkiye’yi gri bayrağa düşürmek ve daha sonra da siyah bayrağa düşürerek Türkiye’yi kötü göstermek isteyen Yunanistan’ın bu oyununa karşı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tedbir alarak, Türk bayraklı gemilerin Yunan adalarına çıkışı yasaklandı.

Yasağın ardından birçok Türk bayraklı turistlik tekne turlarını Gökova Körfezi’ne düzenlemeye karar verdi. Önceden belirlenen rotalar iptal edilerek turistlere durum anlatıldı. 12 adalara tur düzenleyen tekneler rotalarını Gökova Körfezi’ne çevirdi. Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan sahibi Aykut Uzunşimşek, eskiden olduğu gibi artık Yunan adalarına tur düzenlemeyeceklerini, Gökova Körfezi’nin eşsiz güzelliği ile misafirlerini buluşturacaklarını ve bunu da bütün acente sahiplerine deklare ettiklerini söyledi. Uzunşimşek, “Müşterilerimize Türkiye kıyılarının Yunan adalarından daha güzel olduğunu söylüyoruz. Tüm müşterilerimize de bunu tavsiye ediyoruz. Onlar da bunu kabul ediyorlar. 5 Kasım’a kadar olan Yunan turlarını iptal ettik ve turları Türk sularında yapacağız. Bizim kıyılarımızın güzel olduğunu herkes biliyor, biz de söylüyoruz. Müşterilerimizi Türk sularında da mutlu ederiz” dedi.

Uzunşimşek ise sezon başından bu yana Yunan hükümetinin tamamen yasal olmayan davranışlarına maruz kaldıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Biz hem Türkiye hem Yunan adalarında ciddi ekonomi sağlayan işletmecileriz. Bu tekneleri yakalayıp ceza keserek ülkemizin bayrak rengini griye düşürdükleri takdirde, uzun sularda yük gemileri, kruvaziyeri sıkıntıya sokarak ekonomik bir yaptırım yapılacağı izlenimi hissediyoruz. 30 yıldan beri mavi tur yapıyoruz. Bu adalara yıllardır gidiyoruz ama maalesef Yunan makamları bu konuda hiçbir kanun, nizam bilmeden, her türlü konumda kendilerini haklı gören, savunan bir tutum içinde. Biz bu turları yasal belgelerle yapıyoruz. Teknenin üzerine polisi çıkıyor, eğer ceza kesmek istiyorsa da zaten her türlü kesiyor. Biz de bu cezaları ödeyip yolumuza devam ediyoruz.”

MİLLİYET

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.