MAN Lion’s Coach, dağıtılan 6 ödülden 3’ünü aldı

MAN Lion’s Coach, dağıtılan 6 ödülden 3’ünü aldı

KORTRIJK Busworld Fuarı’ndan MAN rüzgarı esti.

European Coach Week (ECW) olarak da bilinen Busworld Europe (Kortrijk) Fuarı’nda tamamen yenilenen MAN’ın Lion’s Coach (2 aks 12 ve 13 metre), NEOPLAN’ın ise Tourliner (2 aks 13 metre) ve Skyliner 50. Yıl seyahat otobüslerinin sergilendiği MAN standı, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle uluslararası organizasyonun cazibe merkezi oldu. Kartrijk Busworld 2017’de ilk kez görücüye çıkan ve büyük beğeni toplayan MAN Lion’s Coach, bu yıl altı kategoride dağıtılan ödüllerden üçünü alarak, yarışmaya da damgasını vurdu. MAN Lion’s Coach, yarışmada ‘Büyük Ödül’ün (Grand Coach Award) yanı sıra Konfor (Comfort Label) ve Tasarım (Design Label) kategorilerinde de en iyi seçildi. Otobüs sektörünün uluslararası alandaki uzman isimleri ve çeşitli ulaşım şirketlerinin yöneticilerinden oluşan yarışma jürisi, yarışmacıları altı kategoride değerlendirdi. Altı kategoride altı ödül için yarışan 11 firma arasında bulunan MAN, Busworld’de ilk resmi tanıtımı gerçekleştirilen MAN Lion’s Coach ile yarışa katıldı. Yeni model MAN Lion’s Coach; sadece tasarımıyla değil aynı zamanda yeni fonksiyonlarıyla öne çıktı. LED ön ve arka ışıklandırma, iyileştirilmiş güç aktarımı (daha güçlü ve daha verimli D26 motoruyla) ve güvenlik özellikleriyle MAN Lion’s Coach, ECE R66.02 devrilme sistemi standartları ile uyumluluğu en göze çarpan özellikleriyle de ön planda oldu. 

Verimlilik, güvenlik ve tasarımı tek bir pakette sunan MAN Lion’s Coach, dizaynı, teknolojisi, konforu ve performansı ile jüriyi büyülemeyi başararak, altı ödülden “Grand Award Coach”, “Comfort Label“ ve “Design Label” ödüllerini evine taşıdı. Bu yılki Busworld ödülü ile güzel bir başarı yakalayan MAN, fuarda NEOPLAN Skyliner 50. Yıl’ı ile de ön plandaydı. Lion’s Coach‘un galasının yapıldığı bin 600 metrekarelik alanda MAN dört ayrı araç daha sergiledi.

man1-001.jpg

Yeni MAN Lion's Coach, Busworld 2017'de resmen tanıtıldı
Yeni MAN Lion's Coach'un yenilenmesine neden olan araç devrilme standardı ECE R66.02, ekonomi ve güvenlik standartlarını belirleyen yeni bir otobüsü ortaya çıkardı. Yeni MAN Lion's Coach, Busworld 2017'de Kortrijk'de resmen tanıtıldı. Yeni tasarım ile yeni bir tasarım dili ortaya koyan MAN Lion's Coach, böylece daha katı bir iskelet haline getirildi. Optimize edilen hareket ve yeni nesil vites değiştirme stratejisiyle birlikte aerodinamikte yapılan yüzde 20'lik iyileşme sayesinde daha yüksek bir yakıt tasarrufu sağlayan MAN Lion's Coach, arka ve önünde bulunan LED farlarıyla da yollarda bir ilke imza attı. 

Yeni MAN Lion's Coach daha hafif ve daha da sağlam 
MAN Lion’s Coach tasarımcıları; sürücü kokpiti, yolcu bölmesi, bagaj taşıma alanı ve tahrik ünitesinin fonksiyonel alanlarını net bir şekilde ayırmaya odaklandı. Görünüme ek olarak, bu ayrıştırma; bakım kolaylığı sağladığı gibi, hasar gören parçaların hızlı bir şekilde ve büyük maliyetler oluşturmadan değiştirilebilme avantajı sağladı. Üretimde kullanılan yeni malzemeler ve üretim süreçlerindeki geliştirmeler ile MAN Lion’s Coach, daha hafif ve daha sağlam hale getirildi.

2018 MODEL YENİ LİON’S COACH’LAR (2 AKSDA) HEM 12, 
HEM DE 13 METRE SEÇENEKLERİYLE BUSWORLD’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Yeni MAN Lion’s Coach pazara üç farklı uzunlukta sunulacak: araçlar iki veya üç dingilde 12.101 mm, 13.361 mm ve 13.901 mm. 2017 yılının sonunda, dördüncü bir uzunluk olan 13 m iki akslı araç (13.091 mm) MAN Lion’s Coach ailesine katılacak. İlave edilen yeni altı koltuk, 12 m versiyonuyla karşılaştırıldığında, Lion’s Coach’u özellikle ekonomik açıdan çekici bir seçenek haline getiriyor. Tuvaletsiz olan MAN Lion's Coach modelinin maksimum 55 (2+2) veya 41 (2+1) kişilik yolcu kapasitesi bulunuyor. Bagaj bölmeleri, modele bağlı olarak 11,7 ila 14,3 m3 arasında bir hacme sahip. 

Verimlilik ve Konfor Arasındaki Optimum Denge 
Yeni MAN Lion's Coach; şimdiye kadar olduğu gibi yine ekonomik olduğunu ispatlarken, optimize edilmiş Euro 6 aktarma organı ile genişletilmiş dingil oranı = 2.73 ve artan güç çıkışı (20 bg ve 200 Nm artmıştır) gibi avantajları da bulunuyor. Yeni ikinci nesil Retarder, yüksek dingil oranları ile birlikte optimum fren etkisi sağlayan MAN Lion's Coach, 3200 Nm yerine 4000 Nm'lik yüksek maksimum torka ve 500 kW'lık bir güç seviyesine ulaşarak, 80 kW'lık bir artışla sert fren esnasında bile daha fazla rezerve ulaşarak aracın emniyetini arttırıyor. MAN BrakeMatic elektronik fren sistemi ile yeni MAN Lion's Coach, diğer MAN ve NEOPLAN tur ve şehirlerarası otobüsler aynı zamanda daha güçlü EVBec motor freni özelliğine sahip oluyor. Egzoz gazı arka basıncının elektronik olarak düzenlenmesi, artan frenlemeyi de mümkün kılıyor.

Yeni Lion’s Coach’a yüksek performanlı motor ve fonksiyonel şanzıman
460 beygir gücünde (337 kW) ve daha yüksek modellerde standart olarak monte edilen MAN TipMatic şanzıman, D26 motorlarına en uygun şekilde eşleşen yeni bir hareket ve vites değiştirme çözümü sunuyor. Buna ek olarak, ilave edilen yeni özelliklerle: Yeni SmartShifting dişli kutusu işlevi, vites değiştirirken verimlilik ile konfor arasındaki optimum denge bulma konusunda önemli bir rol oynuyor. Böylece tüm sürüş koşullarında vites değiştirme yardımı ile yeni, hızlı bir vites değiştirme prosedürünü birleştiriyor. Zorlu arazide veya ağır yüklerde yüksek performans gerektiren yeni D26, optimize edilmiş hareket kabiliyeti olanakları sunuyor. 200 Nm arttırılan tork, aynı zamanda mükemmel hareket kabiliyetine katkıda bulunarak, genel olarak 20 hp'lik bir güç artışı sağlayan motor, geniş bir motor devri aralığında üstün sürüş performansı sağlıyor.

Kullanımda yüksek konfor sağlayan teknolojiler MAN’da 
MAN Lion’s Coach’da bulunan Rölanti Hızı Sürüşü fonksiyonu ile gaz pedalına dokunmadan rölanti hızında konforlu bir sürüş sağlıyor. Bu yeni özellik ile otobüs, debriyaj devreye sokulduğunda yavaş hareket eden trafik koşullarınsa zahmetsizce ilerliyor. MANuel vites değiştirme, birinci vitesten altıncı vitese kadar mümkün iken, boşta vites daha yüksek bir vites için yetersiz olduğunda veya frenlendiğinde vites küçültme otomatik olarak gerçekleşiyor. Buna ek olarak, EfficientRoll fonksiyonu, Adaptif Hız Sabitleme Kontrolü (ACC), Şerit Koruma Sistemi (LGS) ve MAN Dikkat Muhafazası ile topografya bazlı MAN EfficientCruise hız sabitleme kontrolü gibi çok çeşitli yardım sistemleri de bulunuyor. 

Aerodinamiğin sağladığı ekstra ekonomi 
Yeni nesil amortisörler ve optimize edilmiş araç konfigürasyonu, gelişmiş sürüş konforu, gelişmiş bir kullanım ve daha yüksek güvenlik özellikleri sunuyor. Yardım sistemleri sadece seyahat sırasında ilave konfor ve güvenlik sağlamakla birlikte aynı zamanda aerodinamikte olduğu gibi verimliliğe de önemli katkıda bulunuyor ve bu da önceki modelden yüzde 20 daha iyi sonuçlar veriyor. Şöyle ki; EfficientRoll fonksiyonu, dişliyi nötr "N" konumuna otomatik olarak hareket ettirerek, otobüsün mümkün olduğunca tahrik hattındaki az sürtünme kaybıyla hareket etmesini sağlayarak, hafif yamaçlarda bile etkin bir artış sağlıyor. Bir önceki EfficientCruise versiyonunda yüzde 6'ya varan bir yakıt tasarrufu sağlarken, yeni özellikler yakıt tüketiminde daha fazla verimlilik sağlıyor.

Aracın dışında yer alan onlarca çekici özellikaracın içinde de bulunuyor

 Yeni MAN Lion's Coach’da iç mekan çekiciliğini artıran yeni tasarımlara yer verildi; entegre bir LED şerit ışıkla zemin ılık beyaz renkte aydınlatırken, yeni renk ve döşeme konseptinde hafif ve rahatlatıcı tonlar kullanıldı. Yeni tasarlanan bagaj rafları, kendine özgü görünümü ile son derece göz alıcı hale getirilirken, ön cama doğru oldukça önemli bir mesafede uzatılarak hem yolcular hem de sürücü için geniş bir alan hissi yaratıldı. Çeşitli fonksiyonlar sunan, hava akışını ve yönünü sürekli olarak ayarlamaya veya LED ışığını ve hoparlör işlevini açıp kapatmaya izin veren entegre servis setleri, seyahati daha konforlu hale getirdi. Sürücü kabini, ergonomi ve pratiklik bakımından geliştirilerek, daha da modern bir görünüm kazandı. Yapılan geliştirme; tuşları yeniden konumlandırmayı ve depolama alanını sürücünün soluna yeniden tasarlamayı da kapsadı. Gelişmiş depolama konsepti daha fazla alan sağlarken yeni formunda; A4 klasörler/dosyalar, büyük içecek şişeleri veya cep telefonları gibi sık kullanılan araçları saklamaya daha uygun hale geldi. Neredeyse görünmez ısıtma tellerine sahip optimize edilmiş ısıtılmış sürücü penceresi, sürücü için daha fazla konfor ve güvenlik kazandırdı. Ek bir seçenek olarak, bu pencere laminasyonlu emniyet camında da mevcut olup, ısıtma telleri sadece 0.02 mm çapındadır. Dahası, bölmeler arasına yerleştirilen filmdeki UV filtresi sayesinde, otobüse yalnızca% 1 UV ışını girebilir. 9 Kasım 2017 tarihinden itibaren yeni onaylanan tüm II. ve III. Sınıf otobüsler için geçerli olan ECE R66.02 standardında, devrilme durumunda otobüs içerisinde bir yaşam alanına ihtiyaç duyulacak. Bunun alanın oluşabilmesi için aracın iskelet yapısı, yolcuların hayatta kalma alanını korumaya yönelik daha fazla enerji absorbe edebilmeli. MAN bu yasal gerekliliklere uymak için yüksek mukavemetli çelik parçaları araç iskeletine entegre ediyor. B sütununda ve aracın arkasında rulo bar (kuşak ) için patentli Tube-in-tube teknolojisi kullanıyor ve bu önlemlerin her ikisi de gerekli yapı gücü sağlayarak bir çarpışmadan kaynaklanan enerjinin optimum düzeyde absorbe edilmesini sağlamada önemli bir rol oynuyor. Yeni MAN Lion's Coach'ın kaza durumunda yüzde 50 daha fazla çarpma enerjisini absorbe edebileceği anlamına geliyor.

