Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi Hopa’da

Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi Hopa’da

Piri Reis Üniversitesi geleceğin kaptan ve başmühendis adayları Uluslararası Denizcilik Standartları Eğitimi kapsamında zorunlu olan açık deniz stajını tamamlamak üzere 200 öğrenci ile Hopaport’u ziyaret etti.

Piri Reis Üniversitesi geleceğin kaptan ve başmühendis adayları Uluslararası Denizcilik Standartları Eğitimi (STCW) kapsamında zorunlu olan açık deniz stajını tamamlamak üzere 30 Haziran'da denize açılmıştı.

Piri Reis Üniversitesi öğrencileri zorunlu açık deniz stajını tamamlamak üzere 30 Ağustos’a kadar devam edecek eğitim kapsamında Hopaport’a geldi.

1-(11).jpg

Piri Reis’te 174’ü üniversite öğrencisi, 19’u Türkiye’deki diğer üniversite öğrencileri, 7’si yabancı ülke üniversitelerinden oluşan 200 öğrenci ve gemi mürettebatı hariç 25 öğretim görevlisi ile Hopaport’u ziyaret ederek staj seyrini tamamlayacaktır.

Piri Reis Üniversitesi'nin eğitim ve staj gemisindeki öğrenciler okul gemisi projesi ile bir yandan denizci eğiticilerle uygulamalı eğitim yaparken bir yandan da Hopaport’ta gözlem yaparak yetkililerden operasyonlar ve liman hakkında bilgi edinme fırsatı yakaladılar.

Piri Reis Okul gemisi ile Hopa’ya gelen öğrencilere Hopaport yetkilileri tarafından da brifing verildi. Hopaport Saha Amiri Mustafa Ahmetoğlu verdiği brifingde şunları söyledi: “Bulunduğu coğrafi konumu ile stratejik bir öneme sahip Hopaport kendi bünyesinde mevcut, tank terminali, LPG terminali, tahıl terminali, çimento terminali ve 18 bin metrekare kapalı ambar sahası, 102 bin 462 metrekare açık alanı ile ve en önemlisi de 2 bin 150 metre uzunluğundaki ana mendireği ile aynı anda 10 gemiye hizmet verebilme özelliği ile Türkiye’nin ender limanlarından biri. Hava ve Deniz Sınır kapılarını da kendi bünyesinde barındıran Hopaport özellikle G. Kore, Japonya, Hindistan gibi uzak doğu ülkelerinden gelen büyük tonajlı proje kargo gemilerine son yıllarda sıklıkla ev sahipliği yapıyor. Ciner ve İMİSK Holding’e bağlı grup şirketleri Çaba ve Misnak gibi sektörün önde gelen firmaları ile işbirliği gerçekleştiren Hopaport dünyanın dört bir yanından gelen yükleri koordineli bir şekilde yerine ulaştırma özelliği ile küresel ekonomi içinde önemli aktörlerden biri olmaya doğru gidiyor”.

ogrenciler-borcka-karagolu-gezdiler-(2).jpg

Hopaport yetkilileri ziyaretlerine gelen Piri Reis Üniversite gemisindeki 200 öğrenciye limanlarını tanıttılar, uygulamalar ve liman operasyonları hakkında bilgi aktardı.

Kaynak: Hayati Akbaş- Hopa

LOJİPORT

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.