Kumkapı Balıkçı Barınağı,"tekne parkı" olacak

Kumkapı Balıkçı Barınağı,"tekne parkı" olacak

Barınak, 30 milyon liralık yatırımla yenileniyor. İBB tarafından yapımı planlanan “Kumkapı Tekne Parkı Projesi” kapsamında rıhtım ve dalgakıran yenilenerek güçlendirilecek, dip taraması ve yüzer iskeleler yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun bulunup ÇED süreci başlatılan projeyle ilgili eleştiriler İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne iletilebilecek. İBB yetkililerinden alınan bilgiye göre, proje çalışmalarının devam ettiği söz konusu tekne parkının, yediemin olarak da kullanılabileceği öğrenildi.

Kumkapı Balık Hali’nin 2 yıl önce Gürpınar’a taşınmasının ardından aynı bölgede bulunan Kumkapı Balıkçı Barınağı’nın önce marina yapılması planlanmış daha sonra vazgeçilmişti. Rıhtım, dalgakıran, dip taraması alanı ve yüzer iskeleleri için planlanan proje alanı 89 bin metrekareden oluşuyor.

Balıkçı teknelerine kolaylık

Dalgalara karşı yenilenecek olan 600 metre uzunluğunda ve su seviyesinden 7 metre yüksekliğindeki dalgakıran için, 335 bin 550 ton dolgu yapılacak. Balıkçı tekneleri ve römorkörlerin daha iyi yanaşabilmesi için ayrıca yaklaşık 20 bin metrekarelik dip taraması ve yaklaşık 55 bin metreküp kazı düşünülüyor. Ayrıca barınak içine sahil hattına dikey konumda 2 adet 66 metrelik ve bir adet de 78 metrelik olmak üzere 3 yüzer iskele inşa edilecek. 

12 ayda inşa edilecek

Kumkapı Tekne Parkı Projesi’nin inşaat aşaması yaklaşık 12 ay sürecek olup 100 kişi görev alacak. İşletme aşamasında yılda 12 ay hizmet verecek, 20 kişi görev alacak. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.