"Lastiklerin efendisi"

"Lastiklerin efendisi"

DÜNYANIN en büyük lastik üreticisi Japon Bridgestone ve Sabancı Holding ortaklığında 27’inci yılını geride bırakan Avrupa’nın en büyük 7’nci lastik üreticisi Brisa’da üst düzey bir atama gerçekleşti.

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Japon lastik devi Bridgestone’un Bağımsız Devletler Topluluğu/Rusya, Ortadoğu ve Afrika (CMA) Bölgesi’nden sorumlu Başkan Yardımcısı oldu. Hakan Bayman, “Bu atama Bridgestone için önemli bir kültürel ve globalleşme projesi. Sabancı Holding’e de çok faydası olacak. Japon markanın en büyük potansiyel büyüme beklediği bölgeleri yöneteceğim” diye konuştu.

DÜNYANIN en büyük lastik üreticisi Japon Bridgestone ve Sabancı Holding ortaklığında 27’inci yılını geride bırakan Avrupa’nın en büyük 7’nci lastik üreticisi Brisa’da üst düzey bir atama gerçekleşti. 2009 yılından bu yana Brisa Genel Müdürü olarak görev yapan Hakan Bayman, 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Bridgestone Corporation’ın Bağımsız Devletler Topluluğu/Rusya, Ortadoğu ve Afrika (CMA) Bölgesi’nden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak atandı. Hakan Bayman, aynı zamanda hem Brisa’da Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürecek hem de Bridgestone’un Avrupa bölgesi yönetim kurulunda yer alacak.

YAPTIKLARIMIZ YANSIMIŞ

Atamayla ilgili Hürriyet’e konuşan Hakan Bayman, bu atamanın hem Bridgestone hem de Sabancı Holding için çok önemli olduğunu belirterek, “Bridgstone için bu atama önemli bir kültürel ve globalleşme projesi. Türkiye’de yaptıklarımız ve iş yansımaları onlarında dikkatini çekmiş ki bu seviyede üst düzey bir iş önerdiler. Başına geçtiğim bölge çok büyük bir coğrafya. Potansiyeli ve zorlukları da büyük. Moskova’dan Johannesburg’a, Dubai’den İstanbul’a kadar bir coğrafyadan bahsediyoruz. Tüm Afrika, tüm Ortadoğu, Rusya, Türkiye ve Kafkaslar bana bağlı olacak.  Bridgestone’un en büyük potansinyel büyüme beklediği yerler bunlar.  Yeni görevimde merkez Brüksel olacak” dedi.

ORTAKLIĞIN BAŞARISI

Hakan Bayman’dan boşalan Brisa Genel Müdürlüğü pozisyonuna ise 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Yiğit Gürçay getirildi. Uzun süre çok uluslu şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan Yiğit Gürçay, uluslararası liderlik deneyimiyle Brisa Genel Müdürlük koltuğuna oturacak.  Atamalarla ilgili değerlendirmede yapan Sabancı Holding ve Brisa Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Hakan Bayman’ın Bridgestone’da uluslararası bir görev için seçilmesinin, iki büyük grup arasındaki uyumlu ortaklığın başarısı olduğunu söyledi.  Güler Sabancı, “Hakan Bayman’a başarılar diliyorum. Bayman’dan görevi devralan Yiğit Gürçay’ın da uluslararası deneyimi ile Brisa’yı daha ilerilere taşıyacağına inanıyorum” diye konuştu

yigit-gurcay.jpg

Bayman yerine Gürçay

HAKAN Bayman’dan boşalan Brisa Genel Müdürlüğü pozisyonuna gelecek Yiğit Gürçay, 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme Yüksek Lisansını tamamlamış. Çalışma hayatına Unilever Pazarlama Bölümünde başlayan Yiğit Gürçay, Roche Türkiye-OTC Satış ve Pazarlama Müdürü ve Ülke Müdürü, Roche HQ-Global Marka Lideri, Roche Güney Afrika - Ülke Müdürü, Bayer Güney ve Sub Saharan Afrika-Ülke Müdürü, Bayer Türkiye Genel Müdürü görevleri sonrasında 2007-2011 yıllarında GlaxoSmithKline (GSK) Türkiye Genel Müdürü olarak çalıştı. Brisa’ya katılmadan önceki son görevleri 2012-2014 yılları arasında GSK Orta Doğu, Afrika Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcılığı ve 2014-2015 yılları arasında Orta Doğu, Afrika ve CIS Bölgeleri Kıdemli Başkan Yardımcılığı.

Margarin müdürüydü

1966 doğumlu Hakan Bayman, çalışma hayatına 1993 yılında Henkel Turyağ’da Toz Deterjanlar ve Margarin Marka Müdürü olarak başlayan Bayman, daha sonra 1996 yılında Henkel KgAa Düsseldorf Kategori Müdürlüğü görevini üstlendi. Ocak 1997’de Coca-Cola Kafkasya ve Orta Asya Temsilciliği Bölge Marka Müdürü olarak görev alan Bayman, aynı yılın Aralık ayında Kraft Sıvı Yağlar ve Margarinler Pazarlama Müdürü görevine getirildi. 2002-2007 yılları arasında Brisa Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunu üstlenen Bayman, 2007-2008 yılları arasında BMW Genel Müdürü olarak çalıştı. Bayman, 2009 yılından bu yana Brisa Genel Müdürü olarak görevini yürütüyor. Hakan Bayman, bu görevine ek olarak Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Lastik Sanayicileri Derneği (LASDER) ve Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Yönetim Kurulları’na başkanlık yapıyor.

Emre ÖZPEYNİRCİ – HÜRRİYET

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.