Meral: 'Afrika kapkaç pazarı değil'

Meral: 'Afrika kapkaç pazarı değil'

Afrika'ya büyük önem verdiklerini belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Etiyopyalı işadamlarına Türk meslektaşlarının tecrübelerinden faydalanmaları...

Afrika'ya büyük önem verdiklerini belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Etiyopyalı işadamlarına Türk meslektaşlarının tecrübelerinden faydalanmaları çağrısında bulundu.

Dünyada yaşanan ekonomik kriz, Türk işadamlarının dünyaya bakışını da değiştirdi. Avrupa pazarında meydana gelen daralma üzerine Asya, Ortadoğu ve Afrika ülkeleriyle ilişkilere ağırlık veriliyor. Düzenlediği zirvelerle dünyanın dört bir yanından işadamını Türk girişimcilerle bir araya getiren Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile birlikte Türkiye-Etiyopya Ticaret ve Yatırım Forumu'nu gerçekleştirdi. Forumda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türk işadamlarının işbirliğine açık olduğunu söyledi. Meral, "Ticaret hacmi rakamlarının 1 milyar dolara çıkacağı yönünde umutluyuz." dedi.

TİM ve TUSKON'un birlikte organize ettiği Türkiye-Etiyopya Ticaret ve Yatırım Forumu, ülkenin başkenti Addis Ababa'da dün yapıldı. Etiyopya'nın maliye, tarım, imar ve ulaştırma bakanları da foruma katılarak işbirliği konusundaki kararlılıklarını gösterdi. Forumun açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk işadamlarının burada karşılaştıkları problemleri ilgili bakanlara iletti. Türkiye'nin son dönemde Afrika kıtasını çok önemsediğini ifade eden Büyükekşi, bu bölgenin yeni yüzyılın kıtası olacağını söyledi. Etiyopya'ya yaklaşık 150 işadamıyla geldiklerini vurgulayan Büyükekşi, "Dış ticaret bir ülkede refahı artırır. Biz de buraya bunu sağlamak için geldik. Ancak iki ülke arasındaki ticari hacim istenilen düzeyde değil. Bunun sağlanmamasının temelinde de ülkedeki bürokrasi geliyor. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmadan ticaretin istenilen seviyeye gelmesi mümkün değil." dedi. Etiyopya'da ticaretin gelişmemesinin en temel sebebi bankacılık sektörünün yeterli düzeyde olmaması. Bankalardaki döviz rezervlerinin kısıtlı olmasının yanı sıra, para transferinde işadamlarından da yüksek komisyonlar talep ediliyor. Ayrıca Etiyopya'nın Türk mallarına karşı yüksek gümrük vergisi uygulaması da bir diğer engel. Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da Türk firmaların Etiyopya'da bugüne kadar 500 milyon dolar civarında taahhüt aldığını, hedeflerinin bu rakamı daha yukarılara çekmek olduğunu söyledi. Türk işadamlarının bu ülkede kurdukları fabrikalarda on binlerce kişinin istihdam edildiğine işaret eden Çağlayan, devletin yabancı yatırımcılara sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Türk yatırımcıları göçmen kuş gibi gördüğünü dile getiren Çağlayan, bu kişilerin hem sahiplenilmesi hem de desteklenmesini istedi. Çağlayan, Türk Eximbank'ın Etiyopya'ya yatırım yapacak Türk işadamlarına 100 milyon dolarlık bir krediyi onayladığını, sahiplenme arttıkça bu oranın da yeniden revize edileceğini açıkladı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Afrika'nın Türk müteşebbisleri için bir çıkış kapısı olduğunu ifade etti. Bu pazarın ekonomik kriz döneminde Türk ihracatçısına ilaç gibi geldiğini vurgulayan Meral, Anadolu'daki KOBİ'lerin kendilerini gösterme imkânı bulduklarına dikkat çekti. Meral, bu pazarın kesinlikle 'kapkaç' pazarı olmadığını, özellikle dernek olarak bu ülkelere getirdikleri işadamlarını geniş bir elemeden geçirdiklerini kaydetti. Etiyopya'ya daha önce üç defa daha geldiğini ifade eden TUSKON Başkanı şöyle konuştu: "Her gelişimde burada hızlı bir gelişim görüyorum. Biz Türkiye olarak bu gelişmeden son derece mutluyuz. Şu anda burada yaklaşık 225 Türk yatırımcısı var. Umarım aramızdaki ilişkiler geliştikçe bu sayı daha da artacaktır. Temel hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde ticaret hacmini 1 milyar dolar seviyesine çıkarmak."ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.