Somali ile dev havacılık anlaşması

Somali ile dev havacılık anlaşması

Arslan, Somali ile ikili ticaret hacminin geçen yıl 118 milyon dolar olarak gerçekleştiği, Türk şirketlerinin havaalanı ve liman işletmeciliği dahil birçok alanda Somali’de faaliyet gösterdiğini anlattı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 33. Toplantısı kapsamında Somali Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Muhammed Abdullah Salad ile bir araya geldi. Görüşmeye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak da katıldı. Görüşmede bir konuşma yapan Arslan “Türkiye, insani yardımların yanı sıra Somali ile son 10 yıldır ekonomi odaklı ilişkiler çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma projeleri geliştirilmesi için çaba göstermektedir. Somali ile bugüne kadar ulaştırma alanında 1,5 milyon dolarlık proje gerçekleştirildi, bu rakamın daha da artmasını istiyoruz” dedi.
 
Arslan, Türkiye’nin Somali’de yaşananlara hiçbir zaman kayıtsız kalmadığını, imkanlar dahilinde Somali’de barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya çalıştığını ifade etti. Eğitim, sağlık, ulaştırma ve güvenlik alanlarında kurumsal sistemin bulunmadığı ve her türlü altyapı desteğine ihtiyaç duyulan Somali’nin yeniden inşası sürecine katkı sağlamak istediklerini ifade eden Arslan, şöyle devam etti: “Türkiye, insani yardımların yanı sıra Somali ile son 10 yıldır ekonomi odaklı ilişkiler çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma projeleri geliştirilmesi için çaba göstermektedir. Bu ilişkilerimiz, önümüzdeki günlerde açılması beklenen askeri eğitim kampı ile ülkenizde güvenliğin ve istikrarın sağlanmasına destek olunması ile yeni bir nitelik kazanacaktır.” Somali’ye 2011’deki kuraklıktan itibaren 600 milyon doların üstünde yardım yaptıklarını, bunun Somali halkı ile gönül bağlarının kanıtı olduğunu belirten Arslan, Somali ile ikili ticaret hacminin geçen yıl 118 milyon dolar olarak gerçekleştiği, Türk şirketlerinin havaalanı ve liman işletmeciliği dahil birçok alanda Somali’de faaliyet gösterdiğini anlattı.
 
“Bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda hazırlıklıyız” 

ahmet-arslan-12.jpg
Ahmet Arslan, Somali ile bugüne kadar ulaştırma alanında 1,5 milyon dolarlık proje gerçekleştirildiğini, bu rakamın daha da artmasını istediklerini ifade etti. TİKA’nın inşa ettiği Sivil Havacılık Eğitim Merkezi‘nin Somali için hayırlı olmasını dileyen Arslan, şunları kaydetti: “Somali’nin bir an önce kendi hava sahasını yönetir hale gelmesini temenni ediyorum. Bu hususta gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim. Somali sivil havacılık kadrolarının eğitimine verdiğimiz katkının devam etmesi arzusundayız. Kara yolları konusunda mevzuatın oluşturulması, piyasa denetiminin sağlanması ve yol denetim sistemlerinin kurulması konusunda Somali ile bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda hazırlıklıyız. Somali’nin demir yolu altyapısını tamamlaması durumunda Somali ile piyasa düzenlenmesi konusunda iş birliğine hazırız.”

LOJİPORT

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.