Metro filosuna 30 otobüs

Metro filosuna 30 otobüs

Metro Turizm filosuna 30 adet çift katlı 2008 model SETRA marka otobüs kattı. Aralık ayında da 10 adet 2009 model otobüsü filoya dahil edecek. Metro Şirketler...

Metro Turizm filosuna 30 adet çift katlı 2008 model SETRA marka otobüs kattı. Aralık ayında da 10 adet 2009 model otobüsü filoya dahil edecek.

Metro Şirketler Grubu Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Solok, Metro Turizm'in filosuna kattığı yeni otobüslerle business class uçaklardaki hizmeti otobüslere taşıdığını söyledi.

Solok, Metro Turizm'in yeni otobüslerin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, firmanın taşımacılığa 1992 yılında 3 otobüs ve günde 3 seferle başladığı, bugün ise 900 otobüsle günde bin 200 sefer yapıldığı kaydetti.

Metro Turizm'in geçen yıl ortalama yüzde 83 doluluk oranıyla 12 milyon yolcu taşıdığını belirten Solok, bu yılki hedeflerinin ise 15 milyon yolcu olduğunu bildirdi.

Solok, Metro Turizm'in filosuna 30 adet çift katlı 2008 model SETRA marka otobüs kattığını, Aralık ayında da 10 adet 2009 model otobüsü filolarına dahil edeceklerini belirterek, "Bir adedi 575 bin avroya mal olan ve toplam 17 milyon 250 bin avroluk yatırım yapan Metro Turizm'in yıl sonunda bu konudaki yatırımı 40 milyon avroyu bulacak" şeklinde konuştu.

Yeni çift katlı 74 koltuklu otobüslerinde her koltukta 4 kanal DVD, müzik ve televizyon kanalları, internet ve bilgisayar oyunları ile internete bağlanma gibi özellikler bulunduğunu anlatan Solok, yeni otobüslerdeki mikro dalga fırınlar sayesinde sıcak yemek servisleri yapılabileceğini söyledi.

Solok, "Business class uçaklardaki hizmeti otobüslere taşıdık. Bu global kriz ortamında da böyle bir yatırımdan kaçınmadık. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tuttuk" dedi.

Otobüslerin aynı sayıda yolcu taşıyan uçaklarla maliyetinin neredeyse aynı olduğunu belirten Solok, sıcak yemek ve salata ikramlarının da ücretsiz yapılacağını belirtti.

Yolcuları ekonomik açıdan da düşündüklerini, yaptıkları yeni yatırımları kendi maliyetlerinden kısarak gerçekleştirdiklerini dile getiren Solok, otobüs ücret tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını bildirdi.

SAMANDRA'DA YENİ TERMİNAL...

Solok, Metro Turizm'in sadece şehirler arası otobüslerini değil, şehir içi servis araçlarını da yenilendiğini, 25 adet Otokar, 25 adet Isuzu servis aracıyla birlikte toplam yatırımın 20 milyon avroyu bulduğunu kaydetti.

Yolcuların, konforlu midibüslerle şehir içindeki noktalara ulaşımlarının sağlandığını, klimalı, televizyonlu, buzdolaplı DVD'li, çay-kahve servisiyle ağırlandığını anlatan Solok, Türkiye'de bunun "ilk kez" uygulandığını bildirdi.

Metro Turizm'in İstanbulda Alibeyköy'de ve Dudullu'da 2 indirme noktası bulunduğunu hatırlatan Solok, otobüs grubunun Samandra ara terminal inşaatına başladığını, 2 ay içinde Dudullu'daki tesisin 22 dönümlük yeni binasına taşınacağını bildirdi.

Firmanın sadece otobüs ve servislerinde yenilik yapılmadığını, yol tesislerinde de atılımlar yapıldığını belirten Solok, "Hava yolları ne kadar iyi olsa da kara yolunun önemi hiç bitmeyecek" dedi.

Bolu Dağı'nda Tünel çıkışında bir tesis ihalesine katılacaklarını ifade eden Solok, bu konuda iddialı olduklarını dile getirdi.

HALKA ARZ KONUSU...

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Solok, halka arz ya da yabancıya pay satışına ilişkin bir soru üzerine, kurumsallaşma konusunda Deloitte ile anlaştıklarını, ayrıca firma değerliliği halka arz ve/veya yabancıya pay satışı konularında da çalışmalara başlandığını kaydetti.

Halka arzın daha önce de gündeme geldiğini, ancak ekonomik koşullar nedeniyle bunun ertelendiğini belirten Solok, yeniden halka arz düşünebileceklerini söyledi.

Metro Turizm'in yeni sektörlere girip girmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine de Solok, "Yeni sektörlere hep açığız. Şu an Tekirdağ tarafında maden ve enerji sektöründe de çalışmalarımız var. Ayrıca Samsun'da Çarşamba ovasındaki ürünlerin ihracının gerçekleştirilebileceği soğuk hava deposu üzerinde de çalışmalarımız var" dedi.

Yeni otobüslerin Kayseri, Trabzon, Ankara, Samsun, İzmir, Konya, Bodrum, Antalya seferlerini yaptığını belirten Solok, otobüslerin fabrika çıkışlı olarak 104 kilometre hız yapabilecek şekilde ayarlandığını söyledi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Metro Turizm, 2008 yılı sonuna kadar filosunu yüzde 35 oranında yenileyerek, pazar payını yüzde 15'ten yüzde 18'e çıkarmayı hedefliyor.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.