• BIST 1.428
 • Altın 483,492
 • Dolar 8,2903
 • Euro 9,9921
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

Pandeminin Deniz Ticaret Hukukuna Etkileri

Pandeminin Deniz Ticaret Hukukuna Etkileri
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin EBAMER ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “COVİD-19 Pandemisinin Deniz Ticaret Hukukuna Etkileri” webinarı COVID-19 salgını dolayısıyla çevrimiçi olarak Doç. Dr. Nil KULA DEĞİRMENCİ moderatörlüğünde tamamlandı

İçinde bulunduğumuz COVİD-19 pandemi koşullarının deniz ticareti hukukuna etkilerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı ve açılış konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci’nin yaptığı webinara, Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Karan ve Avukat Han Tolga Taş konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasına Türk denizlerine ve Türk boğazlarına ömrünü adayan, denizlerimizin hukukçu kaptanı Gündüz AYBAY ve Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde büyük emekleri bulunan kıymetli avukat Celal SAÇAKLIOĞLU’nu anarak başlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Durmuş Ali DEVECİ, webinarın öğrencilere ve denizcilik sektörüne faydalı olmasını dileyerek oturumu başlattı.

Seminerin moderatörü Doç. Dr. Nil KULA DEĞİRMENCİ, hayatın her alanını etkileyen COVİD-19 pandemisinin deniz ticaret hukuku açısından da incelenmesinin öneminden bahsettikten sonra konuşmacılar Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Karan ve Avukat Han Tolga Taş’ın öz geçmişlerini takdim etti.

 İlk konuşmacı Avukat Han Tolga Taş “COVİD-19 Pandemisinin Konteyner Demurajına Etkisi” başlıklı sunumunu arz etti. Sunumunda COVİD-19 pandemisinin konteyner demurajına iş süreçlerinin yavaşlaması, yüklerin çekilememesi, piyasaların olumsuz etkilenmesi gibi sebeplerden ötürü doğrudan değil dolaylı bir etkisi olduğunu belirten Taş, içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde fiyat ve tarifelerin belirlenmesinde makul olunması gerektiğinin altını çizdi.

İkinci konuşmacı olarak söz alan Prof. Dr. Hakan Karan, “COVİD-19 (CORONA) Virüsünün Deniz Ticareti Hukukuna Etkisi” başlıklı sunumunda COVİD-19 virüsünün hukuken nitelendirilmesi ve hukuki sonuçlarının virüsün zararlı sonuçlarından kaçınma, sözleşmelerin devamı ve taşıyanın sorumluluğu bakımından incelenmesi konularında görüşlerini bildirdi.

Soru-cevap şeklinde devam eden seminerin sonunda konuşmacılara teşekkür plaketleri takdim edildi.  Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Durmuş Ali DEVECİ’nin yaşadığımız bu zorlu süreçte yüklerin ve malların gemiler ile gelmesini sağlayan deniz ve liman emekçilerine ve tüm denizcilik camiası paydaşlarına teşekkürlerini içeren kapanış konuşmalarının ardından seminer sona erdi.

Covid-19 Pandemisinin Deniz Ticaret Hukukuna Etkileri Semineri’nin Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Youtube kanalını takip ederek tekrar izlenebileceği bildirilmiştir.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096