Otokar,BMC,TÜVASAŞ ile yerli üretimin merkezi oalcağız

Otokar,BMC,TÜVASAŞ ile yerli üretimin merkezi oalcağız

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul, Karasu’da BMC’nin yerli üretim kararı aldığını, Otokar’ın milli tank Altay’ı ürettiğini ve milli tren için TÜVASAŞ’ın çalıştığını belirterek, milli ve yerli üretimin merkezi olacaklarını söyledi.

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya’nın Türkiye’nin lokomotif şehirleri arasında olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “Tarihle modernin kucaklaştığı geleceğin marka şehri Sakarya’yı sanayinin, tarımın, ticaretin ve turizmin merkezi yapmak hedefiyle büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Kösemusul, 2017’de hedeflerinin ihtisaslaşmış, çeşitli sektörlerde kümelenen, başta otomotiv olmak üzere tüm sektörlerde yatırımcılarına kolaylık sağlayan, kalifiye istihdam oranı ve teşvik alımı yüksek bir Sakarya olduğunu kaydetti.

Otomotiv İhtisas Münferit Bölgesi

sakarya-tso.jpgKarasu’da otomotiv bölgesi olarak Bakanlar Kurulu kararı ile oluşturulan Otomotiv İhtisas Münferit Bölgesi’nde 222 hektarlık bir alanları olduğunu kaydeden Kösemusul, “Bu alana özellikle savunma sanayinde Sakarya’mızın adını sıkça telaffuz ettirecek güçlü bir yatırım geliyor. Orada BMC yatırım kararı alarak yerli ve milli üretimler gerçekleştirecek. Gurur duyduğumuz milli tank ‘Altay’ Sakarya’mızda Otokar’da üretiliyor. Milli tren için şehrimizin markası TÜVASAŞ’ta çalışmalar sürüyor. Dünyanın sıfır hata ile üretim yapan tek fabrikası Toyota şehrimizde.Yerli oto üretimi için gereken tüm parametreler Sakarya’da mevcut ve biz bu çalışma için şehir olarak hazırız. Milli ve yerli üretimin merkezi olacağız” diye konuştu.

OSB’lerde istihdam sayısının 18 bine ulaştı

Sakarya’daki OSB’lerde istihdam sayısının 18 bine ulaştığını da hatırlatan Kösemusul, “Kuruluş çalışmaları devam eden yeni OSB’lerin tamamlanması ile istihdam edilen kişi sayısı 90 bin kişinin üzerine çıkacak, bu doğrultuda Sakarya’yı nitelikli göçe hazırlamak için paydaş kurumlarla da hassasiyetle çalışmalar yapıyoruz. Birinci OSB, Hendek 2’nci OSB, Söğütlü 3’üncü OSB ve Karasu OSB’de firmalarımız gurur duyduğumuz üretimler yaparken Ferizli OSB’de de üretim başladı. Ferizli OSB için genişleme alanı da belirlendi. Kaynarca Mobilya İhtisas OSB, Kaynarca Makine İhtisas OSB, Adapazarı Karma OSB ve Söğütlü 2’nci OSB ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Şehrimiz otomotivde fark yaratıyor

Yüksek ihracat konusunda Sakarya’nın geleceğinin çok parlak olduğuna ifade eden Kösemusul, “2017 bu konuda yeni başlangıçların, yeni hedeflerin ve yeni başarıların temelini oluşturan bir yıl olacak. Otomotivde fark yaratan bir şehrimiz var. Liman işlevselliğiyle Karadeniz’den dünyaya açılan otomotiv şehri Sakarya projesini gerçekleştirmek amacındayız. Kentte büyüme ve gelişme sürecinde işbirliği ortamını sağlamak istiyoruz. Tarım, turizm desteklerinin alınması ile bu alanlarda marka oluşturan bir Sakarya’ya kavuşmak amacındayız” açıklamasını yaptı. İhracat hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz yıl nisan ayında Hannover Genel Sanayi Fuarı’na katıldıklarını, Hamburg’da ikili iş görüşmeleri yaptıklarını aktaran Kösemusul, “ Aralık 2016’da Güney Afrika’da da ikili iş görüşmeleri programını gerçekleştirdik. İş dünyamızın ihracat tecrübesini artırması için çalışıyoruz.. Artık yeni üretim yöntemlerinin, yeni bir sanayi çağının bilincindeyiz. Endüstri 4.0 çağı ile ilgili odamızda çeşitli programlar düzenledik. Kurumlarımızı çağın şartlarına göre güncellemek zorundayız ve bu konuda hassas hareket ediyoruz. Dünyadaki değişimin farkındayız. Tüm şehir dinamikleri ile birlikte ekonomik, sosyal, bölgesel, bilimsel ve teknolojik anlamda, Sakarya’yı değiştirmeyi amaçlayan projelerin peşinden koşarsak 2023 hedeflerimize ulaşacağımızı biliyoruz” şeklinde konuştu.

