Rusya ile gümrükte yeni dönem

Rusya ile gümrükte yeni dönem

Protokolle referans fiyat uygulamasına son verildi. Gümrük Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gümrük Müsteşarlığı ve Rusya Federasyonu...

Protokolle referans fiyat uygulamasına son verildi. Gümrük Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gümrük Müsteşarlığı ve Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi arasında Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulaması ile ilgili bir protokol imzalandığı bildirildi. Açıklamada, protokolün 15-16 Haziran tarihlerinde, Türk Gümrük İdaresi adına Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi adına A.Y. Belyanınov tarafından, Moskova'da imzalandığı belirtildi. Açıklamada, "Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulaması ile, BGH kapsamındaki eşya sevkiyatlarında bundan böyle, Rusya Gümrük İdaresi tarafından gümrük vergilerinin hesaplanmasında baz alınan asgari kıymet şeklinde tanımlanabilecek "referans fiyat' uygulamasına son verilmesi konusunda mutabakata varıldı. Gümrük işlemlerinde formalitelerin ve kontrollerin azaltılmasını hedefleyen protokol, Rusya ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 5 yıl içerisinde 100 milyar dolara ulaşması yönünde ortaya konulan hedefin gerçekleştirilmesi yolunda önemli bir adım olarak görülüyor" denildi.

-TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR-

BGH'nin, Türkiye ve Rusya Gümrük İdareleri arasında temelleri 2008 yılında atılan ve gümrük işlemlerinde formalitelerin ve kontrollerin azaltılarak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasını hedefleyen bir uygulama olduğunun belirtilen açıklamada, BGH kapsamı sevkiyatlarda referans fiyat uygulamasına son verilerek, dış ticaret erbabı için daha hızlı ve öngörülebilir bir ticaretin yolunun da açıldığı kaydedildi. Görüşmeler sırasında tarafların, BGH'yi kullanmak isteyen firmaların sistemden eşit bir şekilde ve herhangi bir aracı olmaksızın yararlanacağını, sistemin serbest ticaret kuralları çerçevesinde tekelci bir uygulamaya yol açmadan işletileceğini bir kez daha teyit ettiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

"Yapılan görüşmeler neticesinde aynı zamanda BGH uygulamasının hava yolu dışında deniz ve karayolu gibi diğer taşıma modları ile geçiş noktalarına yaygınlaştırılması konusunda Türk ve Rus Gümrük İdareleri tarafından bir ön çalışma yapılmasına ve bundan böyle bu yöndeki kararların iki ülke gümrük idaresi tarafından yapılacak ortak çalışmalar sonucunda alınmasına karar verildi."

Sistemin dış ticaret erbabınca daha fazla kullanılmasına dönük olarak, iki ülke gümrük İdaresi Kasım ayı içerisinde İstanbul'da bir çalıştay düzenleyerek BGH uygulaması kapsamında işlem yapmak isteyen ticaret erbabını bilgilendirecek. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.