S.A. Agulhas II gemisi denizle buluştu

S.A. Agulhas II gemisi denizle buluştu

Tersanede NB 1369 kod adı ile inşa edilen gemi Güney  Afrika Çevre Bakanlığı yöneticisi Bayan Noshipho Ngcaba tarafından isimlendirildi.S.A. Agulhas...

Tersanede NB 1369 kod adı ile inşa edilen gemi Güney  Afrika Çevre Bakanlığı yöneticisi Bayan Noshipho Ngcaba tarafından isimlendirildi.

S.A. Agulhas II çok işlevli bir gemi olarak tasarlandı. Destek, araştırma ve yolcu gemisi olarak çalışabilmesinin dışında ayrıca bir buz kırıcı gemi olarak da görev yapabilmekte. Geminin ana görevi, Güney Afrika’nın Antarktika’nın ana karasında bulunan araştırma üslerine destek sağlamak. Gemi deniz jeolojisi araştırması yapabilmesinin yanında denizbilimsel çalışmalar da yapabilecek şekilde donatılacak. Bütün bunların dışında gemi Güney Afrika Hava servisi için meteorolojik araştırmalar yapacak ve çeşitli zamanlarda servis için hava balonları yollayacak.

İnşası tamamlandığı zaman gemi uluslararası sularda 150 yolculu bir yolcu gemisi olarak da çalışacak. Buza karşı güçlendilirmiş olan geminin boyu yaklaşık olarak 134 metre 45 kişilik bir mürettebata ihtiyaç duymakta ve 100 den fazla bilim insanına ya da yolcuya ev sahipliği yapabilecek kapasitede olacak.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.