Çarpık sanayileşmenin önüne geçmek amacındayız

Katma değerli güçlü üretim konusunda, sanayide ve ticarette en doğru yöntemin kümelenme olduğuna inandıklarını da dile getiren Kösemusul, çağın şartlarına ve sert rekabete adapte olan güçlü sanayiciler istediklerini söyledi. Geçen yıl çalışmalarını bu alanda da yoğunlaştırdıklarını belirten Kösemusul, “Şehrimizi kirletmeyecek, doğal yapısını bozmayacak sanayinin OSB’lerde konuşlanmasını istiyor, sanayileşmenin kıymetli tarım arazileri dışında gelişmesi için büyük gayret gösteriyoruz. Şehrimizin konumu, önemli merkezlere ve pazarlara yakınlığı, ulaşım, işgücü, enerji ve su imkânları gibi kuruluş yeri faktörleri açısından sahip olduğu özellikleri dikkatle inceleyerek gerekli çalışmaları hızla gerçekleştiriyoruz. Bereketli tarım arazilerini koruyarak, turizm beldelerine, sahil şeritlerine zarar vermeden sanayileşmek hedefiyle çarpık sanayileşmenin önüne geçmek amacındayız” diye konuştu.

Sanayi, tarım, turizm dengesini koruyacağız

sakarya-osb.jpgTürkiye’nin yeni metropollerinden biri olması öngörülen Sakarya’nın gelişme sürecinde, sanayi-tarım-turizm üçlemesindeki dengeyi bozmadan büyümek ve kalkınmak zorunda olduğunu vurgulayan Kösemusul,”İş dünyası olarak son yıllarda her fırsatta ifade ettiğimiz, ısrarla üzerinde durduğumuz iki husus vardı: Güven ortamı ve ekonomik istikrar. Ülkemizin kalkınma ve gelişmesine kasteden içeride ve dışarıda tüm hain örgütlere karşı kararlı operasyonların devam edeceğini biliyoruz. İş dünyası ile istişare ederek ekonomide uygulanan reformların kapsamının genişletilerek teşvik ve desteklerin süreceğine inanıyoruz” dedi. Bu yılın Türkiye’nin geleceği için seferberlik yılı olacağını kaydeden Kösemusul, “İş dünyası olarak biz hazırız ve kararlıyız. 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde aziz milletimiz darbecilerin tankları ve mermileri önünde nasıl dik durduysa iş dünyamız da 2017’de oluşabilecek tüm sıkıntıların önünde aynı kararlılık ve güvenle dimdik duracaktır. 2017 yılını en hayırlı ve başarılı bir sonuçla kapatacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

İhracatta hedefimiz ilk 5 il arasına girmek

SATSO olarak hedeflerinin ihracatta ilk 5 il arasına girmek olduğunu belirten Kösemusul, “2016 yılı toplam ihracat değeri 2 milyar 523 milyon dolara ulaştı. 2014, ihracatımız için başarılı bir yıldı. 2015 yılı ve 2016’nın son çeyreğine kadar ihracatımız düşüş yaşadı. 2016’nın son çeyreğinde yeniden atağa geçtik. Aralık ayını 7’nci sırada kapattık. 2023 yılı ekonomik hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. İhracatta ilk 5 il arasında olma hedefimize ulaşacağız” ifadesini kullandı.

Organize ticaret bölgeleri oluşturuyoruz

Sadece sanayide değil ticarette de kümelenme çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Kösemusul, “Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla organize ticaret bölgeleri oluşturarak şehrimizin ticaretine yeni bir soluk getiriyoruz. Yeni Kamyon Garajı ve Tır Parkı tamamlanırken şimdi sıra Galericiler Sitesi, İnşaat Malzemecileri ve Geri Dönüşümcüler sitelerinde. İnşallah bu projelerde de 2017 yılında sonuca yaklaşacağız” açıklamasını yaptı.

Süs bitkileri sektörü için doku kültürü laboratuvarı

Başkan Kösemusul, otomotiv sektöründeki yüksek tecrübelerini diğer sektörlere de genişletmek amacıyla çalıştıklarını ifade ederek, “Süs bitkiciliği alanında Sakarya olarak iddialıyız. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle bir doku kültürü üzerine fizibilite çalışması yapıyoruz. Doku Kültürü Laboratuvarı kuruyoruz” dedi.

Hayat boyu öğrenme merkezi kuracağız

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, geçtiğimiz yıl kaliteli eğitim, katma değerli üretim, nitelikli istihdam ve yüksek ihracat için Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam konusunda üniversitemizle birlikte hayata geçirdiğimiz 3+1, 7+1 ve Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi (UMDE) projelerinde öğrencilerimiz iş tecrübesi ile mezun olurken bu çalışmanın bir benzerini meslek liselerimizle de hayata geçirmek için bir çalışma başlattık. MEB ile başlattığımız çalışmanın neticesinde öğrencilerimizin hayal ve hedefl erini iş dünyamızın talep ve ihtiyaçları ile buluşturuyoruz. Oda olarak Türkiye’nin alanında en kaliteli eğitmenleri ile eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygulamalı Meslek Edindirme Merkezleri’nde (UMEM) Türkiye birinciliğimiz var. Nitelikli istihdam gücümüzü artırmak ve ara eleman sorununu ortadan kaldırmak temel hedeflerimizdir” diye konuştu. Eğitim alanında Sakarya’ya endüstri meslek lisesi kazandırdıklarını aktaran Kösemusul, “TOBB ise şehrimize yeni bir kız meslek lisesi hediye ediyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılına yetiştireceğiz. Bir müjdemiz daha var: Eğitim, nitelikli eleman ve ara eleman çalışmalarımıza değer katacak Hayat Boyu Öğrenme Merkezi kuracağız” şeklinde konuştu.

sakarya-osb1.jpg

Hasan Coşkun/Dünya

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.