Katar'dan turizm yatırımı

Katar'dan turizm yatırımı

Katar Turizm Otoritesi Başkanı Ahmed Abdullah El Nueymi, bu miktarın büyük çoğunluğunun otel projelerine ve ardından park ve eğlence mekanlarına harcanacağını...

Katar Turizm Otoritesi Başkanı Ahmed Abdullah El Nueymi, bu miktarın büyük çoğunluğunun otel projelerine ve ardından park ve eğlence mekanlarına harcanacağını söyledi. El Nueymi, ülkede halen 10 bin otel odasının bulunduğunu, bu yıl 5 bin 500 oda ekleneceğini ve 2013'e kadar sayının 30 bine ulaşacağını ifade etti. 2022 yılına kadar da her yıl 5 bin yeni oda hizmete girecek. El Nueymi ayrıca dört yıldız markalar dahil olmak üzere Four Season, Nikki gibi büyük markaların Katar piyasasına gireceğini ve dünyadaki her markanın Katar'da yer alacağını belirtti.

Ülkede planlanan diğer otel projeleri arasında, içerisinde altı otelin bulunduğu 2 milyar dolarlık City Centre kompleksi ve Doha'daki 5.5 milyar dolarlık derin deniz limanına inşa edilecek 2-3 gemi kapasiteli yeni gemi limanı sayılıyor. Kaynaklara göre hükümet, 2016'ya kadar olan bütçenin yüzde 40'ını altyapı projelerine ayırdı. Dev projeler arasında halen inşaatı devam eden 11 milyar dolarlık yeni uluslararası havaalanı da bulunuyor.

Bazı çevrelerin 'aşırı arz' endişelerine cevap veren El Nueymi, 2022'den sonraki ekstra otel kapasitesinin de kullanılabileceğini vurguladı. Yetkili, o zamana kadar havaalanının tam kapasiteye ulaşıp 50 milyon yolcuya hizmet verileceğini hatırlattı. Otorite başkanı, havaalanı kapasitesinin sadece yüzde 5'ini şehre çekmeyi başarabilseler dahi bunun 2.5 milyon kişiye denk geleceğini ve ekonomi açısından önemli bir rakam olduğunu kaydetti. El Nueymi ayrıca ülkeye 50 dolarlık odalar için gelen, tüm gün sahilde yatan, etrafta şort ve sırt çantalarıyla dolaşan turist istemediklerini, son beş yıldır üst seviyede oteller inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.