• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 0 °C

KEGM'den yeni Telsiz Yönetmeliği

KEGM'den yeni Telsiz Yönetmeliği
 Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Deniz ve Hava Bandı Telsiz Haberleşme Sistem veya Cihazları ile Seyrüsefer Cihazlarına Kurma ve Kullanım İzni...

 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Deniz ve Hava Bandı Telsiz Haberleşme Sistem veya Cihazları ile Seyrüsefer Cihazlarına Kurma ve Kullanım İzni Verilmesi, Ruhsatlandırılması ile Tarifelerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik yayımladı.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan yönetmelik, yürürlüğe girdi.Yeni düzenlemeyle 3 Eylül 2009 tarihinde yayımlanan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Deniz ve Hava Bandı Telsiz Haberleşme Sistemlerinin Kurulması, Kullanım İzinlerinin Verilmesi, Ruhsatlandırılması ile Tarifelerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğe göre, ruhsatnameler 5 yıllık süre için düzenlenecek. Yeni yönetmelik yürürlüğe girmeden önce verilmiş ruhsatnameler de 5 yıl geçerli olacak. Bu sürenin sonunda yenilenmeyen ruhsatnameler, herhangi bir yazılı bildirime gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Deniz ve Hava Bandı Telsiz Haberleşme Sistem veya Cihazları ile Seyrüsefer Cihazlarına Kurma ve Kullanım İzni Verilmesi, Ruhsatlandırılması ile Tarifelerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ile deniz ve hava bandı telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazlarını kurma, kullanma, ruhsatlandırma iş ve işlemleri belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve kuruluş kanunlarında belirtilen görev sahaları ile ilgili konularda Dışişleri Bakanlığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün telsiz haberleşme cihaz, sistem ve şebekeleri yönetmelik kapsamı dışında tutuldu.Yönetmelikte, deniz ve hava bandı telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazlarına ilişkin kurma izni, ruhsatname, kullanım izni ile devir ve nakil işlemleri esasları yer aldı. Seyrüsefer cihazları, ''gemi, deniz aracı ve hava araçlarının emniyetli seyirleri için ses ve veri şeklinde yayın alan veya gönderen sistem ve cihazları'' ifade ediyor.

-Ruhsatnameler, 5 yıllık süre için düzenlenecek-

Yönetmeliğe göre, telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazları, kurma izninde belirtilen teknik özelliklere uygun kurulacak ve ruhsatnameyle kullanılacak.

 

Telsiz İşletme Müdürlüğü (TİM) tarafından verilen 6 aylık kurma izni süresi, mücbir bir sebep ortaya çıkmadıkça ve gösterilen sebep kabul edilerek ek süre verilmedikçe, tanınan sürenin sonunda yazışmaya gerek kalmadan iptal edilmiş sayılacak,

Ruhsatnameler, beş yıllık süre için düzenlenecek. Bu Yönetmelik uyarınca düzenlenecek geçici ruhsatnameler, en az 3 ay en fazla 1 yıl süreli olarak düzenlenecek.

Telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazlarının devir, nakil veya kullanımdan kaldırılmaları halinde ruhsatnamenin iptali için bir ay içinde TİM'e başvurulacak.

Telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazlarında yapılacak ilave ve değişikliklerde TİM'den izin alınacak. İzin alınmadan sistem ve cihazlarının sisteme dahil edildiği, kullanıldığı veya değişiklik yapıldığı tespit edilirse ruhsatname iptal edilecek, durum ilgili makamlara bildirilecek.

Telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazlarının kurma iznine aykırı kurulması, işletilmesi, başka bir yere nakledilmesi, amaç dışı kullanıldığının tespiti halinde, verilen süre sonunda söz konusu aykırılık giderilmezse ruhsatname iptal edilecek, durum ilgili makamlara bildirilecek.Süresi sonunda yenilenmeyen ruhsatnameler de herhangi bir yazılı bildirime gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

Yönetmelikte ruhsatname ve yıllık kullanım ücretlerine ilişkin belirlenen tarife de yönetmeliğin ekli listesinde yer aldı.

Mevcut ruhsatnamelerle ilgili geçici maddede de yönetmelik yürürlüğe girmeden önce verilmiş ruhsatnamelerin, 5 yıl süre ile geçerli olduğu belirtildi. Bu sürenin sonunda yenilenmeyen ruhsatnamelerin, herhangi bir yazılı bildirime gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacağı bildirildi.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096