Motosiklette ÖTV rüzgarı

Motosiklette ÖTV rüzgarı

Canyoran, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 2 milyon 438 bin 867 adet motosiklet bulunduğunu ve Türkiye'de her 1000 kişiye düşen motosiklet sayısının 30 olduğunu...

Canyoran, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 2 milyon 438 bin 867 adet motosiklet bulunduğunu ve Türkiye'de her 1000 kişiye düşen motosiklet sayısının 30 olduğunu söyledi.

Az yakıt tüketen, diğer araçlara göre çevreyi daha az kirleten, kolay ulaşım sağlayan ve park yeri sorunu yaratmayan motosikletlerin bireysel modern ulaşım için iyi bir seçenek olduğunu belirten Canyoran, Türkiye'de motosikletin alternatif ulaştırma politikalarında yer alması, düzenlemelerin yapılarak, motosiklet kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.

Canyoran, 2006'da yürürlüğe giren ÖTV uygulaması ile motor hacmi 250 cc'ye kadar olan motosikletlerin yüzde 8 olan vergi oranının yüzde 22'ye yükseltilmesinin pazarın yarıdan fazla küçülmesine neden olduğunu ve sektörü sıkıntıya soktuğunu anımsattı.

?ÖTV İNDİRİMİ HAREKETLİLİK YARATTI?

MOTED olarak ÖTV'nin indirilmesi gerektiği yönünde çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Canyoran, şöyle konuştu:

?Yaptığımız çalışmalar sonunda motor hacmi 250 cc'ye kadar olan motosikletlerde beş yıl önce yüzde 22'ye çıkarılan ÖTV oranı Şubat ayı içinde yapılan değişiklikle yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemede ÖTV yüzde 8'e indirildi. ÖTV'nin yüzde 8'e indirilmesi satışları önemli ölçüde artırarak sektörde hareketlilik yarattı. Geçen yılın 5 ayında 43 bin olan motosiklet satışları bu yılın aynı döneminde 50 binin üzerine çıktı. TÜİK verilerine göre geçen yıl ülkemizde 135 bin 606 motosiklet satışı yapıldı. ÖTV indiriminin ardından satışların yıl sonunda 150 bini geçeceğini tahmin ediyoruz.?

Motor gücü 250 cc üzeri motosikletlere uygulanmakta olan yüzde 37'lik ÖTV oranında herhangi bir değişikliğin yapılmadığını belirten Canyoran, yürürlüğe giren kararname ile 250 cc'ye kadar olan motosikletlerde yapılan vergi indiriminin tüm motosikletlere uygulanmasını istediklerini, bunun gerçekleşmesi halinde satışlarının daha da artacağını sözlerine ekledi. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.