Körfez ülkelerinden demiryolu atağı

Körfez ülkelerinden demiryolu atağı

Körfez'deki önemli demiryolu projeleri arasında, tüm bölgede malzeme, eşya ve yolcu hareketini hızlandıracak Etihad (Birlik) Demiryolu sayılıyor. Birleşik...

Körfez'deki önemli demiryolu projeleri arasında, tüm bölgede malzeme, eşya ve yolcu hareketini hızlandıracak Etihad (Birlik) Demiryolu sayılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından başlanan ve 11 milyar dolara malolacak 1500 km uzunluğundaki demiryolu, ülkedeki yedi emirliği birbirine bağlayacak ve 2017'de hizmete girecek. Projenin birden fazla safhası olacak ve ileride BAE'yi Suudi Arabistan ve Umman'a demiryolu ile bağlayacak.

Ortadoğu'nun en büyük ekonomisine sahip Suudi Arabistan ise krallıkta yolcu ve mal taşınmasını kolaylaştırma amacıyla üç mega projeye 25 milyar dolar harcamaya hazırlanıyor. Bunun yanısıra Suudi Kara Köprüsü projesi ile başkent Riyad, Kızıl Deniz liman şehri Cidde ve doğu kıyısındaki petrol ve endüstriyel komplekslere evsahipliği yapan Cubeyl ve Dammam birbirine bağlanacak.

Uluslararası yatırımcıların dikkatini çeken diğer projeler arasında Katar, Umman, Türkmenistan, Özbekistan ve İran arasında yakın geçmişte imzalanan ve petrol, doğal gaz ve tarım ürünlerini taşıyacak ortak demiryolu inşası sayılıyor.

Uzmanlara göre petrol ve gaza olan talebin artması ve bölgede ürün ve hizmetleri daha ekonomik fiyata taşıma isteği alternatif taşımacılık yatırımlarını hızlandırdı. Körfez ülkeleri de bölgeyi uluslararası lojistik merkezi haline getirebilmek için birbiri ardına milyar dolarlık altyapı projelerini hayata geçirmeye başladı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.