Türk mermerinin yeni adresi DP World Yarımca

Türk mermerinin yeni adresi DP World Yarımca

Türkiye’nin en büyük limanlarından DP World Yarımca, depolama hizmeti ve demiryolu bağlantısı ile mermer ihracatçısının hem maliyetlerini düşürdü hem de hız kazandırdı.

Dünyada 40 ülkeye 4.3 milyar dolarlık doğal taş ihraç eden Türkiyenin yurtdışına çıkış noktası DP World Yarımca oldu. Depolama ve konteyner dolum hizmetleriyle 2020de mermer ihracatçılarının Marmara bölgesinde en çok tercih ettiği limanlardan biri olan DP World Yarımca, pandemi sürecinde de gerekli tüm tedbirleri alarak tam kapasiteyle çalışmayı sürdürdü. Depolama ve konteyner dolumu hizmetleri ile öne çıkan DP World Yarımca terminali, ihracatçılara sağladığı bu olanaklar ile hem mermercilerin gözdesi oldu hem de ihracatı hızlandırdı. Ayrıca depolama hizmeti ile ihracatçıların maliyetleri düştü.

Taşımalar 4 katı arttı

DP World Yarımca verilerine göre terminalden mermer ihracatında konteyner dolumları 2020de 4 kata kadar  arttı. Mermer gibi hassas bir ürünün açık olarak taşınmasına da çözüm üreterek konteynere girmesini sağlayan DP World Yarımca, böylece hem daha güvenli hem de gerek satıcı, gerek alıcı için maliyet avantajı sağladı.

Anadolunun her yerinden yükler geliyor

Ağırlıklı olarak Afyon, Isparta, Denizli, Burdur, Kastamonu, Antalya, Mersin ve Diyarbakırdan mermerlerin taşındığı limanda, ihracatlar büyük oranda tek seferde 30-40 konteyner ile yapılıyor. Mermer ocakları özellikle Orta Anadolu içlerinde bulunduğundan bu büyüklükte yükleri tek seferde taşıyacak araç bulma zorluğu oluşuyor. DP World Yarımcanın depolama hizmeti ile yükler günlere yayılarak depoya sevk ediliyor. Ayrıca yine bazı mermer ocaklarında ihraç edilecek mermerlerin depolanacağı alan bulunmadığından onlar da DP World’ün depolama hizmetinden faydalanıyor.

dp-world-yarimca-ceo---kris-adams-001.jpgMüşterilere özel çözümler üretiyoruz

DP World Yarımca CEOsu Kris Adams, pandemi sürecinde dünya ticaretinin başarılı bir sınav verdiğini belirterek, Türkiye salgının başından beri küresel ticaretteki rolüyle ilgili doğru adımları attı. İhracatta doğal olarak bazı ürünlere talep artarken bazı ürünlere olan talep azaldı. Lojistik alanında da hız ve güvenlik ön plana çıktı. DP World de zamanında aldığı yerinde tedbirler ile hiçbir müşterisini hayal kırıklığına uğratmadı. Türkiyenin en önemli ihraç kalemlerinden biri olan mermerin zamanında ve kolay bir şekilde gideceği yere ulaşması da bizim için önemli bir sorumluluk. Tüm sektörlerde olduğu gibi doğal taş sektöründe de müşterilerimizi rahatlatacak çözümler üretiyoruz” dedi.

Demiryolu bağlantısı büyük avantaj sağlıyor

Demiryolu bağlantısı olan nadir limanlardan biri olan DP World Yarımca, bu özelliği ile hem maliyetleri düşürüyor hem de tek seferde büyük yükleri ağırlayabiliyor. DP World ayrıca Türkiyenin iç kesimlerinde depolama ve konteyner dolum hizmetleri vermek için çalışmalar da sürdürüyor. Depolama ve konteyner dolumunun ocak bölgelerinde yapılması hem ihracat maliyetlerini düşürecek, hem de nakliyatı hızlandıracak bir adım.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.