• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 5 °C

UND ve U.N Ro-Ro’nun grev zaferi

UND ve U.N Ro-Ro’nun grev zaferi
 Avrupa’ya taşıma yapmak için İtalya hattını kullanan nakliyecilerimiz, artık hiçbir tarafında yer almadığı grev eylemlerinden mağdur edilemeyecek....

 

Avrupa’ya taşıma yapmak için İtalya hattını kullanan nakliyecilerimiz, artık hiçbir tarafında yer almadığı grev eylemlerinden mağdur edilemeyecek. Özellikle Trieste Limanı’nda son yaşanan grev, hem ihraç malı taşıyan nakliyecilerin, hem de hattı kullanan U.N Ro-Ro’nun milyonlarca dolar zarara uğramasına yol açmıştı. Dernek ve Ro-Ro yetkililerinin ‘İtalya’daki tek liman siz değilsiniz’ anlamı da çıkarılabilecek resti, bölgedeki idari ve siyasi otoriteyi çözüm yolunda radikal tedbirler almaya itti. Emekçinin doğal hakkı grev yine olacak; ancak, alınan karar gereği bunu Türk tarafına 10 gün önceden bildirecekler.

Avrupa’ya yapılan taşımaların yarısına yakınını ro-ro üzerinden gerçekleştiren uluslararası nakliyeciler, sonunda‘uzlaşma’ kavramının önemini keşfetmiş gözüküyor. Ruhi Engin Özmen Başkanlığı’ndaki UND’nin net bir tanımla “Biz sektörel bir sivil toplum örgütüyüz. Ticari işletme değiliz” açıklaması eylemlerle de destekleniyor. Bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde yaşandı. UND ve U.N Ro-Ro yöneticileri, varlıklarıyla ekonomik kalitesini yükselttikleri İtalya’nın liman kenti Trieste’ye giderek, bölge valisi ve liman otoritesine “Grev nedeniyle büyük zararlar yaşadık. Böyle sürmesi halinde başka liman alternatiflerini kullanırız” mesajı verdi. Uyarının ardından, durumun hassasiyetini fark eden vali de, bir deklarasyon yayınlayarak “Greve giden işçilerin 10 gün önceden işi bırakamayacağını” karara bağladı. İşte, bu girişim işbirliğinin zaferidir.

Bundan sonra sürprizlere yer olmayacağını söyleyen U.N Ro-Ro CEO’su Sedat Gümüşoğlu, süreci şöyle aktardı:  “Yaşanan olaylardan sonra dernekle birlikte gittik. Bölgenin valisi ve Trieste liman idaresi yöneticileriyle oturduk ve bütün otoritelerin katıldığı bir toplantı yapıldı. Grev nedeniyle büyük zararlar yaşadığımızı ve nakliyecinin de, U.N Ro-Ro’nun da durumun böyle sürmesi halinde uzun vadede buradan kaçacağını belirttik. Bizim ekonomik değerimizi de bildikleri için çözümü hızlandırdılar. Çünkü, gerçekten bilsek gemiyi göndermeyiz böylece içinde bir sürü ihraç yükü bekleyen treyler de mağdur olmamış olur. Milyonlarca dolar zararın önüne geçilir. Vali, bir deklarasyon yayınladı. 10 gün önceden işçiler işi bırakamayacak. Yani, bundan sonra sürprize geçit yok. Ve bunu UND ile birlikte başardık.”  

Derneğin kişilerden bağımsız düzenleyici konumda, kendilerinin de sektörün taleplerine konsolide olmuş ve alan konumda olması gerektiğini ifade eden Gümüşoğlu, “Çünkü, biz müşterilerimizle tek tek görüşüp taleplerini alıyoruz. Ama sektör, stratejik olarak orta vadede ne istiyor? Ne gereksinimleri var? Onları da dernekle birlikte çalışıp halledebiliyoruz. Örneğin, Fransa’da yaşanan dorse problemi. Ne tek başımıza biz çalışarak bunu çözebiliriz; ne de, nakliyeci çözebilir. Dışişleri Bakanlığı’na yalnız biz gitsek ticari bir kuruluş olduğumuz için farklı algılanabilir. Ama, dernekle gittiğimizde sektörün haklarını temsilen gitmiş oluyorsunuz. Güçlü dernek, herkesin menfaatinedir. Desteğimiz de her zaman sürecek.  UND ile bir işbirliğimiz daha var. UNDNET, bizim limanlarımızda gümrük bildirimleri ile ilgili işlemleri yapıyor. Bütün limanlarımızda UNDNET’e ayrılmış salonlar var. İşlemlerimizi de onlar üzerinden yaptırıyoruz. Ticari birliktelikle UND’ye iş potansiyeli anlamında bir katkı da sağladık” diye konuştu.

