Önce Ercan'a ambargo kalkmalı

Önce Ercan'a ambargo kalkmalı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğunu belirterek, ''Bizim ilişkimiz...

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğunu belirterek, ''Bizim ilişkimiz kardeşlik ilişkisidir. İki ülke insanı arasında sanki bir kavga varmış gibi, birbirlerini sevmiyorlarmış gibi düşünülmesine fırsat verilmemesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleriyle sohbet toplantısında bir araya gelen Eroğlu, hükümetin aldığı ekonomik tedbirleri protesto etmek amacıyla 2 Mart'ta tekrar miting yapılacağını, bu miting öncesinde, geçen mitingde yaşananların yaşanmaması için gerekli kesimlere uyarılarını yaptıklarını anlattı.

Eroğlu, ''Geçmişte yapılan mitingden artık sendikanın da hükümetin de ders alması gerekiyor. Bizim de dersler çıkarmamız gerekiyor. 2 Mart'ta yapılacak mitingde imkanlarımız nispetinde sendikalardan bazı isteklerimiz olacak. Eylem haktır. Miting yapma hakkı... Ama Türkiye ile bizleri rencide edecek, iki ülke, iki halk arasında kırgınlıklar yaratacak pankart ve sloganlara fırsat vermemek adına telkinlerimiz yapılmıştır, yapılmaya devam edecektir'' dedi.

Türkiye ile KKTC'nin diyalogdan kaçmaması gerektiğine işaret eden Eroğlu, her iki tarafın da biraz sabırla bazı konuları izlemesi ve birbirleriyle her zaman diyalog içinde olması gerektiğini anlattı.

Eroğlu, ekonomide hizmet sektörünü ön plana aldıklarını belirterek, turizm sektörünün gelişmesiyle sanayi ürünleri ile tarım ve hayvancılığa da ihtiyaç olacağını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, bir gazetecinin ''13. maaş uygulamasına'' ilişkin sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''13. maaş benim başbakanlık dönemimde de uygulanıyordu. Bunun kalkması yönünde bazı görüşler ortaya çıkmasına rağmen kabul etmedim. Çünkü 13. maaşın kalkması başka başka sosyal patlamalara sebep olacaktı. Bütün ekonomik krizlerde hükümetler tedbirler alır. Bu alınırken de halkın düşüncesini, toplumun yapısını dikkate alarak, sosyal patlamaya neden olmayacak şekilde zamana yayarak alınmalıdır. 

Şimdi emekli maaşından vergi almaya kalktı hükümet. Bunun üzerine emekliler bunu Anayasa Mahkemesine götürdü. Anayasa Mahkemesi bu yasayı iptal etti. Hükümet bunu uygulamaktan vazgeçti Anayasa Mahkemesinin kararıyla. Maaşlar konusunda yanlış anlamalar vardır. Benim maaşım cumhurbaşkanı olarak 9 bin liradır. En yüksek maaş alan benim Kıbrıs'ta. Bizde maaşlar 1700-1800 liradan başlar. Derece derece ve seneye göre. Mesela bir müsteşarın maaşı 5 bin lira civarındadır.''

-ERCAN HAVALİMANININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ-

Eroğlu, KKTC'de emekli olanların maaşının yüzde 70-75'ini aldığını ifade ederek, emekli ikramiyesinin Kıbrıs'ta Türkiye'ye göre daha yüksek olduğunu anlattı.

Yanlış bir kıyaslama yapıldığına işaret eden Eroğlu, KKTC'nin kıyaslanacaksa Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile kıyaslanması gerektiğini, Kıbrıslıların Güney Kıbrıs Rum Kesimi insanının yaşantısı ve maaşlarını kıyaslayarak yorum yaptığını anlattı.

Eroğlu, ''Sizce hangi koşullar yerine getirilince Türk limanları Rum gemilerine açılmalı'' sorusuna ise, ''Türkiye'nin bu ek protokol konusu var. Türkiye'nin ek protokolü uygulayabilmesi için de dünya kamuoyunda verdiği sözler var. Eğer Rumlar özellikle Ercan Havalimanına uyguladıkları ambargoyu kaldırırlarsa Türkiye de Güney'in gemilerine ve uçaklarına hava sahasını ve limanlarını açar. Bu, Türkiye'nin kesin tavrıdır. Eğer Rumlar samimiyse, bu protokolün uygulanmasını isterlerse, onların da yapması gerekenler var, onları yerine getirmeliler'' yanıtını verdi.

Ercan Havalimanının özelleştirilmesine ilişkin de Eroğlu, hükümetin özelleştirmeyi karara bağladığını, hükümetin, özelleştirmenin şartnamesinin hazırlanması amacıyla Türkiye'nin teknik elamanlarından faydalanmak için işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

  

-''KIBRIS TÜRK HALKI ANAVATANIYLA KARDEŞLİK BAĞLARIYLA BAĞLIDIR''-

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'nin kendilerinin anavatanı olduğunu, kendisinin 35 yıl içinde bulunduğu parti mensuplarının da Türkiye'yi anavatan olarak bildiklerini dile getirerek, Kıbrıs halkının büyük çoğunluğunun da böyle düşündüğünü dile getirdi.

KKTC'de bazı küçük zümreler ile sendikaların olduğuna değinen Eroğlu, bunların Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile de temasları bulunduğunu, bu grupların bazılarının seçime girdiğini, bazılarının giremediğini, ancak bunların oy oranının yüzde 1'i geçmediğini anlattı.

Derviş Eroğlu, son mitingte de bunların mensuplarının o provokasyonu yaptıklarını, pankartlar açtıklarını ifade ederek, ''Bunlar zamanla Kıbrıs'ın Türkiye'den kopması ve Güney'le birleşmesi düşüncesi olan insanlardır. Ama sayısı azdır. Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile oradaki sendikalarla diyalog içinde olup, 'zaman içinde Kıbrıs Türk halkı nasılsa usanacak ve Güney Kıbrıs'ın her türlü anlaşma şartlarını kabul edecek' düşüncesi içinde olanlar da var. Ama bu çoğunlukta olmadığı için biz bunu tehlike olarak da görmüyoruz'' diye konuştu.

Eroğlu, ''Kıbrıs Türk halkı anavatanıyla kardeşlik bağlarıyla bağlıdır. Bizim ilişkimiz kardeşlik ilişkisidir. İki ülke insanı arasında sanki bir kavga varmış gibi, birbirlerini sevmiyorlarmış gibi düşünülmesine fırsat verilmemesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

KKTC'de turizmde altyapı imkanları olduğunu anlatan Eroğlu, Kıbrıs'ta yılın 12 ayı turizm yapılabileceğini, ancak deniz turizminin 8 ay olduğunu belirtti.

Eroğlu, Kıbrıs'ta eksik olanın sağlık turizmi olduğuna işaret ederek, sağlık turizmini bugüne kadar gerçekleştiremediklerini, ancak hala bu konu üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.