• BIST 117.741
 • Altın 398,909
 • Dolar 6,8523
 • Euro 7,8114
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C

Limakport, Mardinli işadamlarına tanıtıldı

Limakport, Mardinli işadamlarına tanıtıldı
LİMAKport İskenderun’un Mardin Merkezli Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi tanıtım toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Mardin Ramada otel de düzenlenen ve Mardin ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin diğer bölgelerinde faaliyet gösteren iş insanları, lojistik firmaları ve uluslar arası taşıma yapan firmaların katıldığı toplantıda, İskenderun Limakport’un özellikleri, Mersin limanıa göre avantajları, Irak transiti için sunmuş olduğu hizmetler ve mali avantajlar hakkında bilgiler verilmesinin yanı sıra bölgesel ticari kalkınma planı masaya yatırıldı.

Ramada otelinde düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı, Coşkun Öztürk, Derik Belediye Başkan Vekili/Kaymakam Hakan Kafkas, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Mardin Artuklu İlçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Limakport İskenderun Limanı Genel Müdürü Gündüz Arısoy, Limakport İskenderun Limanı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, Gelecek Partisi Mardin İl Başkanı M.Emin İlhan, Mardin Girişimci İş İnsanları Derneği Kurucu Üyesi, Başkan vekili ve MUSİAD Lojistik Başkanı Ercan Kasap, UND Başkanı Tahir Aydoğan, İş insanları, STK’lar ve davetliler katıldı.

Toplantıda konuşma yapan, Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy, Habur Sınır kapısına Türkiye’ye en yakın limanı olan ve büyük bir yatırımla yenilenen Limakport İskenderun limanı’ın ticari avantajlarını anlattı.

Arısoy,” Suriye’ye en yakın liman olma özelliğini taşıyan İskenderun limanı Halep’e 143 km Erbil’e 925 km Bağdat’a 1250 km, Tebriz’e 1200 km,Tahran’a 1820 km uzaklıkta bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "rak’ın Güneyine Süveyş kanalını geçip Arap yarım adasını dolaşarak gitmek yerine İskenderun limanı uygun liman olması dolayısıyla Mersin’e göre ortalama yüzde 15 daha düşük acente lokal masrafları, daha uzun süreli vardiye serbest süre, daha uygun CFS(Aktarma) maliyetleri ve Habur sınır kapısı’na 129 km daha yakın olması avantajı sağlamaktadır. Şirketimiz müşteri temsilciliği ofisleri açtı. Ve burada 35 kişi 24 saat müşterilerimize hizmet veriyor. 2018 yılında limanda 520 bin 2019 yılında ise 410 bin olmak üzere 930 bin canlı hayvan nakliyatı gerçekleşti. Nakliyecilerimize şu söylemek istiyorum. Bizi deneyin, memnun kalırsınız” dedi.

"LİMAN İÇİN 750 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILDI"

Limakport İskenderun Limanı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü ise,Kadim şehri olan Mardin,özelikle Ortadoğu ülkelerine olan yakınlığı ve eski İpek yolu üzerinde bulunması ile transit taşıma güzergahında önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Habur sınır kapısına en yakın liman olan İskenderun limanı 8 yıl önce Limak Şirketler Gurubu tarafından özelleştirmeden devir alınarak 750 milyon dolar yatırım yapıldığını ifade eden Ünlü,” Yılık 1 milyon konteyner eleçme kapasitesini siz değerli iş adamlarının lojistik sektörünün emrine sunulmuştur.Transit taşıma güzergahında önemli bir konuma sahip ve güçlü lojistik sektörü ile Irak transit taşımacılığı merkezi olan Mardin ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin siz değerli iş insanlarına ,Habur sınır kapısına en yakın en modern ve en uygun liman olan Limakport İskenderun limanının avantajları hakkında bilgi vermek için buradayız. İskenderun limanının 30-40 yıl önce olduğu gibi Ortadoğu’nun batıdan giriş kapısı olması için 1 yıldır Irak’da ve Suriye’de, değişik girişimlerde bulunuyoruz. Bu çercevede 6 ay önce Erbil’de limanımızın ofisini açtık. Geçtiğimiz Kasım ayında Erbil’deki iş adamlarını toplayarak, limanımızı tanıttık” dedi

