Narpost naylon poşet kullanmıyor

Narpost naylon poşet kullanmıyor

Bir Narpost mağazası gördüğünüzde onun bir kargo firması olduğunu anlayabilmeniz oldukça güç. Yurtiçinde Kuryenet, yurtdışında ise DHL ya da Fed-Ex...

Bir Narpost mağazası gördüğünüzde onun bir kargo firması olduğunu anlayabilmeniz oldukça güç. Yurtiçinde Kuryenet, yurtdışında ise DHL ya da Fed-Ex seçenekleriyle geniş bir gönderi ağına sahip olan Narpost’un mağazalarında anında hediye hazırlayabilmek mümkün. Resim baskı makineleriyle t-shirt, bardak, puzzle ya da küçük ayıcıklara istediğiniz bir resmi bastırabilir ve dünyanın herhangi bir yerine seçeceğiniz şık ambalajlarla gönderebilirsiniz. Ayrıca Narpost ambalajı kullandığınızda doğayı da CO2’den ve fazladan bir poşetten korumuş oluyorsunuz.

Kargo firmasından beklenmeyecek hizmetler

13 yıldır kurumsal firmalara hizmet veren ve kredi kartı dağıtımıyla ün kazanan Kuryenet, müşterilerden gelen bireysel hizmet taleplerini karşılayabilmek için Narpost’u kurdu. Narpost, gönderiler için naylon poşet kullanmazken bir kargo firması olarak müşterilerine alışılagelmişin dışında bir hizmet sunuyor.

Narpost’u kurgularken temelinde hem güvenli bir kargo hizmeti vermek hem de müşteriye farklı seçeneklere ulaşabilecekleri bir market sunmak istediklerini belirten Narpost CEO'su İdris Karaca, kargo sektörüne bireysel hizmette de bir kalite getirmek istediklerini dile getiriyor. Karaca, Narpost mağazalarının müşterinin rahatlıkla hoşlanarak girebileceği, ilave bir iki ek hizmet alabilecekleri, müşteri mağazaya geldiğinde sıfır bir kargo da oluşturabileceği bir konseptte şekillendirildiğini belirtiyor. Özellikle burada acil hediye ihtiyacına cevap vermek istediklerini söyleyen Karaca vakti olmayanların, mağazaya gelenlerin bir bardağa ya da puzzle’a resim baskısı yaptırarak küçük bir kutlama hediyesi gönderebildiklerini ifade ediyor. Bu hizmet için şık paketler dizayn ettirdiklerini ifade eden Karaca yenilik ve farklı konseptleriyle kargoculuk sektörüne kaliteli bir giriş yapmak istediklerini belirtiyor.

Kargoda yeni bir Pazar

Narpost’ta başka markaların da bulunabileceği bir kargo market konsepti oluşturmak istediklerini aktaran Karaca, şartları uygun bulup da yer anlak isteyen firmaların da kendileriyle çalışabileceğini belirtiyor. Karaca şöyle devam etti: “İlk olarak özellikle yurtdışı firmaları seçtik ki müşteriler bize ulaştığında dünyanın her yerine kaliteli markalarla gönderilerini rahatlıkla yapabilsinler. Şu anda Fed-Ex ve DHL’i davet ettik ve yurtdışı gönderilerimiz için onlarla çalışıyoruz. Müşteri istediği firmayı seçiyor. Yurtiçi gönderiler için Kuryenet gönderileri Türkiye’nin her yerine ulaştırıyor. Narpost kendi içinde bulundurduğu farklı markalarla dünyada bir ilk. Bir mağazada birkaç firma var ve müşteri istediği firmayla kargolarını gönderebiliyor. Kargomarket dememizin diğer bir nedeni ise bir takım sunumların da olması. Bu da şu an için sadece hediyelik konseptinde devam ediyor. İleride bu hizmetimizi internet ortamında kısa sürede yapılabilmesini sağlayabileceğiz. Mesela web sitemize bir resim ‘upload’ edip seçtiğiniz ürüne baskı yapılacak ve dünyanın herhangi bir yerine hediyenizi gönderebileceksiniz. Oturduğunuz yerden sevdiklerinize hediye gönderimini tasarlayabileceksiniz. Ödemenizi de yaptıktan sonra hiçbir şey düşünmeyeceksiniz. Bu iş geliştikçe veya oluşacak taleplere göre ürün yelpazemiz de genişleyebilir. Bu gibi hizmetler de çeşitlenerek belli bir markası olan ürünün pazarlaması da yine Narpost’ta yapılabilir. Fed-Ex ve DHL nasıl yer aldıysa Narpost’ta o markalar da gelip yer alabilir. Bizim buradaki amacımız sadece mevcut kargo pazarından pay almak değil daha çok yeni bir pazar oluşturmak istiyoruz. Acil hediye ihtiyacını birçok insan vakti olmadığı için gerçekleştiremez. Yani böyle bir kargo oluşturma imkanı yoktu artık var. Tüm bu hizmetlerimiz, kargo sektörünün potansiyelini de artıracak.”

