Motosiklet satışları tam gaz

Motosiklet satışları tam gaz

Şubat ayında açıklanan vergi indirimi, en ekonomik modelde bile minimum 250 TL ucuzluk sağlarken şirketler, yıl sonu hedeflerini ikiye katladı. Türkiye,...

Şubat ayında açıklanan vergi indirimi, en ekonomik modelde bile minimum 250 TL ucuzluk sağlarken şirketler, yıl sonu hedeflerini ikiye katladı. Türkiye, halen bin kişiye düşen 30 adetlik motosiklet sayısıyla Akdeniz havzasının en gözde ülkesi konumunda.

Ekonomideki istikrar sadece otomobil değil 'iki teker' satışlarında da yüzleri güldürüyor. İlkbaharla birlikte hareketlenen motosiklet pazarında keyifler yerinde. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in şubat ayı sonunda açıkladığı ÖTV indirimi pazarda etkisini gösterdi. Aylık satış ortalaması 15-20 bin düzeyine çıkarken geçen yıl 128 bin motosiklet satan sektörün bu yılki hedefi 250 bin. Bu rakama ulaşılması halinde motosiklet pazarı tarihteki en iyi ikinci yılına imza atacak. Mayıs-eylül dönemi, satışların en yoğun olduğu tarihler olarak dikkat çekiyor. En yoğun satış ise Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ortaya çıkıyor. 2010 yıl sonu itibarıyla Türkiye yollarında 2,4 milyon adet motosiklet bulunuyor.

Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Ali Erokan Karakoç, ulaşım sorununun çözülmesi için motosiklet kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'de bin kişiye düşen motosiklet sayısı 30 iken bu rakamın İtalya'da 181, İspanya'da 105, Yunanistan'da 97, Almanya'da 73, Hollanda'da 72, Belçika'da 61, Fransa'da 47 olduğunu söyledi. Motosiklet dünyasında satışların büyük bir kısmını ekonomik modeller oluşturuyor. Rekabetin en yoğun olduğu scooter ve cup sınıfında fiyatlar bin 500 TL'den başlayıp 4-5 bin TL'ye kadar uzanıyor. Ancak sektör uzmanları fiyatların 5-6 yıl önce 2 bin 500-3 bin TL'lerden başladığını, bugün neredeyse rakamların yarıya indiğini belirtiyor. Uzmanlara göre 2005-2006 yılındaki yoğun marka girişi sonrası alınan önlemler, tüketicinin yaklaşımı bugün sektörde çok daha sağlam bir yapı kurulmasını sağladı. İthal ürüne uygulanan fon nedeniyle ise birçok modelin montajı Türkiye'de yapılır hale geldi. Mondial, Kuba, Asya Motor, Motoran, Kanuni, Ramzey, Lifan, Yuki, Belderia gibi firmalar Türkiye'de üretim yapıyor.

Sektör derneklerinin de yoğun gayretleriyle ÖTV oranlarının yeniden 6 yıl öncesine çekilmesi pazarın yeniden hareketlenmesini sağladı. Çünkü silindir hacmi 250 cc'nin altında kalan ürünlerin ÖTV oranı yüzde 22'den yüzde 8'e çekildi. Maliye Bakanlığı 250 cc'nin üzerindeki motosikletler ile ATV türü araçların vergi oranını otomobilde olduğu gibi yüzde 37'de bıraktı. Yeni vergi oranlarıyla birlikte en ekonomik scooter modelinin fiyatı 250 TL civarında ucuzlamış oldu. Bir başka deyişle fiyatlar yüzde 15-17 oranında düştü. Sektör yöneticileri geçen yıl 128 bin motosiklet satıldığını, 2011 yıl sonu hedefinin ise 250 binlere çıktığını kaydetti. Türkiye'de 2009 yılında 104 bin, 2008 yılında ise 192 bin civarında motosikletin trafiğe kaydı yapıldı. 30-40 binli adetlerde olan satışlar 2004 yılından itibaren yükselişe geçerken 2006'da 389 bin motosikletin trafik kaydı yapılarak tarihi rekor kırıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre motosiklet pazarında son 5 yıldır Mondial liderliğini koruyor. Bu yılın ilk 3 ayında da yüzde 17'lik pazar payı ile önde giden markayı ikinci sırada Kuba Motor takip ediyor. Geçen yılın verilerine gore Kanuni, Honda ve Asya Motor hemen peşi sıra gelen markalar oluyor. Satışlarda küçük hacimli motora sahip ve ekonomik modeller öne çıkarken ithal ağırlıklı büyük hacimli motosiklet pazarı 4 yıldır sürekli daralıyor. Hem Euro'nun TL karşısında değer kazanması hem de yüksek vergi nedeniyle bu pazarda satış rakamları marka bazında iki ya da üç haneli olarak varlığını sürdürüyor. Elektrikli scooter tarzı ürünlerin ise ithalatı şimdilik yapılamıyor. ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum