MOBESE ile kural ihlalleri azaldı

MOBESE ile kural ihlalleri azaldı

Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, basın yayın kuruluşlarının polis muhabirleriyle bir araya geldi. Yenilenen 'Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü...

Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, basın yayın kuruluşlarının polis muhabirleriyle bir araya geldi. Yenilenen 'Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü basın mensuplarına tanıtan Çatalkaya, kanunların açık olduğunu belirterek emniyet güçlerinin bu doğrultuda soruşturma ve çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Mobese konusunda bilgi veren Çatalkaya, sistemin yüzde 90'lık bölümünün tamamlandığını, geri kalanın da bitirileceğini ifade etti. Sistem sayesinde vatandaşların yaptıkları kural ihlallerinde yüzde 40'lık bir azalma olduğuna dikkat çeken Çatalkaya, vatandaşların kurallara yönelik hassasiyetlerinin arttığını ifade etti. Gelişmenin sevindirici olduğunu vurgulayan Çatalkaya, temennilerinin ise trafik kazalarının azalması olduğunu kaydetti. Kayıp, çalıntı veya aranan araçları belirlemede büyük fayda sağladığının altını çizen Çatalkaya, asayiş olaylarında ekiplerin yönlendirilmesinde de mobesenin katkısı olduğunu ifade etti.

 

Ankara'da kullanılan mobesenin teknoloji bakımından da en ileri düzeyde olduğunu dile getiren Çatalkaya, ilk defa kullanılan yazılımların bulunduğunu belirtti. Sistemin 8-9 bileşeni olduğunu hatırlatan Çatalkaya, sadece olaya trafik noktasından bakmanın yanlış olduğunu vurguladı.

 

KIRMIZI IŞIKTA AMBULANSA YOL VERDİ DİYE CEZA KESİLMEYECEK

 

Sürücülerin 'ceza kesilir' korkusuyla, geçiş üstünlüğü olan ambulans, polis ve itfaiye araçlarına yol vermemesi konusuna da değinen Çatalkaya, görüntülere bakılarak bu konuda bir cezanın uygulanmayacağını ifade etti. Mobeselere 6 saniyelik bir video eklendiğini açıklayan Çatalkaya, bu görüntülerin incelenerek sürücülerin kırmızı ışıkta geçiş üstünlüğü bulunan araçlardan dolayı mı geçip geçmediğine bakıldığını ve ona göre ceza uygulandığını belirtti. Çatalkaya, Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlığının konvoylarında ise herhangi bir işlem yapılmadığını kaydetti.

 

Asayiş konularında da bilgi veren Çatalkaya, hırsızlık konusunda henüz istedikleri düzeyde olmadıklarını söyledi. Komşuluk ilişkilerinin zayıfladığının altını çizen Çatalkaya, karşı dairenin kapısının kırıldığını ancak apartmandan kimsenin haberdar olmadığına dikkat çekti. Bilinçlenmenin artması için Toplum Destekli Polis ekiplerinin apartman yöneticileri, muhtarlar ve esnaf ile görüştüklerini anlatan Çatalkaya, özellikle mala karşı işlenen suçlar konusunda bilgilendirme yapıldığını belirtti. Sigortalama olayının da az olduğunu dile getiren Çatalkaya, duyarlılığın artması için afiş, büroşür bastırılıp dağıtıldığını ifade etti. Kaçakçılık ve Asayiş Şubelerinin projeli çalışmaları sonucu yakalama ve tutuklama oranlarında artış yaşandığını anlatan Çatalkaya, gelen tüm iddiaların değerlendirildiğini ve gerekli araştırmaların yapıldığını vurguladı. Çatalkaya, ihbar ve şikayetler işleme alındığında ise bunu yapanlara bilgi verildiğini aktardı.

 

MOBESE ÖZELLİKLERİ

 

Kent Güvenlik Yönetimi' dahilinde 513 noktaya yerleştirilen 825 sisteme entegre edilen yaklaşık bin 400 kamera ile Ankara'da asayiş ve trafik alanlarında yeni bir döneme girildi. Sabit ve 360 derece dönebilen kameraların bir bölümü sürücülerin kırmızı ışık ve hız ihlallerini anında tespit etme özelliğine sahipken, kameraların bir bölümü de 'plaka tanıma' özelliği ile kayıp, çalıntı veya aranan araçları belirleyerek polis ekiplerini uyarıyor.

 

Hız ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçların sahiplerine merkezdeki görevli ekipler tarafından ceza makbuzu kesilmesi öngörülen sistemle, cezalara itiraz edilmesi durumunda görülecek davalarda söz konusu ihlalle ilgili fotoğraf ve 12 saniyelik görüntü kayıtları 'delil' olarak sunuluyor.

 

Kişilerin hareketlerine karşı da duyarlı olan kameralar, bir yere bırakılan şüpheli paketler karşısında da alarm verecek. Hassas bölgelerde herhangi bir yere bırakılan çanta ve benzeri eşyalar karşısında kameralar, özel bir yazılım sayesinde 'şüpheli paket' alarmı veriyor.

 

Mobese merkezinde, 'Full High Definition (HD)' olarak adlandırılan yüksek çözünürlük özelliğine sahip kameralardan alınan görüntülerin değerlendirilmesi ve ilgili güvenlik birimlerinin yönlendirilmesinde özel eğitimli 300 polis görev yapıyor.

 

LOJİPORT 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.