Oto satışları tam gaz

Oto satışları tam gaz

Henüz resmi rakamlar açıklanmadı ama, sektör yöneticilerinin tahminlerine göre ay sonu otomobil ve hafif ticari araç satışları toplamının 75 bini bulması...

Henüz resmi rakamlar açıklanmadı ama, sektör yöneticilerinin tahminlerine göre ay sonu otomobil ve hafif ticari araç satışları toplamının 75 bini bulması bekleniyor

Bir başka deyişle mart ayı verilerine benzer bir pazar ortaya çıkacak. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı ocak ayında 45 bine, şubatta 59 bine, mart ayında ise 54 bini binek otomobil olmak üzere 78 binin üzerine ulaşmıştı. Merkez Bankası'nın mart ayı sonunda aldığı önlemlerle kredilerin biraz daha kontrol altına alınması ve tüketimin bir miktar soğutulması hedefleniyor. Bu yüzden kredi maliyetleri biraz daha yükselirken kurlara bağlı olarak otomobil fiyatları da yüzde 5 civarında arttı. Buna rağmen nisanda satışların hızı kesilmedi. Sektör yöneticileri, "Kredi maliyetlerindeki artış, tüketicinin bir süredir devam eden talebinin önünü kesecek düzeyde değil. Seçimlerden sonra biraz küçülme yaşanarak yılsonunda geçen yıla yakın bir pazar ortaya çıkacak." yorumunu yapıyor.

Türkiye'de pazar, ivmesini korurken Avrupa Birliği ülkelerinde daralmalar yaşanıyor. Mart ayı sonu üç aylık verilere göre AB otomobil pazarı, geçen yılın ilk çeyreğinin yüzde 2,3 altında gerçekleşerek 3 milyon 583 bine geriledi. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine göre ülkeler bazında en büyük kayıp yüzde 57 ile komşu Yunanistan'da yaşandı. Bir başka büyük düşüş, yüzde 27 ile İspanya'da görülürken pazar ilk üç ayda İtalya'da yüzde 23, Portekiz'de yüzde 15, İngiltere'de yüzde 8,7, Polonya'da yüzde 5,4 daraldı.

Renault'da kayıp yüzde 8

İlginç sonuçlardan biri Fransa'da ortaya çıktı. Çünkü Fransa'da pazar önceki yılın ilk çeyreğiyle kıyaslandığında yüzde 9 büyümesine rağmen Fransız otomobil markaları düşüş sergiledi. PSA Grubu'nun satışları geçen üç ay içerisinde yüzde 5,4 azalırken Renault Grubu'nda düşüş yüzde 7,4, marka bazında Renault'da ise yüzde 8,1 oldu. Mazda'da kayıp yüzde 20'yi bulurken Fiat Grubu yüzde 19, Ford Motor yüzde 13,5, Honda Motor yüzde 12, Toyota yüzde 4,1 küçüldü. Ancak özellikle Japon markalarının Japonya'da yaşanan deprem nedeniyle Nisan ayında karşı karşıya kaldıkları sıkıntılar henüz bu tabloya yansımış değil. Avrupa ülkeleri hafif ticari araçlar pazarı dikkate alındığında ise geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 10'luk büyüme dikkat çekiyor. Avrupa'da üç ayda 415 bin hafif ticari araç satıldı.


LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.