Petrokonut için ilk adım

Petrokonut için ilk adım

Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, Ankara merkezli bir inşaat şirketinin Venezüella'da kapsamlı bir konut projesi yapmak için 50 milyon dolar kredi...

Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, Ankara merkezli bir inşaat şirketinin Venezüella'da kapsamlı bir konut projesi yapmak için 50 milyon dolar kredi talebinde bulunduğunu açıkladı.

Kaplan, görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve şirket ismi vermek istemediklerini belirterek "Ankara merkezli , daha önce Venezüella'da iş yapan bir şirket ile görüştük. 50 milyon dolarlık bir kredi talepleri oldu. Niyet mektubu imzaladıktan sonra Venezüella hükümeti de uygun görürse projeye TOKİ'den önce başlayacaklar" diye konuştu. Daha önce TOKİ , Chavez'in daveti üzerine acil olarak Venezüella'ya giderek incelemelerde bulunmuş ve dönemin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "2 milyon konut ihtiyacı olan Venezüella'ya en az 10, en fazla 100 Türk müteahhidi getiririz. İlk aşamada 100 bin konut yaparız" demişti.

KREDİLER 5 AYDA yüzde 40 ARTTI

Munzam karşılıkların artırılması kararlarını da değerlendiren Kaplan, " Eximbank kredileri son 4-5 ayda yüzde 40 büyüdü" dedi. Kaplan, bankanın 20'nin üzerinde programı olduğunu ancak bunun yarısına müşteri bulamadıklarını belirterek müteahhitlerin bu programlara ilgi göstermesi için çağrıda bulundu. Kaplan, Ülke kredileri programında Eximbank için sürükleyici bölgenin Afrika olduğunu da vurguladı. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.