Türk balıkçılarına Somali şansı geldi

Türk balıkçılarına Somali şansı geldi

İmzalanan mutabakat zaptı ile Türk balıkçıları Somali karasularında avcılık yapma imkânına kavuşacak. Özel şirketler karşılıklı anlaşma yaparak Uluslararası Balıkçılık Denizcilik Hukuku’na uygun olarak balıkçılık yapabilecek.

Türkiye ile Somali arasında balıkçılık ve kültür balıkçılığına ilişkin mutabakat zaptı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Somali Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanı Abdirahman Abdi Hashi tarafından imzalandı.

Türk balıkçılarına Somali karasularında avcılık yapma imkânı sağlayan anlaşma kapsamında, özellikle özel şirketler karşılıklı anlaşma yaparak Uluslararası Balıkçılık Denizcilik Hukuku’na uygun olarak balıkçılık yapabilecek.

“Farklı alanlarda anlaşmalar devam edecek”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Fakıbaba, iki ülkenin dostluğunun uzun yıllara dayandığına işaret ederek, Türk halkının Somali’nin zor zamanlarında olayları yakından takip ettiğini aktardı.

somali-balikcilik2.jpgGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba -Somali Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanı Abdirahman Abdi Hashi

Özellikle Somali’de yaşanan kuraklık dönemlerinde Türkiye’nin Somali’nin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Fakıbaba, “Bundan sonra inşallah Somali halkının refah seviyesini yükseltmek için elimizden gelen tüm çabaları sarf edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Somali ile balıkçılık alanında imzalanan anlaşmanın her iki ülke içinde faydalı olacağını vurgulayan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bu anlaşmadan sonra farklı alanlarda da anlaşmaların devam edileceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 “Türkiye’nin yaptığı yardımların farkındayız”

Somali Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanı Abdirahman Abdi Hashi de, ülkesinin halkının özellikle kıtlık döneminde Türkiye’nin yaptığı yardımların farkında olduğunu söyledi.

Türkiye sayesinde birçok ülkeye açılabildiklerinin altını çizen Hashi, Türkiye bağlantılı olarak birçok ülkeye uçuş yapabildiklerine işaret ederek, ürünlerini Türkiye üzerinden Orta Asya ve Avrupa pazarlarına pazarlayabileceklerini düşündüğünü anlattı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.