Sadberk ve Mustafa Koç ailesiyle denizde buluşuyor

Sadberk ve Mustafa Koç ailesiyle denizde buluşuyor

Gemileri erkek isimleriyle anmak pek gelenek değildir. Bazı istisnalar hariç…Şimdi Mustafa Koç ve babaannesinin isimleri Ditaş'ın filosunda yaşayacak…

Kamuoyunun yakından tanıdığı, bulunduğu alanların lideri isimler az da olsa denizcilik sektörüne ilham kaynağı olmuştur. Bunlardan biri de geçtiğimiz yılın ocak ayında kaybettiğimiz deniz tutkunu olarak bilinen Mustafa Vehbi Koç…

Şimdi Mustafa Koç ve babaannesinin isimleri Ditaş'ın filosunda yaşayacak…

Diğer şirketlerine göre çok fazla öne çıkmasa da Koç Holding’in denizcilik sektöründe amiral gemisidir Ditaş. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), İzmit Tüpraş Rafinerisi (İPRAŞ) ve Türk Donanma Vakfı tarafından 1974'te İstanbul'da kurulan Ditaş’ın bilindiği üzere ortaklarından Türk Donanma Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na (TSKGV), İPRAŞ ise Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi'ne (TÜPRAŞ) dönüştü.

1993'te Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlanan şirketin yüzde 51'i ihaleyle 2006'da Mustafa Koç'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttüğü Koç Holding'e geçmişti. Şu anda şirketin yüzde 79'u TÜPRAŞ'a, yüzde 20'si ise TSKGV'na ait.

Kızı ve eşinin de adı filoda

İşte bu şirketin filosunda Cumhuriyet, Sevgi, Gönül, Caroline, Nevbahar, Leyla, Suna, Esra ve Aylin isimli gemiler bulunuyor. Filonun biri hariç 8 gemisi Koç Ailesi üyelerinin isimleriden oluşuyor. Filodaki gemilere ismi verilenlerden Sevgi Koç Gönül ve Suna Koç Kıraç, Mustafa Koç'un halaları. 2011'de suya inen Leyla ise kardeşi Ali Koç'un kızının adını taşıyor. 2009'da suyla buluşan gemiye ismini veren Nevbahar ise Ali Koç'un eşinin adı. Mustafa Koç'un eşi Caroline'in adını taşıyan gemi 2009'da, büyük kızı Esra'nın adını taşıyan gemi 2014'te, küçük kızının adını taşıyan Aylin gemisi ise 2015'te suya indirildi.

İşte bu filoya iki yeni ismin daha eklendiği konuşuluyor…

İkiz gemilerden birinin adı Mustafa Vehbi Koç. Diğeri ise Koç Holding’in kurucusu merhum Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç. İkiz gemilerin önümüzdeki ay içinde denize indirileceği ifade ediliyor. Her iki geminin taşıma kapasitesi 157 bin DWT olacak. Petrol tankeri olarak projelendirilen gemiler Güney Kore’deki Hyundai tersanelerine sipariş edilmişti. 274 metre uzunluğundaki gemilerin toplam fiyatı ise 120 milyon dolar civarında. Yani bir anlamda Mustafa Koç, Ditaş filosuna katılarak ailesiyle buluşacak.

Ditaş Denizcilik filosunun amiral gemisi de holdingin kurucusu Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç olacak…

Kerim ÜLKER - DÜNYA

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.