NEOPLAN TOURLİNER DA 2 AKS 13 METRE SEYAHAT OTOBÜSÜNÜ FUARDA TANITTI

MAN’nın çok yönlü model olan yeni NEOPLAN Tourliner, premium segmentte ihtiyaç duyulan tüm özellikleri sunuyor. NEOPLAN Tourliner’ın iki akslı 13 metrelik modeli, bu yıl Busworld 2017'de MAN’ın araç versiyonlarına eklendi. Ayrıca, LED ana farlar serinin standart donanımlarına arasına alındı.Yeni NEOPLAN Tourliner, NEOPLAN ailesinin bir parçası olduğunu ilk bakışta hissettiriyor. Şık bir şekilde tavana uzanan ön kısım, "kuyruklu- yıldız " tasarımı klima kontrol ünitesi, daha da belirgin farlar ( 2016 sonundan bu yana tüm NEOPLAN otobüslerinin özelliği olan siyah arka plana sahip ve "Angel Eyes" LED gündüz farları ) ve çok övgü alan ‘sharp-cut’ keskin hatlara sahip tasarım, kusursuz bir NEOPLAN resminin parçalarını tamamlıyor. Bu araç, kusursuz üst segment otobüs görünümünü korurken, var olan filosuna standart segmentte otobüs eklemek isteyenler için de idea bir seçenek oluşturuyor. Geçen yıl iki ve üç akslı modellerin piyasaya sürülmesinin ardından, Kortrijk'de düzenlenen Busworld 2017’de, model yelpazesini zenginleştirecek ekstra uzun iki akslı modeli satışa sunulacağını duyuran MAN, 13.103 mm'lik yeni NEOPLAN Tourliner ile 59 yolcu için rahat oturma imkanı sunuyor. 14.3 m3'e kadar olan bagaj kapasitesi, bu otobüsün ekonomik şehirlerarası seyahatler için olduğu kadar gezi ve günlük turlar için de ideal bir seçim olmasını sağlıyor. 19.5 tona kadar olan toplam ağırlığı da 13 m iki akslı otobüsün olası kullanımlar açısından esnekliğine katkıda bulunuyor. 

Yolcular ve sürücüler için üst donanım özellikleri 
Yeni NEOPLAN Tourliner, uyumlu renklere sahip, aydınlık ve ferah iç mekan, erişimi kolay bagaj rafları ile yolcularını evlerinde hissettiriyor. Yeni renk konsepti, lüks bir atmosfer yaratan gri tonları ve bej tonlarının cesur kullanımı ile fark yaratıyor. Otobüs’ün iç aydınlatmasında kullanılan LED ışıklar, aydınlatma tasarımı alanındaki yeni gelişmelerden öncü örnekler sunuyor. Ayrı ayrı ayarlanabilen dolaylı havalandırma sağlayan yeni üniteler sayesinde servis setlerinde artan konfor seviyesini hissettiriyor. Araç içi havalandırmasını iyileştirmek için havalandırma sistemi tamamen revize edilen NEOPLAN, tüm koltuklarında ikiz USB çıkışları bulunuyor.

man_.jpg

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.