Otogar satışı yargıya takıldı

Otogar satışı yargıya takıldı

SİVAS şehirlerarası oto terminalinin satışı, Bölge İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeni ile iptal edildi. SİVAS’ta belediyenin...

SİVAS şehirlerarası oto terminalinin satışı, Bölge İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeni ile iptal edildi.

SİVAS’ta belediyenin arsa yerini satarak başka bir yere taşımayı planladığı şehirlerarası oto terminalinin satışı, Bölge İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeni ile iptal edildi.

Yenişehir Mahallesi’nde bulunan ve belediyenin iş merkezi yapmak isteyen girişimcilere satmak istediği otobüs terminali, bu kez de mahkeme engeline takıldı. Ticaret ve Sanayi Odası, CHP, BBP ve Mimarlar Odası’nın satılmaması yönünde kampanyalar yaptığı otobüs terminalinin ihale işlemleri tamamlanmış ve satış için 2 Eylül tarihi belirlenmişti. Satışın kentin zararına olduğunu belirten Mimarlar Odası Başkanlığı, Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Açılan dava sonunda mahkeme, geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘MAHKEME SONUCUNU BEKLEYECEĞİZ’

Bu gelişme üzerine Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ihaleyi erteledikleriniaçıkladı. AKP’li Belediye Başkanı Aydın şöyle konuştu:

“Sivas’ın geleceğine yönelik attığımız adımlardan biri olarak projelendirdiğimiz ve bir süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden yeni terminal binası ve mevcut şehirlerarası oto terminalinin arazisinin değerlendirilmesi konusu Mimarlar Odası’nın açmış olduğu dava sonucunda Bölge İdari Mahkemesi’nin verdiği geçici yürütmeyi durdurma kararı ile hukuki bir boyut kazanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Sivas Belediyesi bu devletin bir kurumu olarak hukukun üstünlüğü ve yasaların kendisine verdiği yetkilerle icraat yapar. Bu nedenle mahkeme kararlarına bağlı olarak projeyi hukukun akışına bırakmış bulunmaktayız. Mahkememiz gerekli incelemeleri yaparak nihaiyi kararını verecektir. Bizim temennimiz şehrimizin menfaatine olan bu projede sürecin biran önce tamamlanmasıdır. Proje konusundaki kurumsal tutumumuz kararlılıkla devam etmektedir. Mahkemenin verdiği karar sonucu itibariyle yarın yapılması planlanan ihale mahkemenin kesin kararı sonrasına kalmıştır.”

Mahkemeden çıkacak nihai karara göre terminal arazisinin satış işleminin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği netlik kazanacak.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.