Norveçli iki firma mürettebatsız gemi inşa edecek

Norveçli iki firma mürettebatsız gemi inşa edecek

Mürettebatsız gemi için ilk adımı iki Norveçli şirket attı."Denizlerin Tesla'sı" denilen Yara Birkeland adlı geminin 2018'de suya inmesi ve yaklaşık 60 kilometrelik bir mesafeyi katetmesi bekleniyor.

Norveçli iki firma, mürettebatı ve yakıtı olmayan, 40 bin kamyon gücünde bir konteynır gemisi üretecek. Denizlerin Tesla'sı" denilen Yara Birkeland adlı geminin 2018'de suya inmesi ve yaklaşık 60 kilometrelik bir mesafeyi katetmesi bekleniyor.  

Küresel konumlandırma sistemi, radarlar, kameralar ve sensörler kullanarak hareket edecek elektrikli gemi, kendini trafiğe göre ayarlayabilip, kıyıya yanaşabilecek. 25 milyon dolara mâl olacak gemi, standard bir konteynır gemisinden üç kat daha pahalı. Ancak proje yetkilileri, mürettebat ve yakıtın olmaması, yıllık toplam masrafları yüzde 90 oranında azaltacak.

40 bin kamyona bedel

Yakıt ve işçi masraflarının kısılmasının yanı sıra Yara Birkeland'in karbon emisyonunda da başarı gösterecek. Geminin, Norveç'te yük taşıyan 40 bin kamyonun yerine geçeceği belirtiliyor. Gelecek yılın sonunda 100 geminin suda olması beklenirken, ilk testler insan kontrolünde yapılacak.

1575084_de989fa56c70902adcf17ca26e788350.jpg

Hollanda - Brezilya arası seferler 

Projenin yüklenicileri tarım firması Yara International ve sivil ve askeri takip yazılımı yapan Kongsberg Gruppen.Yara'nın Üretim Müdürü ve projenin başındaki isim Petter Ostbo, The Wall Street Journal'a verdiği röportajda mürettebatsız gemi için izin aldıktan sonra daha uzak rotalar için daha büyük gemilere yatırım yapacaklarını söyledi. Ostbo, Hollanda-Brezilya arası seferlerin bile ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.Projenin çevre politikası hakkında da konuşan Ostbo, "Sıfır emisyonla devam etmek istiyoruz. Bazıları iklim değişikliğinin gerçek olmadığını söylese de bu, iş dünyasının gerçeği. Çünkü temiz enerji kaynakları, fosil yakıtlardan daha ucuz" dedi. Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün mürettebatsız gemiye 2020'den önce izin vermesi beklenmezken, Kopenhag merkezli Deniz İstihbarat Danışmanlığı CEO'su Lars Jensen'e göre asıl sorun, mürettebatsız bir geminin bozulması durumunda tamir edilmesinin çok masraflı olacağı.

 Kaynak: WSJ

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.