Üçüncü köprüye 12 başvuru

Üçüncü köprüye 12 başvuru

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü ihalesi için 12 firmanın şartname aldığını açıkladı. Soluk şöyle...

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü ihalesi için 12 firmanın şartname aldığını açıkladı. Soluk şöyle konuştu: "Üçüncü köprü demiryolunu da ihtiva edecek. Köprüye giriş çıkışları doğu-batı olarak düşünürsek 2x4 karayolu, 2x1 demiryolu olacak. Şu anda 6'sı yabancı, 6'sı yerli olmak üzere 12 firma şartname satın almış. Şartname satın alan firmalar, Rus, Fransız, İtalyan, İspanyol, Avusturyalı firmalar. Daha da şartname satılacağını düşünüyoruz. Orası en az İstanbul-İzmir otoyolu kadar maliyeti ve büyüklüğü olan bir projemiz."

BELEDİYE İLE ANLAŞTIK

Yarım kalan metrolara yönelik belediyelerin ilgili şirketlerle olan sözleşme yükümlülüklerinin sonlandırıldığını, tespitlerin yapıldığını bildiren Soluk, "Keçiören-Gar ve KızılayÜmitköy metroları ile ilgili son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu kararı çıktığında metroların ihale ilanına hemen çıkabilecek durumdayız" diye konuştu. Ankara'da metroların kalan kısımlarının maliyetinin 3 milyar 171 milyon lira olduğunu bildiren Soluk, eğer ihale süreçlerinde aksama olmazsa metroların yer tesliminden itibaren 2 yılda tamamlanacağını belirtti. Soluk, İstanbul'daki metroların maliyetinin ise henüz kesinleştirilmediğini bildirdi. Ulaştırma Bakanlığı'na devredilecek Ankara Metro hatları ile ilgili de konuşan Soluk, hatların tamamlanması için 3.2 milyar liraya ihtiyaç olduğunu açıkladı. Soluk, şikayet ve dava süreci olmazsa Ankara Metrosu'nun yer tesliminin ardından 2 yılda tamamlanacağını bildirdi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.