Yıldırım Holding, CMA CGM'deki hisselerini satıyor

Yıldırım Holding, CMA CGM'deki hisselerini satıyor

Dünya genelinde 22 limanın işletmeciliğini yapan Yıldırım Holding, dünyanın en büyük üçüncü konteyner hat operatörü CMA CGM’deki yüzde 24 hissenin satışı için düğmeye bastı.

Yıldırım Holding, dünyanın en büyük üçüncü konteyner hat operatörü CMA CGM’deki yüzde 24 hissenin satışı için çalışma başlatırken, Fransız CMA CGM’deki hisselerin satışı için Çinli CITIC Yatırım Bankası’nı yetkilendirdi.

Liman işletmeciliği, enerji ve madencilik içinde bulunduğu 8 sektörde faaliyet gösteren Yıldırım Holding’in İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, Deniz Haber Ajansı'na yaptığı özel açıklamada, Fransız CMA CGM’deki hisselerin satışı için Çinli CITIC Yatırım Bankası’nı yetkilendirdiklerini kaydetti.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren CMA CGM'deki imtiyazlı ortaklığın adi ortaklığa dönüşeceğini ifade eden Yüksel Yıldırım, 2011 yılında Saade ailesine ait yüzde 24 hisseyi 600 milyon dolara satın aldıklarını ve bugün Yıldırım Holding'e ait hisselerin değerinin 3 milyar doların üstünde olduğunu belirtti.

CMA CGM'e yaptıkları yatırımın 2015 yılına kadar olduğunu en geç 2016'da çıkmayı planladıklarını ifade eden Yüksel Yıldırım, CMA CGM'in çoğunluk hissesini elinde bulunduran Saade ailesinin ödeme yapmamasından dolayı CMA CGM'den çıkamadıklarını kaydetti.

ÇİNLİLER HİSSELERLE İLGİLENİYOR

Dünyanın en büyük üçüncü konteyner hat operatörü CMA CGM'deki, Yıldırım Holding tarafından kontrol edilen hisselerin Çinli yatırımcıların ilgisini çektiğini belirten Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, Çinli yatırım bankası CITIC Group'u, CMA CGM'deki yüzde 24 hissenin satışı için yetkilendirdiklerini sözlerine ekledi.

Haber: Recep CANPOLAT / Deniz Haber Ajansı

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.