• BIST 105.268
 • Altın 162,850
 • Dolar 3,9604
 • Euro 4,6498
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara -3 °C

Kuruyük geriledi, panamax hareketli

Kuruyük geriledi, panamax hareketli
 Capesize sektöründeki zayıf talep nedeniyle kuru yük piyasası geçen hafta geriledi. Pazartesi günkü artışın ardından hem BDI hem de BCI’nın...

 

Capesize sektöründeki zayıf talep nedeniyle kuru yük piyasası geçen hafta geriledi. Pazartesi günkü artışın ardından hem BDI hem de BCI’nın haftanın kalan günlerinde sürekli gerilemesiyle haftalık kayıp BDI’da % 1.77, BCI’da % 3,4 oldu. Supramax ve Handymax endeksleri de gerilereken Panamax endeksi haftanın tek pozitif hareket gösteren endeksi oldu ve BPI % 3,6 arttı.

BCI’nın düşüşüne ve önemli miktarda yeni capesize taşıma kapasitesinin piyasaya katılmasına rağmen geçen hafta çok iyi seviyelerden capesize periyod bağlantıları oldu. Örneğin 1993 yapımı bir capesize 4-6 aylık periyod için günlüğü 21.750 dolardan bağlandı. Aralık ayının başları itibarıyla bu yıl 230 adet yeni inşa capesize gemi teslim edildi. Bu yıl sonuna kadar bu yıl teslim edilen yeni inşa capesize sayısının 245 gemiye yükselmesi bekleniyor. Gelecek sene ne olacağı ise merak konusu çünkü gelecek yılda 220 adet yeni inşa capesize teslim edilmesi planlı.

Bu yıl şimdiye kuru dökme yük filosu % 13 büyüyerek 1.000 adet’in üzerinde 86 milyon dwt kapasiteye sahip gemi teslimi gerçekleştirdi. Buna karşılık 21 milyon dwt kapasitesinde kuru dökme yük gemisi de hizmet dışına çıkarıldı.

Çin çelik üretim ve tüketiminin 2012’de hız kesmesi bekleniyor;

Ocak – Kasım dönemi rakamlarına dayanılarak Çin’in bu yılki ham çelik üretiminin % 9,7 artarak 688 milyon tona, ham çelik tüketiminin ise % 9 artarak 655 milyon tona ulaşması bekleniyor. Gelecek yıl ise ham çelik üretiminin sadece % 5,8 artarak 728 milyon tona tüketimin de % 4,6 artarak 685 milyon ton’a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çelik tüketiminin yarısını gerçekleştiren iç inşaat pazarında uyguladığı sıkı para politikasının Çin hükümetince terk edilmediği sürece ülkenin iç çelik talebinde önemli bir iyileşme mümkün görülmüyor.

Çin kömür üretimi artıyor;

Çin’in iç kömür arzını artırma çabaları bu yıl iyi sonuç verdi. Ülkenin toplam kömür üretiminin geçen yıla göre 300 milyon ton artarak 3,5 milyar tonun üzerine çıkacağı Çin Kömür Sanayi Birliği tarafından belirtiliyor.

Birliğe göre ülkenin Ocak – Ekim dönemi kömür üretim ve tüketimi geçen yıl aynı döneme göre bu yıl sırasıyla % 9,5 ve % 13,1 artmış durumda. Ülkenin bu yılki kömür ithalatının ise 150 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

CAPESIZE 

Geçtiğimiz hafta capesize kazançları ve endeksinde küçük bir düşüş yaşandı. Armatörler piyasayı düşürmemek için 32,000$ seviyelerinde direnmeye çalıştılar ancak yine de yaklaşık 1,000$’lık bir düşüş oldu. Önümüzdeki hafta Chrismas/Yeniyıl tatili olması nedeni ile piyasaların yavaşlaması öngörülüyor.

PANAMAX

Capesize endeksi ile genelde ters orantı içinde olan Panamaks endeksi bir önceki haftaki düşüşten sonra geçtigimiz hafta yaklaşık %3,66’lık bir artış yaşadılar. Özellikle tatilden önce yüklerini taşımak isteyen tüccarların sıkı bağlantılar gerçekleştirmesi ile endeks yukarı çıkış yaptı. Atlantik rotası Pasifik rotasına göre daha aktifti. Bunun yanında Avrupve Kuzey Afrika rotasında da hareketlilik görüldü.

SUPRAMAX/HANDYMAX/SIZE

Handysizelar  olagan seyirlerini izlemeye devam ediyorlar. Geçen hafta negatif yönde kapanan endeks bu hafta da düşüşü sürdürdü ancak çok etkili ya da derin bir düşüş olmadı. Yeni yıl tatilden önce yük bağlamak isteyenler piyasayı biraz hareketlendirmiş olsada ciddi bir değişiklik görülmedi Önümüzdeki hafta tatil nedeni ile piyasaların yavaşlaması bekleniyor. 

COASTER                             

Bir önceki hafta başı Karadeniz piyaasası artan ihracat yükleri nedeniyle hareketliydi ve bu hareketlilik 50. Hafta da  devam etti. Ancak Azov’daki buzlanma yüzünden bir çok gemi Karadeniz’de beklemek zorunda kaldı. Her ne kadar bu gölgedeki gemi sayısı Kasım ayından beri fazla olsada yinde de yeteri kadar yük çıkmıştı ancak gelecek haftaki tatilden dolayı bağlantıların azalacağı tahmin ediliyor. 

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096