Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Lojistik Üstüne Mütevazi Çeşitlemeler

* Lojistik ister “ünlü” ister “ünsüz” olsunlar, harflerin tümünü sever. Lojistiğe göre, harfleri sevmeden nasıl ulusal ve uluslararası bir lojistik dili yaratılabilir ki?

* Lojistik, “iletişim” artı “bilişim”e gönülden inanır. İnanmadıkları, bu iki değeri yadsıyanlardır.

* Lojistik bir araçtır. Amacı, devasa “tedarik zinciri” ailesine hizmet vermek olan güçlü bir araç ve bundan müthiş gurur duyar.

* Lojistik bilir ki, “üretim-pazarlama-satış” üçlüsü bir “dörtlü” olmak zorundadır ve söz konusu efsanevi üçlünün dördüncü unsurunu “tedarik zinciri”nin teşkil etmesi büyük ölçüde kendisine bağlıdır.

lojistik-emoji-002.jpg* Lojistik der ki, “Ne de çok ‘can dostum’ vardır benim ve ilgilenenlere izinleriyle adlarını tek tek anımsatayım: İşletme sorumluluğu / Ekip çalışması / Sipariş / Denizyolu (ve iç su yolları)-Demiryolu-Karayolu-Havayolu taşımacılığı / Envanter / Depolama / Malzeme idaresi / Ambalajlama-Paketleme / Uygun maliyet / Müşteri odaklılık / Yüksek hız / İş bitiricilik. Unuttuğum ya da unuttuklarım varsa, onları da bana bir bir anımsatsın bu satırları okuyanlar!”

* Lojistik yalancılıktan, iki yüzlülükten, tembellikten, boş durmaktan, şikâyetçilikten, uyumsuzluktan, çözümsüzlükten, umutsuzluktan, kendini övmekten, laf cambazlığıyla dedikoduculuktan ve aşırılıktan hiç hoşlanmaz!

* Lojistiğin yeni fikirlere ve yapıcı eleştirilere kapısı daima açıktır.

lojistik-emoji2.jpg* Lojistik, olaylara bakış açısını çağın gereklerine göre değiştirmekten ve kendini devamlı güncellemekten yanadır.

* Lojistik, “Nasıl böylesine harika bir empati ustası olabildiğini” soranlara, “Ustalığın ancak ustalardan ve o da eğer azmedildiği takdirde öğrenilebileceğini” söyler.

* Lojistik hak yemez, hakkı olanı da alır!

* Lojistik kararsız da değildir cesaretsiz de!

* Lojistik işini sever. Tıpkı farkındalık yaratmayı sevdiği gibi.

* Lojistik konuşmaktan çok ya dinler ya çalışır.

* Lojistik güler yüzlü, etkileyici ve inandırıcıdır.

* Lojistik, yitirilen zamanın kesinlikle geri getirilemeyeceğinden ötürü, hayatta aynı hatayı ikinci kez tekrarlayanların başlarına geleceklerden haberdardır.

* Lojistik yanılsamaya uzak, uslamlamaya yakın durur.

* Lojistiğin modası geçmeyeceğinden olsa gerek, ketumiyeti ve başına buyrukluğuyla meşhur moda endüstrisi bile son senelerde tatlı-sert dilinden “lojistik” sözcüğünü düşürmez olmuştur.

* Lojistik, “tedarik zinciri”nin köprülerini kurandır ve kurduğu köprüleri asla yakıp yıkmaz!

* Lojistiğin yaşam koçu “işbirliği”dir. Lojistik ile seanslara başladıktan sonra “işbirliği,” yaşam koçluğu yapması için rica üstüne ricada bulunan, araya kalburüstü aracılar koyan bütün unsurları büyük oranda geri çevirmektedir.

* Lojistik, yol haritasız yola koyulanların yoldan çıkıp devrileceklerini veya alabora olacaklarını ya da çakılacaklarını bilir. Bu paha biçilmez bilgiyi öğrenmesi gerekmemiştir çünkü DNA’sında zaten mevcuttur.

* Lojistik, elde ettiği tartışma götürmez şöhreti ancak “tedarik zinciri”nin nitelikli çevresinin bir bileşeni olarak kaldıkça koruyabileceğinin bilincine varmıştır. O nitelikli çevreden koptuğunda, tarihe karışacağı yüzde yüzdür.

* Lojistik ödün vermez, benzersiz iş disiplinini askeri kökenine borçludur.

* Lojistik, saygın bir bilim dalı [“süreç bilimi”] olarak kabul görmesinin sağladığı yüksek moralle artık bir tür sanat dalı olarak da kabul edilmenin peşindedir. Ne sanatı mı? Elbette ki “süreç sanatı!”

* Lojistiğin hem selefi bulunmaz hem de halefi!

* Lojistik, LOJİPORT’un kan kardeşidir, LOJİPORT da lojistiğin. Lojistik sektörü ve lojistikseverler için güvenli, modern, güncel, işlek bir liman ve öncü bir okul niteliğindedir LOJİPORT!

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

 

Bu yazı toplam 1984 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.