• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 5 °C

Kuruyük piyasası toparlanacak gibi

Kuruyük piyasası toparlanacak gibi
 Kuru yük piyasası Ocak ayındaki tarihi düşüşünden sonra Şubat ayında toparlanmaya çalışıyor, Baltık Dry Endeks (BDI)’in Aralık ayı ortasında...

 

Kuru yük piyasası Ocak ayındaki tarihi düşüşünden sonra Şubat ayında toparlanmaya çalışıyor, Baltık Dry Endeks (BDI)’in Aralık ayı ortasında başlayan ve Ocak ayı ortasında 1000 psikolojik sınırının altına inmesi ile devam eden hızlı düşüşü Şubat ayının ikinci haftasına kadar sürdü. Baltık Dry Endeks 3 Şubat 2012 tarihini, 12 Aralık 2011 tarihinde başladığı sürekli ve yüzde 66,5’luk gerilemeyle 647 puandan kapattı. Bu seviye, küresel finansal kriz nedeniyle 5 Aralık 2008 tarihinde görülen tarihi dibin (663) bile 16 puan altında oldu. Bu gelişmeyi takiben nihayet geçen hafta kuru yük piyasası yavaşca toparlanmaya başladı ve 10 Şubat tarihinde BDI 715’e kadar çıkabildi.

Güney Amerika’da hububat sezonunun yaklaşması Brezilya’nın madencilik faaliyetlerini artırması Şubat ve Mart ayında piyasaya hareket getirebilir. Şubat ayında Çin demir cevheri faaliyetlerinin de tekrar güçlenmesi bekleniyor, ancak bu desteklerin BDI’yı 1000 puanının üstüne çıkracak kadar güçlü olması önemli. Çünkü capesize ortalama kazançları işletme maliyetlerinin altına düşmüş durumda. Çin limanlarındaki demir cevheri stoklarının rekor seviyelerde olması nedeniyle yılın ilk çeyreğinde demir cevheri taşımaları çok güçlü olmayabilir. Avrupa ekonomisindeki gerginlik ve yeni inşa gemi teslimlerinin hız kesmemiş olması da unutulmamalı. Supramax ve handysize gemilerin kazançları da çok düşmüş durumda ancak bu tonaj gruplarında aşırı arz konusu panamax ve capesize gemiler kadar yoğun olmadığından ileriki günlerde hissedilir bir düzelme daha muhtemel.

BDI’nın tarihsel olarak çok düşük seviyelerde bulunması armatörlerin ellerindeki yaşlı gemileri hurdaya çıkarmaya ve hatta laid-up uygulmasına gitmelerine neden oluyor. Piyasanın en son toparlanması Panamax piyasasındaki canlanma nedeniyle oldu ama bu bir canlanmadan ziyade aslında anormal kayıpların sona ermesi ve piyasanın normale dönmesi olarak görülmeli.

AŞIRI TONAJ ARZI DEVAM EDİYOR;

Kuru yük piyasasının bu seviyelere gerilemesinin altındaki en büyük neden aşırı tonaj arzı. Maalesef Drewry tarafından en son yayınlanan raporda bu konuda yapılan tahminler hiç de iç açıcı değil. Anılan rapora göre; tonaj arzı yıllık yüzde 15,2 artışla 2011 yılı sonunda 605 milyon dwt’ye ulaştı. Aynı dönemde 19,1 milyon dwt kapasite hizmet dışına çıkarıldı. Drewry’nin tahminine göre kuru yük filosu 2012 yılında 684 milyon dwt, 2016 yılında ise 765 milyon dwt kapasiteye çıkacak. Bu rakamlar kuru yük piyasasının geleceği için korkutucu. Muazzam büyüklükteki mevcut teslim programı ve önceki yıllardan sarkan teslimlere bakıldığında 2012 yılında teslim edilecek tonaj kapasitesi 97,6 milyon dwt’ye ulaşacak. Teslimlerin 16,5 milyon dwt kapasite ile en fazla VLOC segmentinde olacağı öngörülüyor. 

2011 yılında 2010 yılına göre yaklaşık 3 kat daha fazla olarak 19,1 milyon dwt tonaj kapasitesi hizmet dışına çıkarıldı. 2012 yılında da bu alanda en az 2011 yılının seviyelerinin yakalanması beklenirken 2016 yılında sadece 10,6 milyon dwt kapasitenin hizmet dışına çıkarılacağı tahmin ediliyor. 

CAPESIZE

Piyasalardaki kan  kaybı altıncı haftada durulmaya başladı. Bu hafta Capesize endeksi piyasayı olumlu yönde kapatmayı başardı. Pasific ve Atlantic rotasındaki bağlantı dengeleri devam ediyor. Geçtigimiz hafta oldugu gibi Pasific rotasında daha yogun şekilde bağlantı yapılırken, Atlantik rotasındaki gemilerde bağlantılar daha seyrekti.

PANAMAX

Panamaxlarda piyasadaki olumlu havadan etkilendiler. Uzak Doğu rotasındaki kazançlar US$ 18,000 seviyelerindeydi. Bazı bağlantıların US$20,000 seviyelerine çıktığı bile söylendi. Period bağlantılarında  ise bu rakamları ise yavaşlamaya başlıyor. Gelecek haftaki durum belirsiz ancak olumlu yönde beklentiler olduğunu söyleyebiliriz. 

HANDYMAX

Handymax piyasaları;  bu hafta genel piyasalardaki pozitif yönlü çıkıştan etkilenmeyen tek endeks Handmaxlardı. Bu hafta Hindistan ve Kuzey Çin bölgesinde çalışan gemilerin navlunları US$10,000 civarındaydı. Atlantik bölgesindeki gemiler oldukça yavaş bir hafta geçirdiler. Pasific rotasındakiler ise daha hareketliydi ancak bu piyasaların olumlu yönde kalmasına yetmedi.

COASTER

Altıncı  haftada; Hazar denizinde Volga-Hazar kanalının bazı gemilere kapanması nedeni ile transfer limitliydi. Kargo oranları 2000 cbm seviyesindekiler US$29/mt Astrakhan / Anzali.  Yük hareketlerine baktıgımızda genelde çelik, kömür ve hububat agırlıklı olarak taşınmalar devam ediyor.

Baltık ve Kuzey Denizi’nde mineral ve çelik yükü ağırlıklı olarak taşındı.

Güney İspanya,Fransa Akdeniz kıyısı, Italya ve Adriyatik’te genel olarak yük hacminde artış olmaya başladığı brokerler tarafından bildirildi ancak  yakıt fiyatlarındaki artış navlunları yükseltti. Buzlanma coaster piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Satışı Raporlanan Kuru/Dökme Yük Gemileri ve Tankerler : 

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096