PETKİM, yatırımlara hazırlanıyor

PETKİM, yatırımlara hazırlanıyor

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, dünya petrokimya sektöründe, 2008 yılının son çeyreğinde başlayıp 2009 yılında devam eden küresel kriz ortamında...

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, dünya petrokimya sektöründe, 2008 yılının son çeyreğinde başlayıp 2009 yılında devam eden küresel kriz ortamında kapasite kullanım oranlarının yüzde 70'lere düştüğünü, krizin etkilerinin azaldığı 2010 yılındaysa bu oranın ancak yüzde 80'lere kadar yükselebildiğine işaret ederek, PETKİM'in krizin en yoğun yaşandığı 2009 yılını yüzde 92'lik kapasite kullanım oranıyla kapattığını, şirketin 2010 yılındaysa 45 yıllık tarihinin en yüksek üretim ve ciro rakamlarına ulaştığını kaydetti.

 

Öztürk, bu yıl yapılacak yatırımlarla üretimlerini sürdürülebilir olarak artırmayı hedeflediklerini ifade ederek, ''Bu yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Fabrika kapasitelerimizin maksimize edilmesi, teknolojinin yenilenmesi ve verimlilik artırıcı yatırımlarla enerji üretimimizi çeşitlendirmeyi ve üretim maliyetleri içindeki enerji giderlerini azaltmayı planlıyoruz'' dedi.

 

-KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİSİ ÜRETECEK-

 

Kapasitelerinin artmasıyla ortaya çıkacak ek enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla; kurmayı planladıkları rüzgar enerjisi santrali için gerekli lisansın alındığını bildiren Öztürk, şunları kaydetti:

 

''PETKİM sahasında kurulması planlanan 25 MW gücündeki rüzgar enerjisi santrali için yapılan lisans başvurusunda mutlu haberleri almış durumdayız. Şirketimize Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 'Otoprodüktör Lisansı' verilmesi uygun bulundu. Bu yatırıma da 2011 yılında başlamayı ve bir yıl içinde tamamlayarak devreye almayı hedefliyoruz.''

 

Öztürk, şirketin insan kaynakları politikasına ilişkin olarak da insan kaynakları yönetiminde büyük önem taşıyan ''İstihdam Garantili İşgücü Yetiştirme Programı''na bu yıl da devam edeceklerini belirtti.

 

Geçen yıl kasım ayında açılan kursa katılan 200 kişinin, eğitimlerini tamamlayarak şubat ayı içinde işbaşı yaparak Petkim ailesine katılacaklarını ifade eden Öztürk, Ege Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu işbirliği ile sürdürdükleri program kapsamında bu yılın ikinci yarısında 200 teknisyen adayının daha kurs sürecini başlatmayı planladıklarını bildirdi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.