Naylon poşet yerine şık karton kutular

Naylon poşetin üretimi sırasında da havaya yoğun karbondioksit (CO²) gazı yayılıyor ve hava kirliliğine sebep oluyor. Ayrıca naylon poşetlerin kalıcı olması doğa için ayrı bir tehdit oluşturuyor. Naylon poşetler, fiyatının oldukça ucuz olması sebebiyle kargo sektöründe çok fazla tercih ediliyor. Narpost bu bakımdan Türkiye’de bir ike imza atıyor. Çevreye duyarlı ve dünyanın geleceğinde de sorunsuz yaşamak isteyen grupta yer almak istediklerini söyleyen Karaca, bir örnek teşkil etmesi bakımından naylonu kullanmama kararı aldıklarını belirtiyor. Kağıt kullanmanın maliyetinin naylona göre 10 misli olduğunu fakat bunu göze alıp ambalaj olarak kağıt kullanmayı tasarladıklarını ve öyle de yaptıklarını söyleyen Karaca: “Mağazada diğer markaların naylon poşetleri olabiliyor ama biz Narpost olarak sadece kağıt kullanıyoruz, kesinlikle naylon poşet yok. Amacımız müşterimize çok şık hazırladığımız kağıt Narpost ambalajını sunmak. Kağıt kullandığımız için kağıt sarfiyatını artırıyor mu ve ormanları yok ediyor mu gibi bir soru gelebilir akla. Ormanlarda sadece kesilmesi gereken ağaçlar kesilir ve kağıda dönüşür ve onun yerine mutlaka yeni ağaçlar dikilir. Kağıdın ayrıca geri dönüşümü söz konusu fakat her üretilen naylon dünyada kalıcı ve yok olması mümkün olmayan ve doğaya da oldukça zarar veren bir maddeden yapılıyor. Kolinin kargo sektöründe kullanımı %30’larda kalıyor hatta bazı firmalarda %20’yi geçmez. Dolayısıyla her gönderi başına düşünürsek kargo sektöründe %60’ın üzerinde naylon kullanımı olduğu görülüyor. Bu açıdan da Türkiye’de ilk. En azından bir adım attık, muhtemelen diğer firmalar da buna geçiş yapacaktır.” diyor.

Posta kanunuyla kargo sektörü hızlı büyüyecek

Narpost için 2007 başında harekete geçtiklerini, altı ay kadar süren altyapı çalışmaları sonucunda haziran ayında ilk mağazalarını Kanyon’da, iki ay sonrasında ikinci mağazalarını Bağdat caddesinde açtıklarını aktaran Karaca, yılsonuna kadar İstanbul’da beş ya da altı Narpost mağazası olmasını planladıklarını belirtiyor. Türkiye genelinde beş yıl içinde minimum 200 mağaza açmayı, 10 yıl içinde ise 500’ü bulmayı hedeflediklerini belirten Karaca gelecek planları ve sektörle ilgili şunları söyledi: “Yürürlüğe girecek olan AB normlarına uygun bir posta kanunu taslağı hazırlandı. Bu kanun çıktıktan sonra posta sektörü katlanarak büyüyecek. Türkiye’nin dünya çapında büyüyen hızlı gelişen konjonktürü, bizdeki kanundan sonra oluşacak konjonktür ve global ticaretin artmasıyla dünyada dağıtım işinin gelişmesi gibi üç boyutlu bir büyüme faktörü var. Dolayısıyla Narpost da çok hızlı büyüyebilir. Beş yıl için planladıklarımız iki yılda, on yıl için planlananlar beş yılda gerçekleşebilir. Kanunun da desteklemesiyle bu sektör çok hızlı büyüyecek. Sadece Narpost için söylemiyorum. Globalleşen ticaretin en çok ihtiyaç duyduğu sektör bu sektördür. İnternet ticareti bizde yeni ama örneğin Amerika’da her ay %300’lerle büyüyor. Bu büyüme gerçekleştikçe en çok kargo sektörüne ihtiyaç duyulacak.

Müşterimizin web sitemizden gönderiyi takip şansı olacak. Gönderi teslim edildiğinde cep telefonuna teslim edildiğine dair sms gönderiyoruz. Gönderinizi Narpost’a bıraktıktan sonra hangi aşamalardan geçtiğini, saat kaçta nerede olduğunu ve bütün bunların kronolojisini webden izleyebileceksiniz. Bu noktada da sektörde alışılageldiğinin çok ötesinde bir teknolojimiz var. Bu Kuryenet’in altyapısı ve bunu kurumsal müşterilerimiz yıllardır biliyor. Artık bireyselde de aynı altyapıyı kullanacağız.

Narpost ‘Franchising’le büyüyecek

Reklam için mağazalarımızın artmasını bekliyoruz. Çünkü reklamla talepte patlama olabilir. Talebi karşılayabilmemiz gerekiyor. Yıl sonundan sonra reklama başlayabiliriz. Narpost’u franchising yöntemiyle büyütmeyi düşünüyoruz. Herhangi bir duyurumuz olmamasına rağmen Kuryenet’in info-mailine 150’nin üzerinde franchise talebi geldi. Sözleşmelerimiz hazır yaklaşık bir ay sonra talepleri kabul etmeye başlayacağız. Zaten ondan sonra çok hızlı gelişecektir. Mağazalarımız üç konseptte küçük orta büyük. Büyük market havasında daha fazla ürün olacak.”

BUS&TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.