Gümrük işlemleri daha yoldayken bitiyor

Gümrük bildirimlerinin daha araçlar gelmeden yapılabilmesi için limanlarının pilot liman seçildiğini söyleyen Sedat Gümüşoğlu, “Şu anda gemi gelmeden evrakları uçakla getirtiyoruz. Gümrük işlemleri hallediliyor, gemi kapağı açtığında araçlar çıkabilecek hale geliyor. İndikten sonra ithalat işlemleri için süre harcamıyorlar. Evrak üzerinden işlemleri takip edip, araçları geldiğinde limandan çıkabiliyorlar” açıklaması yaptı.  

Köstence ile batı kara sınır kapılarında sorun kalmadı

Geçtiğimiz günlerde Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yeniden açılan Pendik-Köstence hattına da değinen Gümüşoğlu, bu hattı da şu sözlerle tanımladı:  “Köstence yeni ihracat otoyolu olacak. Sorunların tamamını çözdük sayılır, uygulama içinde de küçük bazı sorunlar çözülecektir. Pendik-Köstence hattında haftada üç seferle yılda 30 bin araç taşıma kapasitesi sunuyoruz. Pendik-Köstence ro-ro hattını kullanan araçlar, Romanya transit geçişlerinde TOBB ve Deniz Ticaret Odası tarafından tahsis edilen ücretsiz transit geçiş belgelerinden yararlanabilecek. Köstence hattındaki ro-ro gemilerine araçlarını teslim eden sürücüler, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Köstence Havalimanı’na uçak seferleri ile taşınacak. Köstence hattı ile birilkte batı kara sınır kapılarında hiçbir şekilde belge, vize, kota, limit problemi kalmamıştır. Toplam trafiğin yüzde 60’ı Ro-Ro ile çözülüyor, geri kalan yüzde 40 da, zaten her yerden gider” ifadelerini kullandı.  

Karasu Limanı’nı yeni hatlar için destekleriz

Yeni ro-ro hatları açıp açmayacakları yönündeki sorumuza da, U.N Ro-Ro CEO’su Gümüşoğlu’nun yanıtı şöyle oldu: “Biz, hat açılması kararlarını öyle kolay almayız. İki taraflı terminal anlaşmaları, uzun vadeli kontrat anlaşmalarından sonra hatta karar verilir. Gemiyi, uçağı, altyapıyı ona göre ayarlarız. Romanya’ya bir yıldır çalıştığımız halde Köstence gümrüğünde ve boğaz geçişinde sorun çıktı. Dolayısıyla, işimizi ince eleyip sık dokuruz. Yeni hatlar gündeme gelirse, bu noktalar Afrika ve uzun vadede Karadeniz’in başka hatları olur. Ama muhtemel bir Karadeniz hattı için öncelikle Karadeniz’e kıyısı olan bir liman arayışındayız. İstanbul’a yakın bir liman olarak Karasu’yu uygun buluyoruz. Karasu limanı için elimizden gelen desteği yapacağız. Limanın gerekli koruma sahası sağlanır, Ro-Ro ile ilgili bir terminal sahası da yaratılırsa, Karadeniz’de yeni hatlar işletmeye talip olabiliriz.”

Trieste’de artık pizzacıdan çok kebapçı var

Grev kararının 10 gün önceden Türk tarafına bildirilmesi konusunu Trieste liman otoritesi yetkilileri ve İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi H.E. Gianpaolo Scarente’ye de sorduk. 

“5-6 ay kadar önce yaşanan greve kadar uzun yıllardır Trieste Limanı’nda grev yaşanmıyordu” diyen Trieste Ticaret Odası Başkanı Antonio Paoletti, “Grevlerin başlamadan 10 gün önce liman kullanıcılarına duyurma kararımızın herkesin elini rahatlatacağını düşünüyorum. Vali, yetkili kurumlar, işçi sendikalarıyla ortak bir mutabakata vardık. Bu durum, ticari ilişkilerimiz açısından da önemli bir adımdır” dedi.  

Trieste Limanı’nda nakliyeci Türklerin sayısının oldukça fazla olmasından dolayı altyapıyla ilgili sorunlar da yaşanabildiğini kabul eden Trieste Limanı Teknik Müdürü de, “Önümüzdeki şubat ayında tamamlanmasını planladığımız altyapı çalışmalarımız olacak. Yeni bir bina yapıyoruz. Bu binada Trieste Limanı’nda bulunan misafirlerimize duş, banyo, ofis imkanları sağlayabileceğiz.  Türkiye ile ilişkilerimiz her geçen gün artmakta, bugün şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şehrimizdeki kebapçıların sayısı pizzacılardan daha fazladır. Uzun zamandan beri yaşanan iyi ilişkilerin yatırımlarımızla birlikte daha da gelişerek artacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı. 

 

Selçuk ONUR - LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096