Yıldırım: 'Kıyı çok, faydalanan yok'

Yıldırım: 'Kıyı çok, faydalanan yok'

Akdeniz'e kıyısı bulunan 23 ülke olduğunu hatırlatan Yıldırım, bunlar arasında yüzde 85 değerlendirmeyle Fransa, İtalya ve İspanya'nın ön sıralarda...

Akdeniz'e kıyısı bulunan 23 ülke olduğunu hatırlatan Yıldırım, bunlar arasında yüzde 85 değerlendirmeyle Fransa, İtalya ve İspanya'nın ön sıralarda geldiğini kaydetti.

Alanya Yat Limanı'nda marinanın açılış törenine katılan Ulaştırma Bakanı, Gazipaşa Havalanı'na indi. Buradan karayoluyla Alanya'ya geçen Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Akdeniz'de en fazla kıyısını bulunmasına rağmen denizlerden yeterince istifade edemediğini ifade etti. Ülkede 46 yat alanı bulunduğunu ve 13 bin teknenin bağlandığı bilgisini veren Yıldırım, denizlerde 4 milyar dolar gelir elde ettiklerini, hedeflerinin bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. Yap-işlet -devret modeliyle yapılan Alanya Marina'nın altyapı çalışmalarına 42 milyon lira harcandığı bilgisini veren Bakan Yıldırım, "Alanya Marina AŞ'nin yerini 23,5 yıl işletilecek. Buna mukabil devlete 5 milyon lira para ödemesi yapılacak. Marinanın 275 yat bağlama kapasitesine sahip. Bu yat limanı Alanya'nın deniz turizmine büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum." diye konuştu.

ULAŞIMA 98 KATRİLYON LİRA HARCANDI

Binali Yıldırım, iktidarları döneminde Ulaştırma Bakanlığı'nın kara, deniz, hava ve demir yolları yatırımlarına toplam 98 katrilyon lira para harcandığını söyledi. Yıldırım, hizmet vermede temel prensiblerinin 'Zor olanı hemen yaparız, imkansız olanı biraz zamanımızı alır' ilkesi doğrultusunda gerçekleştirdiklerini ifade etti.

AK Parti iktidarı öncesi Türkiye'de 79 yılda yapılan toplam bölünmüş yolun 6 bin 100 kilometre olduğunu belirten Yıldırım, 8 yıl içinde bu rakamı 14 bin 600 kilometreye yükselttiklerini söyledi. Yıldırım şunları söyledi: "Ülkemiz siyasi tarihi iyi incelendiğinde görülecektir ki hep kalıcı yatırımlar tek başına iktidarlar döneminde yapılmıştır. Devlette devamlılık esastır. Ulaştırma Bakanlığı olarak biz de halka hizmet etmede devam esastır diyoruz."

YILDIRIM, GAZİPAŞA HAVAALANI'NDA SON NOKTAYI KOYDU

Bakan Yıldırım, açılış öncesi Kaymakamlık, Belediye ve AK Parti İlçe Başkanlığı'nı ziyaret etti. Partide Gazipaşa Havaalanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım, bu konuda kara propagandaya dayalı sözlere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Antalya Havalimanı ile Gazipaşa Havaalanı arasında yapılan kıyaslamaya karşı çıkan Yıldırım, "Antalya Havalimanı yapısı, yolcu kapasitesi ve ayrı ayrı pistleriyle dünyada ilk 5'e giriyor. Gazipaşa ise 3-C kategorisinde stol tipi küçük ve orta gövdeli uçakların uçuş yapabileceği bir havaalanı. Antalya Havalimanı ile Gazipaşa Havaalanı'nı kıyaslamak ve 'Niye ilde olan burada da yok' demek tamamen bilgisizlikten kaynaklanıyor. Antalya 23 milyon yolcu kapasiteli. Geçen yıl Antalya'ya 145 bin uçak inişi oldu. Gazipaşa ise ortalama 100 yolcu kapasiteli C tipi küçük ve orta gövdeli kaptan mesuliyetli havaalanıdır." şeklinde konuştu.

Gazipaşa Havaalanı'nın Antalya Havalimanı gibi olması için 7 kilometrelik daha uçuş pisti yapılması gerektiğini ifade eden Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bunu yapmak için de dağı ortadan kaldırmak gerekir. Bu da imkansız bir şey. 7 kilometrelik pist için denizi de dolduramayız. Dünyada sıfırdan deniz üzerine havalimanı yapımı örnekleri var. Fakat denizi doldurarak havalimanı pisti yapımı örneği yok. Antalya ile Gazipaşa kıyaslanması abes. Antalya Havalimanı'nın Gazipaşa'da olduğu gibi karşısında dağ yok. Bizim için insan can güvenliği yaşamı çok kutsal. Bu nedenle Gazipaşa'ya büyük gövdeli uçaklar inemez. Çünkü havalimanı C kategorisinde küçük ve orta gövdeli uçaklar için yapılmıştır."

Gazipaşa Havaalanı'na 1994 yılından bu yana toplam 72 milyon lira para harcandığı bilgisini de veren Bakan Yıldırım, Türk Hava Yolları(THY) ve Anadolu Jet'in yazın günlük tarifeli uçak seferlerine başlayacağını ifade etti. Gazipaşa Havaalanı'nda 2009'da 300, 2010'da 4 bin 900 uçuşun gerçekleştiğini bildiren Yıldırım, tanıtım ve başlatacakları Avrupa Charter seferleriyle bölgeye hava yoluyla turist akışını daha etkin hale getireceklerini kaydetti.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.