Mercedes, çıtayı yükseğe koydu

Mercedes, çıtayı yükseğe koydu

Mercedes Benz-Türk'ün bu yıl 10 bin adet yurt içi satış ve 7 bin adet de ihracatla toplam 17 bin adetlik bir rekor satış hedeflediği bildirildi. Mercedes-Benz...

Mercedes Benz-Türk'ün bu yıl 10 bin adet yurt içi satış ve 7 bin adet de ihracatla toplam 17 bin adetlik bir rekor satış hedeflediği bildirildi.

Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış ve Pazarlama Müdürü Bahadır Özbayır, Mercedes-Benz Türk'ün, 2008 sonu itibariyle 10 bin adet mertebesinde yurt içi satış ve 7 bin adet mertebesinde ihracatla toplam 17 bin adetlik bir rekor satış hedeflediğini bildirdi.

Özbayır, 2008 yılının ilk 6 ayına yönelik sektör değerlendirmesini içeren yazılı açıklamasında, Temmuz 2008 sonu itibariyle 6 ton ve üzeri kamyon pazarının, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplamda yüzde 5 oranında daraldığını belirtti.

Bu daralmanın, geleneksel 6x2 ve 8x2 yurt içi nakliye sınıfları ile 9-16 tonluk hafif kamyon sınıflarındaki yüzde 15 ile yüzde 45 arasındaki gerilemeden kaynaklandığını vurgulayan Özbayır, çekici ve 6x4/8x4 inşaat kamyonu sınıflarında, ortalama yüzde 5 oranında artış olduğunu kaydetti.

Özbayır, Mercedes-Benz Türk'ün Temmuz sonu itibariyle 5 bin 200 adet satışla 6 ton ve üzeri kamyon pazarında pazar payını yüzde 31,6 ile “rekor” bir seviyeye çıkardığını kaydederek, “Bu satış adedi, en yakın iki rakibinin satışlarının toplamından 1.100 adet daha fazla satışa tekabül ediyor. Pazar payı 6-12 ton arası hafif kamyonlar hariç tutulduğunda ise yüzde 40'ın üzerine çıkıyor” dedi.

Çekici sınıfında Mercedes'in, uluslararası ve yurt içi nakliyede yüzde 37 pazar payı bulunduğunu kaydeden Özbayır, 6x4/8x4 inşaat kamyonlarında da Mercedes'in yüzde 70 pazar payına sahip olduğunu belirtti.

Özbayır, Mercedes-Benz Türk'ün, “2008 sonu itibariyle 10 bin adet mertebesinde bir yurt içi satış ve 7 bin adet mertebesinde ihracatla toplam 17 bin adetlik bir rekor satış hedeflediğini” bildirdi.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.