Piri Reis Üniversitesi 10. yılını kutluyor

Piri Reis Üniversitesi 10. yılını kutluyor

Türkiye'nin ilk ve tek denizcilik temalı üniversitesi Pîrî Reis Üniversitesi (PRU) kuruluşunun 10. yılını kutluyor. PRU'nun 10. yılı dolayısıyla 8 Şubat 2018'de Üniversitenin Tuzla Deniz Kampüsünde 2 oturumlu panel yapılacak.

Saat 10’da başlayacak olan “Deniz Sevgisi” başlıklı birinci oturumda Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge, yazar, yapımcı, senarist, yönetmen ve oyuncu Gani Müjde ve oyuncu, yapımcı Necati Şaşmaz yer alacaktır.

Denizcilik Mesleği: Denizci Nasıl Olmalı” başlıklı 2. Oturumun moderatörlüğünü eğitim uzmanı gazeteci Abbas Güçlü yapacaktır. Bu oturumda PRU Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Denizcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Pekin BARAN, (E) Oramiral Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı R. Bülent Bostanoğlu, YASA Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sabancı ve YILPORT Holding Yönetim Kurulu Başkanı R. Yüksel Yıldırım yer alacaktır.

Açılış konuşmasını Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın yapacağı panelde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka protokol konuşması yapacaktır.

Pîrî Reis Üniversitesi denizcilik, mühendislik ve iktisat alanlarında ihtisaslaşmış ve teknolojiye odaklı, özgüveni yüksek, katılımcı, bilgiye ulaşmasını bilen, sorgulayan bireyleri yetiştirme hedefiyle yoluna devam ediyor.

Üniversitede Denizcilik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır. Üniversite ilk mezununu 2014 yılında verdi.

PRU deniz kampüsü; Türkiye’de uluslararası BREEAM Akreditasyonunu mükemmel ve çok iyi seviyelerde alan tek kampüstür.

Üniversite-Sanayi işbirliğini en iyi uygulayan üniversitelerin başında gelen PRU’nun bu özelliği sayesinde öğrenciler, teorik eğitimlerini daha kolay pratiğe dönüştürebilmekte ve daha kolay iş bulabilmektedir.

Piri Reis Üniversitesi’nde öğrencilerinin yüzde 80’i kısmi veya tam burslu okumaktadır. Ücretli bölümlerde okuyan öğrencilere; uygun protokolü yapmak şartıyla eğitim ücretinin bir kısmını okul bittikten sonra vadeli olarak ödeme imkânı sunulmaktadır.

PRU’nun alanında duayen öğretim üyeleri ve diğer genç, dinamik öğretim kadrosu ve öğrencileri AB’nin ERASMUS değişim programlarından yararlanmakta ve dünya çapında diğer uluslararası projeler, eğitim ve öğretim programlarına katılmaktadırlar.

Çok amaçlı spor salonu, yüzme havuzu, jimnastik salonu, yürüyüş parkurları, bisiklet parkları, çeşitli oyun salonları ve 19 öğrenci kulübüyle öğrencilerine her türlü sosyal imkânı sunmaktadır.

Denizcilik eğitimlerinde kullanılan ve 17 adet çok amaçlı simülatörü barından simülatör merkezi Avrupa’nın en modern ve ileri teknoloji ile donatılan simülatör merkezlerinden birisidir. Yine ileri teknolojiyle donatılmış yarı olimpik eğitim havuzu Türkiye’de tektir. Bu havuzda her türlü olumsuz hava ve deniz koşulları yaratılarak gerçek şartlara uygun eğitim verilmektedir. Eski adıyla Ankara Feribotu yeni adıyla Pîrî Reis Üniversitesi Gemisi’nde derslerin uygulamalı eğitimleri yapılmaktadır.  

www.lojiport.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.