Nusret Mayın Gemisi'nin yeri hazır

Nusret Mayın Gemisi'nin yeri hazır

Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında önemli rolü bulunan, 18 Mart 2011 tarihinde Çanakkale Boğazı'nda 'müze gemi' olarak yeniden göreve başlayacak olan...

Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında önemli rolü bulunan, 18 Mart 2011 tarihinde Çanakkale Boğazı'nda 'müze gemi' olarak yeniden göreve başlayacak olan Nusret Mayın Müze Gemisi'nin Çanakkale'deki yerinin hazırlanmasına başlandı

13 personelin görev yaptığı Nusret Mayın Gemi Müzesini Çanakkaleliler heyecanla bekliyor. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı, Çimenlik Kalesi önünde, eski müzenin kaldırıldığı alan yakınındaki askeri iskeleye duba yerleştirdi. Gelecek olan Nusret Mayın Müze Gemisi'nin bu dubaya yanaştırılacağı bildirildi. Nusret Mayın Gemi Müzesi'nin 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışının yapılması bekleniyor.

GÖLCÜK TERSANESİNİN 482.NCİ GEMİSİ

Nusret gemisinin aslına sadık kalınarak inşa edilmesi amacıyla tüm arşiv ve kitaplarda, yaklaşık 8 bin doküman ve fotoğraf incelenerek, orijinal Nusret gemisiyle aynı olacak şekilde inşa edildi. Gölcük Tersanesi, tarihinde inşa ettiği 482. gemi olan Nusret Mayın gemisini, 316 iş günü, 458 takvim gününde tamamladı. Nusret Mayın Gemi Müzesi'nin, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışının yapılması bekleniyor. 13 personelin görev yaptığı Nusret Mayın Gemi Müzesini Çanakkaleliler heyecanla bekliyor.

NUSRET MAYIN GEMİSİ

Nusret mayın gemisinin orijinali 1912 yılında Almanya Kiel'de inşa edilerek, 1913 yılında Osmanlı Donanmasına katıldı. Gemi, Çanakkale Deniz Savaşları sırasında, 7 - 8 Mart 1915'te Karanlık Liman'a döktüğü sahile paralel 26 mayınla, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rol oynadı. 1955 yılına kadar kesintili olarak Türk donanmasına hizmet verdikten sonra görevden ayrılan gemi, 1962 yılında sivil bahriyeye satıldı, 1990 yılında ise Mersin Limanı'nda battı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.