• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 3 °C

Taşıma belgelerinde indirim oranları

Taşıma belgelerinde indirim oranları
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik yaptı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik yaptı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. K1(Yurtiçi Ticari Eşya Taşımacılığı) ve K2 (Kendi İştigali ile ilgili Yurtiçi Eşya Taşımacılığı) yetki belgesi ücretleri 2012 yılında yüzde 85, D4(Otobüsle 100 kilometreye kadar Şehirlerarası ve İliçi Yolcu Taşımacılığı) yetki belgesi ücreti, yüzde 75 indirimli uygulanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yönetmelikteki Bakanlık tanımı "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığını" olarak, birim taşıt tanımı ise "Yarı römorku veya römorkuyla birlikte çekiciyi veya araç tescil belgesinde "römork takabilir' ifadesi varsa römorkuyla birlikte veya tek başına kamyonu veya tek başına kamyoneti" olarak değiştirildi.

Çalışanların ücret ve çalışma şartlarına, çevrenin korunmasına, mesleki yeterlilik şartlarına karşı 15 kez, araçların ağırlık ve boyutlarına, yol ve araç güvenliğine karşı toplam 10 kez, şoförlerin çalışma ve dinlenme sürelerine karşı 10 kez kusur işlemesinden dolayı idari para cezasına maruz kalmamış olmak sureti ile mesleki saygınlığa sahip olmaları gerekecek.

Yönetmeliğin "Yetki belgesi almanın veya yenilemenin özel şartları" başlığında değişiklik yapıldı.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte gerekli olduğu hallerde istenecek belge ve beyanlar, elektronik ortamda oluşturulma, sunum ve erişim imkanına bağlı olarak, Bakanlıkça fiziki olarak istenmeyebilecek.

"Yetki belgelerinin yenilenmesi süreci" başlığına yetki belgesi üzerinde bulunan kalıcı hale gelmemiş tüm uyarmalar kaldırılmadan yetki belgesi yenilenme fıkrası eklendi.

Yetki belgesi alındıktan sonra taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarının kazaya uğraması, yanması, hurdaya ayrılması veya benzer bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma gelmesi halinde, durumun meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirilecek. Bakanlığa bildirim veya söz konusu durumun Bakanlıkça tespiti halinde bu taşıtlar taşıt belgelerinden re'sen düşürülecek.

"Taşıtların özmal veya sözleşmeli olarak kullanılması" başlığında yapılan değişiklikle birlikte L1(Yurtiçi Lojistik İşletmeciliği) yetki belgesi sahipleri özmal taşıtları ile sahibi oldukları özmal taşıt sayısının 20 katını geçmemek üzere ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş sözleşmeli taşıtları, M1(İliçi Kargo İşletmeciliği), M2 (Yurtiçi Kargo İşletmeciliği) ve N(Nakliyat Ambarı İşletmeciliği) türü yetki belgesi sahipleri özmal taşıtları ile sahibi oldukları özmal taşıt sayısının 4 katını geçmemek üzere ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş sözleşmeli taşıtları taşıt belgelerine kaydettirerek kullanabilecek. Daha önce L1 için belirlenen taşıt sayısının 50, M1, M2 ve N türü yetki belgesi sahipleri için belirlenen taşıt sayısının 10 katı idi.

Yapılan denetimlerde yetki belgesi sahiplerinin hizmet akdi yapmaksızın personel istihdam ettiklerinin tespiti halinde durum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilecek.

Yetki belgesi sahiplerinin, yurtiçi eşya taşımalarında ilgili mevzuatın öngördüğü usule göre düzenlenmiş sevk irsaliyesi, taşıma irsaliyesi ve taşıma senedinin birer nüshasını taşıtlarında bulundurmaları zorunlu olacak.

"Taşıma hattı ve taşıma güzergahına uyma zorunluluğu" başlığında "Yetki belgesi sahiplerinin, birinci fıkraya 1 takvim yılı içerisinde 2 kez aykırı hareket ettiklerinin tespiti halinde, ilgili taşıma hattı iptal edilecek ve iptal tarihinden itibaren 1 yıllık bir süre geçmeden tekrar verilmeyecek" fıkrası eklendi.

İNDİRİM ORANLARI

K1(Yurtiçi Ticari Eşya Taşımacılığı) ve K2(Kendi İştigali ile ilgili Yurtiçi Eşya Taşımacılığı) yetki belgesi ücretlerindeki yüzde 75'lik indirim ve fark oranları 31 Aralık 2011 tarihine kadar yüzde 90 uygulanırken 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 tarihlerinde yüzde 85 olarak uygulanacak.

D4 (Otobüsle 100 km.'ye Kadar Şehirlerarası ve İliçi Yolcu Taşımacılığı) yetki belgesi ücreti, 2011 yılı içinde yüzde 85 indirimli olarak uygulanırken, 2 Ocak 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında ise yüzde 75 indirimli olarak uygulanacak.

B1 (Otobüsle Uluslararası ve Şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı), B2 (Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı) ve C2 (Uluslararası ve Yurtiçi Ticari Eşya Taşımacılığı) yetki belgeleri ile L (Lojistik İşletmeciliği), M (Kargo İşletmeciliği) ve N (Nakliyat Ambarı İşletmeciliği) türü yetki belgesi sahiplerinin, sözleşmeli taşıt oranlarından daha fazla olan sözleşmeli taşıt sayılarını 31 Aralık 2012 tarihine kadar uygun hale getirmeleri gerekecek. Yetki belgesi sahiplerinden bu yükümlülüklerini 31 Aralık 2012 tarihine kadar yerine getirmeyenlerin sözleşmeli taşıtlarının tamamı Bakanlıkça taşıt belgelerinden re'sen düşülecek.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096