Samsun'dan 'yedek parça' atağı

Samsun'dan 'yedek parça' atağı

Samsun'da dergi haberciliği ile yayın hayatını sürdüren 'Haberexen', şubat sayısında yedek parça dosyasını gündeme taşıdı. Samsun'da dünya devlerine...

Samsun'da dergi haberciliği ile yayın hayatını sürdüren 'Haberexen', şubat sayısında yedek parça dosyasını gündeme taşıdı. Samsun'da dünya devlerine orijinal yedek parça üreten otomotiv sektörünü mercek tutan 'Otomotiv'de Samsun Gerçeği' başlığı ile yer alan dosyada; şehir halkının gurur kaynağı olan ve ekonomiye ciddi katkı veren firmalar ele alındı.

 

Haberexen Yayın Grubu Başkanı Mustafa Çakır, her alanda markalaşmaya giden şehirde, gün yüzüne çıkmayan çok sayıda firmanın bulunmasını, sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi. Samsun'da üretilen otomotiv yedek parça imalatı ile İran ve Mısır gibi ülkelerin yanı sıra Mercedes Otomarsan, Bursa'daki Renault, Fiat ve Tofaş'ın üretim bandlarına mal üretimi yapıldığını hatırlatan Çakır, "Dünyanın 120 ülkesine yedek parça mamulü gönderiliyor. Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yedek parça satıcılarının raflarında yer işgal etmek; takdir ve beğeni toplamak bir kararlılığın semeresi olduğu anlamı taşıyor." dedi.

 

Çakır, şehirde yedek parça sektöründe 60 kadar firmanın faaliyet gösterdiğini kaydetti. Çakır, şu görüşlere yer verdi: "Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) 2010 yılı verilerine göre 15 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirmişler. Bu rakam, vilayetin toplam 275 milyon dolarlık dış satımının yüzde 5,5'i. 2009 ihracat dataları daha parlak. Tüm sektörlerde 304 milyon, otomotiv yedek parçasındaysa 20 milyon dolara ulaşılmış. Yüzde 6,5 oranı yakalanmış. Bu durum, markalaşma adına ciddi bir gelişmedir."

 

Ayrıca Çakır, Dergi Haberexen'in şubat sayısı ile birlikte 20 sayfalık turizm dergisi hazırlayıp, ücretsiz olarak dağıtıldığı bilgisini verdi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.