• BIST 104.884
 • Altın 163,301
 • Dolar 3,9395
 • Euro 4,6776
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 7 °C

Otomotiv Sektöründe tasarım yarışması

Otomotiv Sektöründe tasarım yarışması
 UİB açıklamasına göre, Türkiye'de ARGE ve tasarım kültürünün yerleşmesi, gelişmesi, sektöre yeni işgücü, fikir ve metotların kazandırılması...

 

UİB açıklamasına göre, Türkiye'de ARGE ve tasarım kültürünün yerleşmesi, gelişmesi, sektöre yeni işgücü, fikir ve metotların kazandırılması ve dolayısıyla dünya otomotiv piyasasında rekabetçi gücün artırılması hedefiyle, OİB tarafından düzenlenen ''Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması'' projeleri, Ekonomi Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek.

Otomotiv sektöründe ilk kez yapılacak ve gelenekselleşmesi hedeflenen etkinlik, sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, ilgili dallarda eğitim alan öğrencileri içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği, ''Proje Pazarı'' ve ''Tasarım Yarışması'' olmak üzere iki farklı projeyi kapsıyor.

Tasarım ve projeler için başvurular 2 Ocak - 20 Nisan 2012 tarihleri arasında, online olarak www.otomotivprojeyarismasi.com ve  www.otomotivprojepazari.com üzerinden dosya yükleme yoluyla yapılabilecek.

17-18 Mayıs 2012 tarihlerinde, İstanbul Haliç Sütlüce Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek ödül töreni, Ar-Ge Proje Pazarı Sergisi ve konferansları kapsayan törenle sona erecek.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu konuya ilişkin olarak ''Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden ve son beş yılın ihracat şampiyonu Türk otomotiv endüstrisinin gelişimi ve global arenada rekabetçiliği için tasarım, inovasyon ve ARGE konularını içine alan topyekün farkındalığı destekleyecek önemli bir adım daha atıyoruz'' görüşlerini ifade etti.

OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu ise proje hedeflerine ilişkin şunları kaydetti:

''Global otomotiv pazarının içinde güçlü bir şekilde yer alabilmek için endüstri mutlaka ARGE, tasarım ve inovasyon konularına yoğunlaşmalıdır. Bu iki proje, 2023 ihracat stratejimiz kapsamında, ülkemizde ARGE ve tasarım kültürünün gelişmesi, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknoloji ve metotların üretim süreçlerine kazandırılması, yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, endüstriyel tasarımcılığın geliştirilmesi ve ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin dünya pazarlarına sunulmasına katkı sağlaması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ar-Ge Proje Pazarı ile üniversite – sanayi işbirliği projelerinin artması ve bu sayede santez teşviklerine daha çok başvurunun sağlanmasını amaçlıyoruz. Öte yandan doğrudan sanayiye ulaşılamadığını, projesini endüstrileştiremediğini düşünenlere de tam olarak istedikleri ortamı sağlıyoruz. Kurumlar da bu vesileyle, sanayi ve akademik ARGE desteklerinin yanı sıra genç girişimciler için tekno-girişim sermaye desteği, girişimcilik ve diğer destek programlarının tanıtımı için, Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde stand açarak destek programlarını katılımcılara sunabilir.''

Otomotiv Tasarım Yarışması özgün ve yaratıcı fikirleri arıyor

Otomotiv Tasarım Yarışması, başta üniversite öğrencileri, profesyonel çevreler olmak üzere, fikri olan herkese açık bir yarışma olarak düzenleniyor.

Katılımcılardan özgün ve yenilikçi projeler geliştirilmesinin beklendiği yarışma komponent bazında; Ergonomi, Yenilenebilir Enerji - Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılıma açık. Bu dört kategoride, profesyoneller ve üniversite öğrencileri için ayrı ödüllendirmelerin yapılacağı yarışmada; profesyonel kategorisinde yarışanlar birincilik için 20 bin lira, ikincilik için 10 bin lira, üçüncülük için 5 bin lira ve mansiyon olarak 2 bin lira ile ödüllendirilecek.

Öğrenci kategorisi için ise birincilik ödülü 10 bin lira, ikincilik ödülü 6 bin lira, üçüncülük ödülü 3 bin lira, mansiyon ödülü de bin lira olarak belirlendi.

Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması, akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi, firmalar ve sektörde çalışan profesyonellere ait projelerin sanayiye kazandırılması amacıyla gerçekleştiriliyor.

Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenerek yapılması istenen ARGE projeleri, Otomotiv Tasarım Yarışmasında olduğu gibi 4 farklı kategoride ele alınıyor. İlk üçe girenlerin ödüllendirileceği yarışmada birincileri 5 bin lira, ikincileri 4 bin lira, üçüncüleri ise 3 bin liralık ödüller bekliyor.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096