• BIST 106.239
 • Altın 161,370
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C

Kosta Sandalcı’nın muhteşem başarısı

Kosta Sandalcı’nın muhteşem başarısı
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği’nin (UTİKAD) önceki Başkanı ve şimdiki Başkan Yardımcısı Kosta Sandalcı, Türkiye’nin...

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği’nin (UTİKAD) önceki Başkanı ve şimdiki Başkan Yardımcısı Kosta Sandalcı, Türkiye’nin yüzünü ağartan bir başarıya imza attı. International Federation Of Freight Forwarders Associations’ın (FIATA) Mısır'ın başkenti Kahire'de 4 gündür süren ve 740 katılımcının hazır bulunduğu kongreye Türkiye’yi temsilen katılan Kosta Sandalcı, geçerli 204 oydan 158’ini alarak FIATA Yönetim Kurulu’na girdi.  FIATA’nın 85 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk’ün yönetim kuruluna seçildiği toplantıda Romanya ise liste dışı kaldı.

Sayın Kosta Sandalcı’yı yüzümüzü ağartan bu başarısından dolayı kutluyoruz.

LOJİPORT

FIATA'yı TANIYALIM

Fiata International Federation Of Freight Forwarders Associations Zurich / Switzerland. Fiata Fransızca’da “federation Internationale Des Associations De Transites Et Assimiles ” , Ingilizce “internatıonal Federatıon Of Freight Forwarders Associations “, Almanca “internationale Föderation Der Spediteur Organisationen ” Merkezi Viana’da (avusturya) Bulunan Ve Mayıs 1926 ‘da Kurulan Freight Forwarderler Topluluğu Dünyanın Her Yerinde Forwarderlerin Tanıtımı Ve Haklarını Korumak Için çalısır. [1]fiata Tüm üye ülkelerdeki Forwarderlerin Olusturduğu Bir özel Kurumdur. Bugün Dünyada 1920 üye 132 ülke 90 Organizasyonu Kapsar.yaklasık 35.000 Forwarding Firmasının üye Olduğu Gurup Tasıma Organizatörü (organizer Of Transport ) Olarak Yaklasık Sekiz Milyon Insanı Temsil Etmektedir. Fiata Aynı Zamanda Social Council Of United States (ecosoc) Ve The United Nations Conference On Trade And Development üyesidir. [2]

Üye ülkelerde Freight Forwarder Endüstrisini Temsil Eder Ve Hükümet Nezdinde özel Sektörde Ve Tasımacılık Sektöründe Uluslararası Ticaret Odası/international Chamber Of Commerce (icc),the International Air Transport Associations (iata) , The International Union Of Railways (uic) , The Internatıonal Road Transport Unıon (iru) Ve The Custom Co-operation Council (ccc) Adına Görüs Bildirir.

Fiata Tasımacılık Sektöründe Hükümetlere Bağlı Olmayan Dünyanın Bütün ülkelerinde Olan özel Bir Federasyondur.

Fiata 31 Mayıs 1926 Yılında Viyana’da Avrupanın Onaltı ülkesine Ait Forwarder Tarafından Kuruldu. Ilk Baskanları Mr.p.lehmann (kopenhagen) Ve Ilk Genel Sekreter Mr L.weis Seçilmistir. 1926 Yılından 1939 Yılına Kadar Federasyon çok Aktif Bir Sekilde çalısmıs üye ülkelerinin Sayısını Yirmiye çıkarmıstır. Toplantı Ve Kongrelerini Düzenli Bir Hale Getirmistir. Diğer Organizasyonlarla Uyum Içinde çalısmıs Ve Ortak Gurublar Kurarak Ticaretin Tasımacılık Sektörü Kısmını Gelistirmistir.

Ikinci Dünya Savası Boyunca Bütün Faaliyetleri Ertelenen Fiata Buna Karsılık 1947’de Mr.c.b.ingwersen (kopenhagen) , 1949 ‘da Mr.de Brousse (paris) Baskanlığında çalısmalarına Yeniden Devam Etmistir. 1949 Yılından Sonra 1959’a Kadar Eski üye ülkelerin Ortaklasa çalısmalarıyla Federasyon Teknik Alt Komitelere Bölünmüttür.

1955 Yılında “fiata Fcr -certificate Of Recipt ” Ve 1959 ‘da “fiata Fct -certificate Of Transport” Düzenlendi. 1965 Yılında Bir Sekretarya Olusturuldu Dünyanın Her Yerindeki Kendi üyelerine Hizmet Veren Unctad,ece, Icc,iata, Uic,uic,iru,etc Gibi Birliklerle Genisledi Ve Bölümlere Ayrıldı.

Fiata Airfreight Ensitüsü Olusturularak Havayolu Tasımacılığı Yapan üyelerine Hizmet Veren Bölüm 1969 Yılında Kurularak Iata Olarak Ayrıldı. “fiata Negoitable Combine Transport Bill Of Lading ” 1970 Yılında Olusturuldu. Bu Formu üye Forwarderlerin Düzenlemesine Karar Verildi Ve Icc International Chamber Of Commerce Tarafından Kabul Edildi. Fiata Standart Eğitim Programlarına 1973 Yılında Baslattı Ve Bunları Bir çok üye ülkedeki Forwarderlere Uyguladı. 1974 Yılında Calısma Alanları Ayrılan Dokuz Teknik Komiteye Ayrılan Fiata çalısmalarına Devam Etti.”fiata Fwr -warehouse Receipt ” Formu Olusturuldu 1975 Yılında ,”fiata Sdt -shipper Declaration For The Dangerous Goods ” 1977 Yılında Fiata Tarafından Onaylandı.

1977 Asya Bölgesi Sekreterliği Bombay ‘da Açıldı Bu Ofis üye ülkelerin Asya/pasifik Bölümü Için çok Iyi Sayılabilecek Bir Hizmet Vermeye Basladı. Ilk Egitim Için Semineri 1978 Avusturyada Verildi Ve üye ülkelerinde Devam Etti.zürih 1979′da Kara Tasımacılığı Için Sekreterya “surface Transport ” Olarak Kuruldu.

Fiata üyelerin Katılımıyla Freight Forwarder Aktivitelerini Düzenler Ve Bilgileri Toplar. Fiata Freight Forwarderlerin Ticaret Sartlarını Standartlastırır. Fiata Forwarderlerin Sigorta Yükümlülüklerini Sağlar. Fiata Dökumanlarının Kullanımını Ve Gelistirilmesine Sağlar. Fiata üye ülkelerdeki Egitim Programları Ile Forwarderlere Destek Verir. Fiata Ulusal Yükleyici Toplulukları Ile Temas Kurar. Fiata Düzenli Tasıma Yapan Tasıyıcı Toplulukları Ve Konferansları Ile Temas Kurarak Daha Iyi Servis Olusturulması Için Calısır.

Fiata Organizasyonu

Genel Konsey Fiata’nın En Yetkili Kurulu Olup Bütün Kararların Alındığı Ve Fiata çalısmalarını Planlar. Genel Konsey Yılda Bir Kez Toplanır üye Giris ücretlerini Ve Yıllık üye Aidatlarını Belirler…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096