Otomotivde üretim yüzde 16 arttı

Otomotivde üretim yüzde 16 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Tezer, bu yılın Ocak-Nisan döneminde daha çok...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Tezer, bu yılın Ocak-Nisan döneminde daha çok iç pazardaki gelişmelerin etkisiyle otomotiv sektöründe toplam üretimin yüzde 16, otomobil üretiminin ise yüzde 11 oranında arttığını bildirdi. Tezer, "Bu dönemde, toplam üretim 408 bin adete, otomobil üretimi ise 223 bin adete yükseldi" dedi.

TOBB Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi İstanbul’da toplandı. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre TOBB Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis Başkan Yardımcısı Tezer toplantıda yaptığı konuşmada, sektörle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Bu yılın Ocak-Nisan dönemini kapsayın 4 ayda otomotivdeki toplam pazarın, 2010 yılı aynı dönemine göre yüzde 67 oranında arttığını ve 274 bin adet satış gerçekleştiğini söyleyen Tezer, aynı dönemde otomobil pazarındaki artışın ise yüzde 70 civarında olduğunu, otomobil satışlarının 177 bine yükseldiğini bildirdi. Tezer, özellikle 2010 yılının ikinci yarısında başlayan ve yıl boyunda devam eden talep artışının 2011 yılı Ocak-Nisan döneminde de sürdüğünü vurguladı.

Bu yılın Ocak-Nisan dönemini kapsayan 4 aylık sürede otomotivde toplam üretimin yüzde 16 artış gösterdiğini belirten Tezer, söz konusu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre otomotivde toplam üretimin 408 bin adet, otomobil üretiminin de 223 bin adete yükseldiğini kaydetti.

OTOMOTİV SANAYİ İHRACATI YÜZDE 7 ARTTI

Yatırım malı olan ticari araç talebindeki yüksek artışların, gelecek ile ilgili olumlu beklentilerin artarak devam ettiğini gösterdiğini kaydeden Tezer, 2011 yılı Ocak-Nisan döneminde ticari araç pazarının son 10 yılın en yüksek değerine ulaştığını anlattı.

Tezer, bu yılın Ocak-Nisan döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv sanayi ihracatının yüzde 7 oranında arttığını, otomobil ihracatında da yüzde 3 yükselme meydana geldiğini bildirdi.

"MODEL YILI" TARTIŞMASI

Toplantıda ayrıca "model yılı" mevzuatı ve sorunlarıyla ilgili meclis üyeleri tarafından değerlendirmeler yapıldı. Model yılının motorlu araçlarla ilgili vergi mevzuatının ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret eden meclis üyeleri, aracın yaşını belirleyen unsurun, Motorlu Taşıtlar Vergi Mevzuatında "Model Yılı" kavramı olduğuna dikkat çekti.

Model yılı kavramının yeni bir yönetmeliğe kavuşturulduğunu, ancak bu mevzuatla birlikte önemli bir eksiklik doğduğunu bildiren sektör temsilcileri, 1 Ağustos’dan önce üretilenlerin önceki senenin, 1 Ağustostan sonra üretilenlerin ise sonraki senenin modeline dahil edildiğini hatırlatarak, iki aylık bir geçiş dönemine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Meclis üyeleri, aksi halde distribütörden veya imalatçıdan sonra bayinin showroom’unda olan araçların bir gece içinde bir yaş eskidiğini ve 2011 diye satıldığı için en az yüzde 10-15 fiyat indirimine tabi olduklarını belirtti.

Sektör temsilcileri bu durumun bayiler açısından gelir kaybına neden olduğunu savundu.

Garanti, çevre, teknik mevzuat ve bu konulardaki sorunlarla ilgili gelişmelerin de dile getirildiği toplantıda, bu çerçevede teknik mevzuatla ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın idari altyapısının desteklenmesi gereği vurgulandı.

Tüketicinin Korunması Kanunu çerçevesinde yayımlanan mevzuatta özellikle ticari araçlarla ilgili garanti bölümünün belirsiz olduğunu belirten meclis üyeleri, bu nedenle konuyla ilgili ikincil mevzuatın ivedilikle oluşturulmasını istedi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.