Çok olumlu tepkiler aldıklarını vurgulayan Ünlü” Geçtiğimiz aylarda Bağdat ofisimizi faaliyete geçirdik. Erbil'deki ofisimiz gün sayıyor. Bağdat ofisimiz ile de Avrupa ve Amerika menşeli malların Agaba ve Um Qasr limanı yerine Limarkport İskenderun limanı üzerinden siz değerli iş ortaklarımız ile Irak’a aktarmayı amaçlamaktayız. Lİmakport İskenderun limanı olarak bölgenin ekonomik ve lojistik gelişmesini hızlandırmak adına yaptığımız bu çalışmalarda, siz değerli iş insanlarının, transit lojistik, sektörü temsilcilerinin nakliyecilerinin ve gümrük müşavirlerinin Limakport İskenderun limanının avantajlarından haberdar olmadıklarını görüyoruz. "Bizler, denize sınırı olmayan ancak ticari potansiyeli yüksek ve bölgenin lojistik merkezi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen bu bölgeye en yakın LimakPort İskenderun Limanıyız. Temelleri 1976 yılına dayanan, inşaat, turizm, çimento, altyapı, üstyapı ve enerji yatırımları, enerji taahhüt, havacılık ve gıda alanlarında milyarlarca dolarlık projeleri yöneten ayrıca Zakho tünelini inşa eden Limak Şirketler Grubuyuz. Biz 100 yıl önce Anadolu-Bağdat Demiryolları Kumpanyası tarafından işletilen, 40 yıl öncede Irak tarafından yoğun şekilde kullanılan İskenderun Limanıyız. Biz Limak Şirketler Grubu tarafından yaklaşık 800 Milyon Dolar yatırım yapılarak, tüm altyapısı ve makine ekipmanı yenilenen bölgeye en yakın, en modern, en hızlı ve en ucuz hizmet alabileceğiniz, yıllık bir milyon Konteyner elleçleme kapasitesi sunan LimakPort İskenderun Limanıyız. Bizler bu bölgede ticaret yapan ticaretini geliştirmek için uygun fiyatlı ve hızlı lojistik hizmete ihtiyaç duyan siz kıymetli iş insanlarına bir farkındalık yaratmak için buradayız. LimakPort İskenderun limanının Kuzey Irak için en yeni ve en yakın ticaret kapısı olduğunu anlatmak için buradayız. Bugünlerde yoğunluktan hizmet almakta sorun yaşadığınız Mersin Limanına, Protestolardan sürekli kapanan Um-Qasr limanına ve Erbil’e 1.500 Km uzakta olan aqaba limanına alternatif olarak size sadece 925 km mesafedeki en yakın limanı kendi limanınız gibi kullanabileceğiniz LimakPort İskenderun limanını ve size avantajlarını anlatmak için Mardin'deyiz. İskenderun Limanının rahatlıkla kullanabileceğinizi anlatabilmek için İskenderun’a gelmenizi beklemedik, uzakta kalmadık biz sizlere geldik”dedi

Ünlü: Limandan Mersin’e göre konteyner başına en az 150 dolar daha az maliyetle hizmet alabileceğinizi öğreneceksiniz. Limakport İskenderun limanında Irak transitini arttırmak birinci önceliğimizdir. Bunun için özelike siz değerli lojistik firmaları için limanımızın giriş çıkış kapıları yenilendi. Ve hızlandırıldı. CFS aktarma hizmetleri hızlı ve kaliteli hale getirildi. İlave profesyonel kadro kurulup makine ekipman sayısı artırıldı. Müşteri memnuniyeti için özel ekip kuruldu. Bu ekip müşterimizin talebi sonrası konteynerin serilmesi, hasarsız ve hızlı bir şekilde ıra aktarılması, gümrük süreçlerine destek ve tırın kapıdan çıkışına kadar tüm süreçlere destek olmaktayız. Bunlara ilave olarak İskenderun da artık kamu hizmeti olan Gümrük iş ve işlemleri son bir yılda oldukça hızlı yapılmakta olup Gümrük laboratuarları de devreye alınmıştır. Türkiye’ye’nin 4.büyük limanı İskenderun limanı,stratejik konumu ile gelişmeye açık, Akdeniz’in önemli bir limanıdır. Mersin yerine İskenderun olmanını tercih etmeniz, hem zaman, hem mekan hemde maliyet cazibesi anlamında sizin açınızdan çok daha cazip imkanlar sunacaktır" şeklinde konuştu

"ÇOK MODERN BİR LİMAN OLDU"

Mardin Girişimci İş İnsanları Derneği Kurucu Üyesi, Başkan vekili ve MUSİAD Lojistik Başkanı Ercan Kasap da, Limak İskenderun Limanının değerli yöneticilerinin Mardin’de gerçekleştirildiği Limakport liman’ın Irak transiti için sunmuş oldukları hizmetleri ve mali avantajlarla ilgili iş birliği toplantısı iş insanlarımız için verimli geçtiğini söyledi.

Kasap,”Tüm sanayici ve üretici firmalarınmızın yapacakları ihracat, ithalat ve transit taşımalarını Limakport İskenderun limanı olarak sağlanan maliyet avantajı sunulan modern limancılık hizmetleri göz önünde bulundurulduğunda, İskenderun Limanının daha aktif kullanılması ve çalışılması gerektiğine inanıyorum. Limakport limanı ile tanışmamız limanı yetkililerinin bölgeye olan ilgisi sayesinde oldu. Limanı bize tanıtarak, hizmetlerini ve uygun tarifelerini anlattılar. Denemeye karar verdik. Ve İskenderun limanının ziyaret ederek, araçlarımızın giriş çıkış operasyon hızlı ve kalitesinden emin olarak yönlendirdik. Gerçekten de bizi iş ortağı gibi görerek tüm hizmetleri dört dörtlük verdiklerini tanık olduk. Ve güvenimizi sağlamlaştırdık. Konteynerleri ve yüklerimizi aynı gün sorunsuz teslim ettiler. “ifadelerini kulandı.

MARDİNLİFE.COM

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096