Petrol karşılığı gemi ihraç edelim

Petrol karşılığı gemi ihraç edelim

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in, "Günlük 200 bin varil üretim yapılan petrol sahasını siz işletin, ama acil olarak TOKİ bize ev yapsın" sözleri...

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in, "Günlük 200 bin varil üretim yapılan petrol sahasını siz işletin, ama acil olarak TOKİ bize ev yapsın" sözleri gemi ve yat ihracatçılarını harekete geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kapısını çalan Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği yönetimi, Bakan'a "En çok cari açık verdiğimiz İran ile Rusya'dan petrol ve doğalgaz alıp karşılığında gemi ve yat ihraç edelim" talebinde bulundu. Bakan'ın bu isteği olumlu bulduğunu belirten Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, birkaç gün önceki Chavez'in petrol karşılığında konut yapımı talebine gemi yapımının da eklenebileceğini söyledi.

Dünya gemi inşa sektörünün en önemli fuarı olarak gösterilen SMM Hamburg'un İstanbul ayağının ikincisi başladı. 25 farklı ülkeden yaklaşık 150 firmanın katıldığı etkinlik kapsamında Türk gemi sanayicileri, ürünlerini meslektaşlarıyla paylaşma imkânı buldu. Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, açılışın ardından basın mensuplarına sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin gemi ihracatçılarını olumsuz etkilediğini belirten Bayrak, bu dönemde ihracatlarının 2,6 milyar dolar seviyesinden 1,1 milyar dolara gerilediğini kaydetti. Bu yılı 2010 ile aynı rakamlarla kapatmayı hedeflediklerini belirten Başkan Bayrak, "Amacımız, Türkiye'nin en fazla cari açık verdiği ülkelere gemi ve yat satmak. Bunun için gerekli girişimlere başladık. Şayet İran, Rusya ve Venezuela'dan petrol karşılığında gemi verebilirsek sektör için oldukça önemli bir açılım olacak. Aynı zamanda cari açığın azalmasına da olumlu bir katkı sağlayacaktır" dedi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.