• BIST 107.303
 • Altın 152,979
 • Dolar 3,7134
 • Euro 4,3645
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 15 °C

Türk girişimciler Kurultay'a hazırlanıyor

Türk girişimciler Kurultay'a hazırlanıyor
DEİK, TOBB’un desteği ve işbirliğinde, iş dünyasına dış ilişkilerinde öncülük etme misyonunu üstlenmiş bir kurum olan DTİK'in 18-19 Kasım 2011...

DEİK, TOBB’un desteği ve işbirliğinde, iş dünyasına dış ilişkilerinde öncülük etme misyonunu üstlenmiş bir kurum olan DTİK'in 18-19 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da Ekonomi Bakanlığı ve DEİK işbirliği ile gerçekleştireceği Dünya Türk Girişimciler Kurultay Tanıtım Toplantısı DEİK icra kurulu başkanı Rona Yırcalı'nın da katılımı ile Amsterdam'da yapıldı. 

18 – 19 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan ‘Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nın Amsterdam tanıtım toplantısına Türkiye'nin  Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Rotterdam Başkonsolosu Toğan Oral, Deventer Başkonsolosu Nihat Erşen, DEİK-DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Başkanı Turgut Torunoğulları, STK Başkan ve üyeleri, işadamlarımız, siyasiler ve basın mensupları katıldı.

Başkent Amsterdam’daki Van Der Valk Otel’de gerçekleşen toplantıda evsahibi olarak söz alan DEİK-DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve Hotiad Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, "Bildiğiniz üzere, yurtdışında dağınık örgütlenmiş olan başarılı, girişimci ruha sahip, Türk lobiciliğinin yurtdışında etkin olması için çaba gösteren Türk girişimcilerimizi ve uluslararası büyük güce sahip şirketlerde karar mekanizmalarının başındaki Türk profesyonellerimizi tek çatı altında toplayarak, aralarındaki ticari ve ekonomik faaliyetleri geliştirici çalışmalarda bulunan Dünya Türk İş Konseyi, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen en büyük etkinliği “Dünya Türk Girişimciler Kurultayı”ndan sonra; gittikçe büyüyen destekle faaliyetlerine hız kesmeden devam etmiştir. Konsey TOBB/DEİK Başkanı Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, Yurtdışında Yerleşik Türk Girişimciler, Yönetim, Yüksek İstişare ve Komite Toplantıları, Kamu Kurumlarında yapılan toplantılar ve İletişim Platformu toplantılarıyla beraber 35’i aşan etkinlik düzenlemiştir.

Avrupa’da yaşayan Türkler olarak, geleceğimizi garantiye almak adına ekonomik olarak güçlü olmalıyız. Hollanda’da yaşayan Türk girişimciler olarak Avrupa’da ve dünyada daha etkin olmak için Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından gerçekleşecek olan kurultayda oy kullanmak için üye olalım. Bu gibi kurultaylar bizler için bir şanstır. Dünyanın değişik ülkelerinde iş yapan insanımızla ticari işbirliği yapmak için DTİK ve DEİK gibi kurumlar fırsattır. HOTİAD üyesi arkadaşlarımız kurultaya tam kadro katılıp, oylarını kullanmalarını rica ediyorum.” dedi.

72 ülkeden, 1800 Türk girişimciyi bünyesinde barındıran Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’nun İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, 18-19 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek ‘Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nın Avrupa tanıtım startına Amsterdam’dan başladık. Sırasıyla Frankfurt, Brüksel, Paris, Londra v.s kentlerde tanıtım toplantılarının süreceğini belirtti.

Yırcalı, “25 yıllık bir geçmişe sahip DEİK, Türkiye ile diğer ülkeler arasında ekonomik ilişkiler kurma gayesi taşıyor. Aynı zamanda Türkiye adına lobi çalışması yapıyoruz. Dünya genelinde ilk 500 firma arasında 17 Türk şirketimiz bulunuyor. Türkiye’de, 2002 yılında, görev yapan yabancı basın mensubu sayısı sadece 36 idi. 2011 yılında ise bu rakam 265’dir. Bu durum Türkiye’nin dünya konjöktöründe neyi ifade ettiğinin en büyük göstergesidir.” açıklamasında bulundu.

DEİK’nun İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Dünyanın dört bir yanında yerleşik olarak faaliyet gösteren gurur kaynağımız Türk girişimci ve yöneticileri, Türkiye’nin yurtdışındaki yüz akı olmalarının yanı sıra, geleceğin güçlü Türkiye’sinin itici gücüdür. 18-19 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanların da katılacağı kurultayımıza bütün girişimcilerimizi davet ediyoruz.” şeklinde çağrıda bulundu.

Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan ise şunları söyledi: “Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkiler her geçen yıl artış kaydediyor. İki ülke arasında ticaret hacmi 20 milyar dolar seviyesinde. 2010 senesinde bu rakam 6.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Halen Türkiye’de iş yapan Hollanda orijinli şirket sayısı 1800’dür. Hollanda, Türkiye için çok önemli bir iş partneridir. Bu çerçevede, 2012 yılı 2 ülke için çok önemlidir. Hollanda – Türkiye arasındaki ilişkilerin 400.yılına tekabül eden 2012 yılında, birçok etkinlikler gerçekleşecek. HOTİAD bu çerçevede önemli programlara ev sahipliği yapacak. DEİK ve DTİK tarafından gerçekleşecek ‘Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’na, Hollanda’dan da Türk girişimcilerimizin katılmaları son derece önemlidir. Halen DEİK-DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı olan Turgut Torunoğulları’nın tekrar aday olacağını biliyorum. Kendisine şimdiden başarılar diliyorum.”

LOJİPORT 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096